Funkcje i budowa żelazek

Funkcje

Żelazka i stacje pary mają wiele zbliżonych funkcji. Warto jednak wiedzieć, że jest duża grupa modeli, które imponują pomysłowością i wyróżniają się wieloma innowacyjnymi i praktycznymi rozwiązaniami.

Nie można oczekiwać, żeby urządzenia, których zadaniem jest usprawnianie prasowania, mogły znacząco się od siebie różnić, skoro służą temu samemu zadaniu. Nie znaczy to jednak, że nie ma pewnych autorskich pomysłów, które znacznie wybiegają poza standardy i wydatnie usprawniają proces prasowania. Czynią go przy tym bardziej efektywnym i przyjaznym użytkownikowi. Przyjrzyjmy się, więc, czego owe rozwiązania i dodatkowe funkcje dotyczą, a przede wszystkim, co tak naprawdę dają użytkownikom.

Stopy – podstawa dobrego prasowania

Te z czasem, po erze siermiężnych żelazek tradycyjnych, stały się istotnym czynnikiem sprawnej pracy urządzeń prasujących, nawet bez względu na to, czy działają z parą, bez niej, czy może w systemach. Stopa musi się poruszać po tkaninie płynnie, być trwała, nie zaczepiać (jej powierzchnia nie może się wycierać), a tym bardziej powinna się równo nagrzewać. Oczywiście, różne marki mają „swoje stopy”, o własnych nazwach i składach.

Regulacja temperatury i pary

Możliwość ustawienia parametrów pracy urządzeń do prasowania to jedno z ważniejszych rozwiązań. W żelazkach i stacjach pary można regulować temperaturę oraz ilość dystrybuowanej pary tak, aby dostosować ich intensywność do rodzaju prasowanej tkaniny. Innowacją na rynku było wprowadzenie urządzeń pozbawionych regulacji dotyczy to zarówno żelazek, jak i modeli z generatorem pary – zewnętrznym, jak i wbudowanym. Wprowadzono je z myślą o tych użytkownikach, którzy m.in. zbyt często zapominają o konieczności zmiany temperatury, a także o prasowanych tkaninach, by uchronić je przed przypadkowym uszkodzeniem. W klasycznych modelach z regulacją duże znaczenie ma temperatura stopy żelazka oraz para, która ułatwia przekazywanie ciepła i przyspiesza prasowanie. W modelach bez regulacji temperatura stopy utrzymywana jest na stałym poziomie. W tym wypadku oznacza to, że jest ona niewiele wyższa od temperatury pary – odpowiednie dopasowanie temperatury stopy do intensywności strumienia pary jest kluczem do sukcesu. W przeszłości duża ilość pary w takiej optymalnej temperaturze mogłaby spowodować wyciekanie wody. Stworzenie specjalnej komory parowej wytwarzającej stały strumień bardzo wilgotnej pary, przenikającej w głąb tkaniny, zapewnia szybkie prasowanie bez ryzyka wycieku wody. Dzięki temu nie trzeba regulować temperatury, nie ma ryzyka przypalenia, nie trzeba czekać, aż żelazko się rozgrzeje lub ostygnie. Bez względu na to, kto prasuje, prasowanie trwa krócej. Ważną funkcją jest możliwość prasowania w pionie za pomocą pary, bo można jej użyć przy odświeżaniu zasłon, firan czy też ciężkich okryć.

Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć o systemie zabezpieczającym przed kapaniem, które zdarza się podczas prasowania z niższą temperaturą lub gdy żelazko nie osiągnie jeszcze tej zaprogramowanej. „Anti Drip” lub „Anti Drop” to najczęściej używane nazwy tej funkcji.

Regulacja temperatury

Automatyczne dopasowanie poziomu temperatury pozwala łatwo prasować różne rodzaje tkanin.

Bezpieczeństwo i ochrona

To temat ważny dla wszystkich znaczących producentów. Coraz więcej urządzeń wyposażonych jest w funkcje czy systemy typu AutoStop, które wyłączają żelazko, gdy, nie jest ono używane przez kilka kolejnych minut. Oczywiście, w różnych modelach jest to rozwiązane inaczej. Może się to dziać np. za sprawą czujnika zamontowanego w uchwycie. Często takie automatyczne wyłączanie nazywane jest strażakiem i polega na wyłączeniu urządzenia, gdy nie jest ono używane przez określony czas, którego długość zależy od pozycji żelazka. Specjalny czujnik zareaguje po ok. 30 sekundach, gdy będzie ono w pozycji poziomej, lub po ok. 6–8 minutach przy pozycji pionowej. By ponownie uruchomić żelazko, trzeba na nowo rozpocząć prasowanie. Niektóre modele mają dodatkowo diodę i sygnał dźwiękowy, które zanim żelazko będzie wyłączone, poinformują o tym.

W niektórych modelach jest tzw. winda, dzięki której pozostawione na desce czy prasowanej rzeczy żelazko, zanim się wyłączy, po prostu się unosi, dzięki czemu gorąca stopa nie ma kontaktu z powierzchnią, na której stoi. Tak oto nie grozi nam już ani „spalenie” prasowanej rzeczy, ani tym bardziej mieszkania. Bezpieczeństwo to również ochrona samego urządzenia, które w wersji nowoczesnej wcale nie jest tanie. Dlatego stosuje się systemy i funkcje niepozwalające osadom wapiennym zadomowić się w kanalikach żelazek. A osad jest ich największym wrogiem.

Samoczyszczenie żelazek

Teraz wszystkie żelazka wyposażone są w takie funkcje, niektóre z nich w ogóle same się oczyszczają, innym trzeba od czasu do czasu pomóc, np. przepłukując je, jak też sam zbiornik na wodę oraz regenerując filtry antywapienne. Warto dodać, że funkcja samoczyszczenia polega na udrożnianiu otworów parowych, w których gromadzi się osad z wody. Z opcji tej powinno się korzystać regularnie przynajmniej raz, dwa razy w miesiącu. Przed uruchomieniem funkcji należy napełnić zbiornik wodą i ustawić maksymalną temperaturę. Pod wpływem wysokiego ciśnienia z otworów w stopie wyrzucana jest para z zanieczyszczeniami. Można także używać odkamieniacza w sztyfcie lub w płynie. Pierwszy czyści stopę z zewnątrz, drugi wlewa się do zbiornika na wodę. Z kolei przed wysokimi rachunkami „chronią” użytkownika funkcje „eco”, które wiele potrafią, pozwalają zmniejszyć ilość generowanej pary, oszczędzając energię, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych efektów prasowania. Potrafią zagwarantować nawet 20 proc. oszczędności energii elektrycznej, jak również oszczędzają wodę bez negatywnych skutków dla prasowania.

Samoczyszczenie

Warto zwrócić uwagę na obecność praktycznych rozwiązań jak np. miejsce na schowanie przewodu.

Komfort i ergonomia

Dobrym rozwiązaniem jest np. przewód kulkowy, łączący żelazko z korpusem. Połączenie polega na tym, że w trakcie poruszania żelazkiem, a robimy to praktycznie bez przerwy, przewód się nie załamuje i nie hamuje nam ruchów, ale porusza się wraz z urządzeniem. Przydatne jest także miejsce na nawinięcie przewodu, ponieważ pozwala na wygodne schowanie żelazka, zwłaszcza gdy jest ze stacją pary, jak też „antenka” czy schowek na przewód. Trzeba też zwrócić uwagę na modele z „otwartą rączką”, czyli uchwytem nie stykającym się z korpusem, przede wszystkim dlatego, że czasem uchwyty mogą się nagrzewać od dużych wyrzutów pary, a poza tym żelazko z taką rączką jest lżejsze.

Komfort

Zastosowanie stacji pary

Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w stację pary, skoro zajmuje więcej miejsca i jest cięższa niż standardowe żelazko. Odpowiedź jest prozaicznie prosta: jeśli mamy duże mieszkanie czy dom i dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, warto wyposażyć gospodarstwo w tego typu sprzęt. To znakomite i niezwykle komfortowe rozwiązanie. Mniej istotne jest, czy prasuje się dużo czy mało. Stacje pary efektywnie i szybko pomogą w codziennym prasowaniu czy odświeżaniu ubrań i tkanin. Ci, którzy taki sprzęt nabyli, nie wyobrażają sobie życia bez niego. Sprawdza się on bowiem idealnie. Warto tylko pamiętać o niezwykle ważnym warunku. Otóż, należy wybierać tylko i wyłącznie markowe, sprawdzone urządzenia i jeśli to możliwe, zawsze z najwyższej półki. Poza niezrównaną efektywnością i komfortem prasowania do głównych zalet używania stacji pary zaliczyć należy mniejsze ryzyko zniszczenia prasowanego materiału oraz możliwość wykorzystania pary do odświeżenia ubrań, jeśli nie chcemy ich prać. Należy też wspomnieć, że potraktowana stacją pary tkanina będzie bardziej miękka w dotyku i mniej podatna na kolejne wygniecenia, co czyni pracą wydajniejszą, a w ostatecznym rezultacie sprawia też, że rzadziej taką rzecz pierzemy i prasujemy, czyli mniej ją niszczymy. Stacja pary nada się również do ubrań, które mają wiele ozdób, guzików, cekinów czy naszywek.

Inteligentne żelazko

Inteligentne

Rozwiązania zastosowane w takich żelazkach w pełni automatycznie kontrolują ryzyko przypalenia tkaniny. Regulacja temperatury została wyeliminowana. Za „inteligencję” żelazka odpowiedzialny jest wysokowydajny generator, wytwarzający jak największą ilość pary. „Inteligentne” żelazka mają automatyczne czujniki, wykrywające, czy żelazko jest poruszane i w jaki sposób, a następnie uwalniana jest para, rozprasowująca nawet największe zagniecenia. Nie ma więc konieczności używania dodatkowych przycisków i pokręteł. Co więcej, urządzenia same wyłączają parę, gdy prasowanie zostanie ukończone. Komfort użytkowania jest ogromny, tkaniny są bezpieczne, nie ma ryzyka wypalenia dziur i powstania nieestetycznych wyświeceń. Jakby tego było mało, „inteligentne” żelazko można zostawić na prasowanej rzeczy, nie ma konieczności odstawienia go – dezaktywuje ono proces prasowania samodzielnie. Po określonym czasie bezczynności żelazko samo się wyłączy.

2020-01-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket