Prasowanie bez kompromisów – stacje pary i systemy

Prasowanie bez kompromisów

Stacje pary to urządzenia wzorowane na produktach profesjonalnych. Dlatego też odznaczają się tak dużą skutecznością i zaawansowanymi rozwiązaniami. W części modeli dostępnych na rynku można znaleźć funkcje, które w dużym stopniu ułatwiają użytkowanie.

Badania wskazują, że Polacy nie przepadają za prasowaniem. Jak wynika z analiz nie lubią tego robić, bowiem zajmuje im to sporo czasu, jest nużące i – na co szczególnie zwracamy uwagę – często z prasowaniem wiąże się problem dostosowania parametrów pracy urządzenia, a także niedokładnego wyprasowania odzieży.

Jak działa stacja pary?

Nawet najlepsze żelazko nie wyprasuje idealnie materiału bez naszego wsparcia i kilku ważnych czynników, takich jak ustawienie odpowiedniej temperatury, zastosowanie określonej stopy czy twardości wody, która wbrew pozorom jest istotnym determinantem w skutecznym prasowaniu odzieży. Bez względu na model zbyt twarda woda potrafibowiem skutecznie zatkać otwory osadem wapiennym i nawet regularne płukanie może nie być w 100 proc. skuteczne, zwłaszcza że przeważająca większość nowoczesnych żelazek i stacji pary działa w oparciu o wodę z kranu.

Wbudowany generator sprawia, że para stale wytwarzana jest na wysokim poziomie. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu urządzenia te są bardziej zaawansowane niż żelazka parowe, ale mają gorsze parametry niż stacje pary. Ich najważniejszą cechą jest to, że produkcja pary nie zależy od temperatury stopy żelazka. W klasycznych żelazkach parowych poziom wytwarzania pary tak naprawdę zależy od ustawienia temperatury samej stopy. Aby wytworzyć parę, urządzenie musi osiągnąć określoną temperaturę. W przeciwnym razie woda może po prostu kapać.

Wybór urządzenia z przemyślaną konstrukcją stopy zdecydowanie ułatwia pracę ze stacją pary. To od stopy bowiem zależy, czy przesuwamy żelazko łatwo i sprawnie, czy np. ominiemy guziki. To od stopy zależy również, jak rozmieszczone są wylotowe otwory, z których wydobywa się para wodna, skutecznie usprawniająca walkę z zagnieceniami. Zwykle są one rozmieszczone wzdłuż krawędzi stopy, na całej jej długości w kilku rzędach. Takie ustawienie zapewnia swobodny dopływ pary do całej powierzchni płyty i gwarantuje optymalne nawilżenie tkaniny.

Rozwiązania w parownicach i stacjach pary

 • Funkcja odkamieniania – to sposób na przedłużenie trwałości urządzenia. Większość stacji pary (podobnie jak żelazek parowych) jest już wyposażona w te funkcję. Specjalny wskaźnik spełnia funkcję licznika informującego o konieczności przepłukania bojlera i usunięcia kamienia. Producenci zalecają, aby czyścić urządzenie po upływie ok. miesiąca użytkowania lub np. po 10 sesjach prasowania (dane te są różne u różnych producentów).
 • Funkcja zapobiegającą nabłyszczaniu tkanin – ma za zadanie zminimalizować ryzyko powstawania nieestetycznych śladów na prasowanych tkaninach. Dzięki niej można uniknąć nabłyszczania materiałów, co bardzo często zdarza się przy ciemnych ubraniach. Podczas uruchomienia tej opcji należy naciskać przycisk uwalniania pary w regularnych odstępach.
 • Funkcja eco – to sposób na redukcję zużycia energii. Podczas korzystania z tego trybu wytwarzana jest mniejsza ilość pary, dlatego też nie nadaje się on do prasowania grubych i silnie zagniecionych materiałów. Funkcja eco pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o 25 proc. i wody o 40 proc. W urządzeniach z tym rozwiązaniem ustawienie zwykłego zużycia energii zalecane jest tylko do prasowania grubych i silnie pomiętych tkanin.
 • Zabezpieczenie przed osadzaniem się kamienia – nazywane sztyftem lub filtrem antywapiennym. Jest to element umieszczony w zbiorniku na wodę, który „wychwytuje” kamień znajdujący się w wodzie. Pamiętać trzeba, by po każdorazowym wyjęciu sztyft został prawidłowo zamocowany (urządzenie nie działa bez niego).
 • System ciągłego napełniania wodą – rozwiązanie spotykane w stacjach pary z dodatkowym zbiornikiem. Dzięki zastosowaniu specjalnej pompy możliwe jest stałe uzupełnianie wody w bojlerze bez konieczności przerywania prasowania.
 • Stały wyrzut/wytwarzanie pary – umożliwia prasowanie z parą przez cały czas bez konieczności naciskania przycisku pary.
 • Silne uderzenie pary – w odróżnieniu od stałego wyrzutu pary oznacza ilość pary, którą żelazko wydatkuje jednorazowo. Ilość pary jest tu znacznie większa i pozwala rozprasować najtrudniejsze zagniecenia lub prasować w pionie.
 • Zawór bezpieczeństwa – zapobiega niekontrolowanemu wzrostowi ciśnienia w bojlerze. Jest bardzo ważnym elementem zabezpieczającym w stacjach pary, parownicach i innych systemach ciśnieniowych.
 • Automatyczny wyłącznik – to specjalny system chroniący nie tylko żelazko czy ubrania, ale również użytkownika. Funkcja ta powoduje automatyczne wyłączenie urządzenia po upływie 30 s w pozycji poziomej i 8–10 min w pozycji pionowej. Czujnik reaguje także, gdy żelazko jest przewrócone na bok i po upływie 30 s wyłącza urządzenie. Rozwiązanie to może występować we wszystkich rodzajach żelazek, jednak w wypadku systemowych jest ono szczególnie ważne. Modele z zewnętrznym generatorem wytwarzają dużą ilość gorącej pary, która może być niebezpieczna dla użytkownika, dlatego też są wyposażane w specjalny zawór bezpieczeństwa oraz zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem.
 • Zatyczka bezpieczeństwa – jest niezbędnym elementem wyposażenia wszystkich systemów ciśnieniowych. Zazwyczaj jest to zawór bezpieczeństwa lub zatyczka odporna na odkręcanie.
 • Stopa ochronna do tkanin – doskonale sprawdza się podczas prasowania delikatnego jedwabiu czy satyny przy maksymalnej temperaturze. Zapobiega także błyszczeniu ciemnych materiałów, które pod wpływem wysokiej temperatury tracą matowość. Aby założyć warstwę ochronną, należy czubek żelazka włożyć w otwór nakładki, a następnie docisnąć płytę urządzenia do momentu, gdy rozlegnie się charakterystyczne kliknięcie. Pociągnięcie za tylną część żelazka spowoduje oddzielenie go od ochronnej stopy.
 • Przełącznik pary – występuje tylko w niektórych modelach i umożliwia ciągły wyrzut pary lub jej wytwarzanie jedynie na końcu stopy lub na całej jej powierzchni.
 • Przełącznik ciśnienia – zapobiega wahaniom ciśnienia pary i odpowiednio je stabilizuje.

Rozwiązania w parownicach

Parownica to uniwersalny produkt, dzięki któremu nie tylko zadbamy o ubrania ale również o czystość w domu.

Rozwiązania w parownicach

Stacja pary + deska – system do prasowania

Urządzenia tego typu zajmują więcej miejsca, jednak są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają produktów kompleksowych, zapewniających pełny komfort prasowania. Wygodne, efektywne i niezwykle pomocne przy częstym prasowaniu. Często mają szereg innych akcesoriów, co wydatnie zwiększa funkcjonalność i wszechstronność tych urządzeń. Oprócz żelazka do takiej deski dołącza się często np. steamer pozwalający wygładzać tkaniny w pionie. Co więcej, dość spore urządzenie można wygodnie złożyć i schować do szafy.

Aktywne deski do prasowania

Czym większe zapotrzebowanie konsumentów, tym większy problem dla producentów, co zrobić, by poprawić swoje usługi. Dlatego wielu producentów podejmuje się tworzenia nowych funkcji, które mogą usprawnić działanie sprzętów. Tak samo stało się z deskami do prasowania. Teraz deski nie są już tylko urządzeniami do prasowania. Mają wiele nowoczesnych funkcji zapewniających bezpieczeństwo i wygodę. Oto kilka z nich:

 • funkcja podgrzewania – bardzo ważna, gdy trzeba uprasować na szybko jeszcze wilgotne rzeczy. Wtedy prasowana odzież w bardzo krótkim czasie się nagrzewa, dzięki czemu szybciej możemy ją wyprasować. Bardzo często ta funkcja jest połączona z funkcją odsysania pary;
 • funkcja odsysania pary – przyspiesza wyparowywanie wilgoci oraz stygnięcie prasowanej odzieży. Dzięki tej funkcji para przenika przez włókna o wiele szybciej, co powoduje skrócenie czasu prasowania. Plusem funkcji odsysania pary jest to, że zapobiega ona kapaniu wody, gdy szybko musimy schować deskę. Wtedy woda nie ma możliwości spłynięcia z deski na podłogę;
 • funkcja nadmuchu – jest bardzo ważna przy prasowaniu cienkich i delikatnych tkanin. Dzięki niej prasowane tkaniny są unoszone przez nadmuch, dzięki czemu nie musimy mocno naciskać na odzież podczas prasowania. Dodatkowo zapewnia szybkie i skuteczne schładzanie rzeczy;
 • funkcja zasysania – jak sama nazwa wskazuje, deska zasysa prasowaną rzecz i przyciąga ją do blatu. Unieruchamia ją, dzięki czemu rzeczy się nie ruszają i można je spokojnie i skutecznie wyprasować;
 • funkcja wyrzutu pary – wyrzucenie pary na zewnątrz bezpośrednio na prasowaną rzecz jest bardzo pożyteczne, gdy mamy mocno pogniecioną rzecz do wyprasowania. Mocny wyrzut pary powoduje, że wystarczy lekko przejechać żelazkiem po danej rzeczy, by uzyskać efekt dobrze wyprasowanej odzieży.

Aktywne deski

Stacje pary należą do najbardziej innowacyjnych rozwiązań na rynku. Mnogość akcesoriów pozwala im pracować także z delikatnymi materiałami.

Prasowanie z parownicą

W ofercie marki Kärcher znaleźć można m.in. funkcjonalne stanowisko do prasowania, w skład którego wchodzi deska AB 1000, parownica oraz żelazko. Sama deska ma funkcję nadmuchu (m.in. do wygładzania delikatnych tkanin) i odciąga parę wodną (jest to szczególnie praktyczne podczas prasowania grubych materiałów, jak np. jeans). Innymi zaletami urządzenia jest jego wielofunkcyjność, a dokładniej zastosowanie dodatkowych akcesoriów do parownicy, m.in. zestawu do czyszczenia podłóg, a także innych powierzchni takich jak płytki, okna, lustra czy umywalki i kabiny prysznicowe.

Prasowanie
2020-01-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket