Wybierając pralkę warto mieć na uwadze jej walory użytkowe oraz ciekawe rozwiązania i funkcje, które umilą i usprawnią pracę z tymi urządzeniami i oszczędzą jakże ważną dla wszystkich energię i czas.
Warto także zwracać uwagę na rozwiązania proekologiczne i te związane z bezpieczeństwem naszym i naszych pociech. Pralki mają efektywnie oczyścić naszą odzież. Warto, by robiły to nie tylko najlepiej, ale i w sposób jak najbardziej komfortowy, praktyczny i zarazem bezpieczny dla użytkownika. Na komfort obsługi jakość prania wpływ ma konstrukcja urządzenia, w tym m.in. bębna czy panelu sterującego, a także rozmaite funkcje i dostępne programy automatyczne.
Bardzo istotny wpływ na efekty prania ubrań ma bęben, a mówiąc precyzyjniej: materiał, z jakiego został on wykonany, jego perforacja oraz rozmiar i kształt. W najbardziej zaawansowanych formach upodobania się on do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody.
Kluczowe elementy, takie jak mechanika i kinetyka, oddziałują wzajemnie na praną odzież. Odpowiednie ruchy, ich kierunek i współczynnik tarcia zapewniają skuteczność dopierania plam. Mają także bezpośredni wpływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że dobrej klasy pralka w porównaniu z tą z najniższych rejestrów technicznych zapewni blisko dwukrotnie dłuższą trwałość ubrań. Jest więc na co zwracać uwagę i czemu bliżej się przyglądać.
Nie zawsze jednak trendy rynkowe podążają za zasadami fizyki czy czystej pragmatyki. Dlatego np. pojemność bębna nie powinna być głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.
Obecnie w pralkach mamy przede wszystkim do czynienia ze sterowaniem elektronicznym, a więc cyfrowym. Mogą to być panele sterujące wyposażone wyłącznie w pokrętło, za pomocą którego odbywa się wybór niemal wszystkich opcji i programów oferowanych przez urządzenie. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest panel elektroniczny z wyświetlaczem (LCD lub LED), na którym prezentowane są wszelkie konfigurowane przez użytkownika ustawienia sprzętu. Trzecią, najbardziej zaawansowaną technicznie opcją są panele z wyświetlaczem dotykowym. Wybór funkcji, opcji czy programu odbywa się w tym wypadku za pomocą dotknięcia odpowiednich ikon ukazujących się bezpośrednio na ekranie wyświetlacza. Zwykle na panelu sterowania liczba przycisków (oprócz przycisku włączenia pralki) zostaje zredukowana do minimum, ale za to umiejscowiony jest centralny wyświetlacz, dzięki któremu regulowane są wszelkie parametry pracy urządzenia. Można więc ustawić w sposób dotykowy temperaturę prania, optymalny program, a także regulację wirowania i inne opcje dodatkowe.
Warto pamiętać, że niekiedy miesza się konwencje i rozwiązania i nie powinno dziwić, kiedy spotkamy pralkę z wyświetlaczem dotykowym, z paroma wskaźnikami diodowymi i na dodatek z pokrętłem sterowania.
Dla miłośników najnowszych rozwiązań technicznych w ofercie wielu producentów AGD dostępne są modele obsługujące łączność Wi-Fi, co pozwala na bezprzewodową, zdalną konfigurację parametrów pracy urządzenia.
Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla osób, które żyją w ciągłym biegu lub dla których standardowa regulacja urządzenia byłaby zbyt uciążliwa. Dzięki aplikacjom mobilnym użytkownik wysyła komendy, a pralka je odbiera. Można na odległość wybrać program prania, regulować prędkość wirowania, ustawiać opcje dodatkowe, a nawet monitorować zużycie energii. Wystarczy zainstalować pralkę i sparować ją z lokalną siecią Wi-Fi, a aktywowania lub dezaktywowania pracy urządzenia będzie można dokonywać z poziomu urządzenia mobilnego.
Oprócz funkcji zdalnego sterowania, pralki mają możliwość tzw. diagnozy serwisowej, która dzięki aplikacji pozwala kontrolować stan urządzenia i informować o wszelkich błędach i nieprawidłowościach (m.in. za pomocą kodów usterek i stosowanych komentarzy). Takie rozwiązanie daje konsumentom możliwość szybkiego rozpoznania błędu lub awarii, nawet bez konieczności przyjazdu serwisanta. Tego typu rozwiązania oferują m.in. tacy producenci jak Siemens i Bosch (Home Connect), Samsung (SmartThings) czy Miele (Miele@home).
Dodatkowe drzwi AddWash w wybranych modelach pralek marki Samsung umożliwiają dodanie ubrań nawet w trakcie cyklu prania.
Tradycyjna szuflada na detergenty wykonana jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego i skonstruowana tak, aby oddzielić proszek od płynu do płukania oraz skoncentrowanego żelu. Szuflada podzielona jest na dwa lub trzy obszary: pierwszy do prania wstępnego, drugi do zasadniczego (gdzie użytkownik musi wsypać proszek lub nalać skoncentrowany płyn), a trzeci do procesu zmiękczania (gdzie należy wlać płyn do zmiękczania). Dość częstymi problemami jednak są zapychanie się szuflad i ich mała higieniczność. Mimo iż woda w procesie opróżniania szuflady wypłukuje efektywnie detergent, zdarza się, że środek czyszczący przez przypadek wpadnie w obszar nieobjęty płukaniem, tj. na krawędzie szuflady. Zdarza się także, że detergent nie jest wystarczająco sproszkowany, a to powoduje, że mała bryła proszku po kilkukrotnym użytkowaniu może spowodować niedrożność szuflady. Należy ją wtedy niezwłocznie oczyścić ze zbędnych grudek, tym bardziej, że po długotrwałym nieczyszczeniu może ona nieprzyjemnie pachnieć. Jednak problem dość szybko da się rozwiązać, ponieważ producenci stosują systemy łatwego demontażu szuflady lub… systemy gwarantujące samoczyszczenie się elementu.
W modelach ładowanych od góry bardzo praktyczną opcją jest zastosowanie funkcji, która tak ustawia bęben, aby po zakończeniu prania był on w pozycji wyjściowej. Dzięki temu użytkownik nie musi okręcać bębna, by go otworzyć. Oprócz producenckich nazw własnych nazywa się ją funkcją „automatycznego pozycjonowania i zatrzymania bębna”.
Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie sytemu łatwego otwierania klapy pralki. To pozwala w sposób komfortowy otworzyć drzwi pralki, a dodatkowo nie występuje ryzyko trzaśnięcia klapą o urządzenie (np. SoftOpening marki Bosch czy Comfort-Lift marki Miele). W tym miejscu należy dodać, że producenci stosują także wiele innych praktycznych systemów otwierania i zamykania drzwi (np. przez poręczny uchwyt czy wgłębienie w klapie). Ponadto w modelach ładowanych od góry spotkać można komfortowe rozwiązania, np. zamontowanie kółek lub „ślizgaczy”. Dzięki temu użytkownik może szybko przestawić urządzenie, gdzie tylko potrzebuje.
Oprócz wspomnianych niżej technik prania standardowego, bąbelkowego, deszczowego czy parowego, na szczególną uwagę zasługuje system z tzw. „aktywnym tlenem”, czyli ActiveOxygen marki Bosch. Pralka z tym rozwiązaniem wytwarza ów „aktywny tlen”, łagodnie oczyszczając tkaniny z brudu, plam, a także zarazków. Wystarczy na początku prania (a także raz jeszcze przed płukaniem) włączyć odpowiednią funkcję, aby tlen wprowadzony został do komory. Funkcja ta jest skuteczna nawet w bardzo niskich temperaturach i w połączeniu z niemal wszystkimi programami prania. Co ciekawe, oczyszczanie aktywnym tlenem może odbywać się nawet bez użycia wody, co przydatne jest m.in. do odświeżania tkanin delikatnych i neutralizowania zapachów.
Obok tradycyjnych szuflad na rynku dostępne są modele pralek wyposażonych w szuflady „inteligentne” z automatycznym dozowaniem. Taka pralka, po uzupełnieniu odpowiednich dozowników środkami piorącymi, samoczynnie dobiera optymalną ich ilość. Na rynku są także modele, które wykorzystują już gotowe detergenty w postaci butli do zamontowania w urządzeniu. Nie trzeba wówczas przelewać środków do odpowiednich pojemników, wystarczy odbezpieczyć pojemnik i umieścić go w specjalnym obszarze w pralce. Kiedy detergent skończy się, pojemnik można wyrzucić i zainstalować nowy. Przykładowe rozwiązania wykorzystywane w urządzeniach różnych marek:
© 2024 InfoMarket