Efektywne i oszczędne pranie odzieży

Pralka powinna nie tylko zapewniać skuteczne pranie ubrań, ale również oszczędzać wodę i energię elektryczną. O tym, jaką ilość energii zużywa urządzenie podczas standardowej pracy informują nas etykiety efektywności energetycznej. Zgodnie z przepisami każda pralka powinna być opatrzona etykietą, która w sposób widoczny, a przede wszystkim jasny i zrozumiały dla konsumenta, poinformuje o jej podstawowych parametrach.

Dzięki temu szybko i skutecznie można porównać dany model z innym. Etykiety poza sferą informacyjną mają także z założenia dbać o aspekty ekologiczne. To szczególnie ważne w dobie obostrzeń ekologicznych i racjonalnego wykorzystania energii.

Efektywne i oszczędne

Informacje na etykietach

W zależności od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia etykieta efektywności energetycznej zawiera nieco inne informacje. W pralkach mamy przede wszystkim: nazwę dostawcy lub znak towarowy, identyfikator modelu (alfanumeryczny kod odróżniający daną pralkę od innej), klasę efektywności energetycznej, ważone roczne zużycie energii, ważone roczne zużycie wody, pojemność znamionową (wyrażoną w kg), klasę efektywności wirowania i poziom emitowanego hałasu.

Wartość rocznego ważonego zużycia energii elektrycznej pozwala użytkownikowi ocenić, jak dużo energii pobiera urządzenie, czyli ile w przybliżeniu wyda on na eksploatację pralki. Jednostką zużycia energii są kilowatogodziny na rok.

Roczne ważone zużycie wody wyrażone jest w litrach i pozwala wskazać, ile wody zużyje pralka w normalnych cyklach prania. Sposób pomiaru rocznego zużycia wody określa odpowiednie rozporządzenie i jest to wartość uśredniona, która w praktyce może znacznie odbiegać od założeń (używanie innych programów, czasu, funkcji dodatkowych itp.).

Klasa efektywności wirowania w pralkach to parametr, który określa stopień wydajności odwirowania wody. Tutaj także producenci posługują się skalą od A do G, gdzie A jest analogicznie najlepszym odwirowaniem prania i pozbyciem się wilgoci z ubrań, a G – najgorszym.

Kolejnym wspomnianym przed chwilą i jakże ważnym parametrem podawanym na etykiecie efektywności energetycznej jest poziom hałasu wytwarzany podczas pracy pralki . W wypadku pralek podawany jest osobno dla cyklu prania i dla cyklu wirowania. Wartość na etykiecie odpowiada wynikom pomiarów natężenia dźwięku w komorze bezechowej i wyrażana w decybelach według charakterystyki czułości ucha ludzkiego – dB(A). W praktyce, ze względu na warunki, w jakich pracuje pralka (nie jest to przecież komora bezechowa), wartość ta odbiega od pomiarów deklarowanych ze względu na różne uwarunkowania.

Informacje na etykietach

Przepisy i pomiary

Wszelkie informacje zamieszczone na etykiecie energetycznej muszą być potwierdzone rzetelnymi badaniami z uwzględnieniem najnowocześniejszych metod pomiarowych, zgodnych z obowiązującymi przepisami i normami. Aktualne przepisy związane z etykietami energetycznymi mówią o klasach od A+++ (klasa najlepsza) do klasy D (klasa najgorsza). Konsument wybierający więc model pracujący w parametrach klasy A+++ ma pewność, że jego sprzęt jest jednym z najbardziej energooszczędnych na rynku, a dodatkowo jest znacznie lepszy pod tym względem od A++ czy A+.

Klasa efektywności energetycznej i ogólnie pojęta ekologia wymagają od producentów wprowadzania na rynek coraz bardziej energooszczędnych modeli. Dlatego tak wiele jest dziś pralek, których parametry energetyczne są jeszcze lepsze niż europejska klasa A+++. Dlatego też, jeśli widzimy np. w ulotkach promocyjnych, reklamach czy na stronie internetowej producenta (ale nie na etykiecie!) wartości takie jak: A+++ –30 proc, czy nawet A+++ –70 proc., to nie znaczy, że do informacji wkradł się błąd. Jest to ogólnie przyjęta informacja, że dany model pracuje o 30 lub 50 proc. efektywniej niż pralki w najwyższej klasie efektywności A+++ wyznaczonej przez przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej.

Przepisy

Informacje zawarte na etykietach efektywności energetycznej pralek

  1. Nazwa dostawcy lub znak towarowy
  2. Identyfikator modelu, czyli alfanumeryczny kod odróżniający daną pralkę od innej
  3. Klasa efektywności energetycznej
  4. Ważone roczne zużycie energii wyrażone w kWh
  5. Ważone roczne zużycie wody wyrażone w litrach
  6. Pojemność znamionowa wyrażona w kg
  7. Klasa efektywności wirowania
  8. Poziom emitowanego hałasu podczas prania
  9. Poziom emitowanego hałasu podczas wirowania

ThermoJet – najoszczędniejsza pralka na rynku

ThermoJet

Wybierając pralkę przeglądamy parametry związane z zużyciem energii i wody. Przy pralce Sharp ES-GFD8145I5-PL, niejedna osoba ma wrażenie, że roczne zużycie wynoszące zaledwie 58 kWh energii elektrycznej to po prostu… błąd. Przekonanie to wynika z faktu, że pobór energii w najbardziej oszczędnych modelach oscyluje dziś w granicach 120–150 kWh. Ale to nie jest pomyłka. To jeden z najbardziej intrygujących i innowacyjnych modeli na rynku!

Tak znakomite parametry udało się marce Sharp (dystrybucja Vestel) osiągnąć dzięki technice ThermoJet. Rozwiązanie to zostało zastosowane w modelu ES-GFD8145I5-PL. Podczas, gdy większość standardowych pralek pobiera zimną wodę, która grzana jest dopiero w bębnie, w pralce z systemem ThermoJet do bębna doprowadzana jest woda już podgrzana. Trafia ona do jego wnętrza przez dwie specjalnie zaprojektowane dysze. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy energię i wodę. Istotnie skraca się także czas prania – poszczególne programy trwają znacznie krócej.

Co ciekawe, model ES-GFD8145I5-PL został wyposażony w jeden z najkrótszych cykli prania na świecie, który upora się z małym wsadem w ciągu zaledwie – uwaga – 12 min w temperaturze 30 °C. Roczne zużycie energii, zgodnie z danymi zawartymi na etykiecie efektywności energetycznej pralki ES-GFD8145I5-PL to zaledwie 58 kWh. Wartość ta jest wyznaczana wg norm UE. W praktyce, rzeczywiste zużycie energii będzie zależne od sposobu eksploatacji urządzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że wynik, jaki w tych pomiarach osiągnęła pralka Sharpa jest imponujący. Urządzenie zużywa też porównywalnie z innymi pralkami niewiele wody. Rocznie – według danych z etykiety – jest to 7,7 tys. litrów. Model ES-GFD8145I5-PL jest też stosunkowo cichy. Poziom hałasu podczas prania nie powinien przekraczać 53 dB, a podczas wirowania 74 dB. Maksymalna prędkość obrotowa bębna podczas wirowania wynosi 1400 obr./min.

Pralkę wyposażono w Advanced Inverter Motor – bezszczotkowy silnik inwerterowy, który nie generuje tarcia, a w konsekwencji nie przegrzewa się. Tradycyjny silnik szczotkowy potrzebuje czasu, aby uniknąć przegrzania – jest w stanie obracać bęben maksymalnie 70 proc. czasu pracy, natomiast silnik inwerterowy wykorzystuje 95 proc. czasu pracy na obracanie bębna, z przestojami krótkimi na tyle, aby bęben na chwilę się zatrzymał. Tym sposobem, zastosowanie silnika inwerterowego pozwala na dodatkową oszczędność energii na poziomie 25 proc. z zachowaniem najwyższej efektywności prania.

ThermoJet

Roczne zużycie energii, zgodnie z danymi zawartymi na etykiecie efektywności energetycznej pralki ES-GFD8145I5-PL to jak wspomnieliśmy zaledwie 58 kWh. Wartość ta jest wyznaczana wg norm UE na podstawie 220 standardowych cykli prania dla programów prania bawełny w temperaturach 60 i 40 °C, przy pełnym i częściowym załadunku oraz przy korzystaniu z trybów niskiego poboru mocy. W praktyce, rzeczywiste zużycie energii będzie zależne od sposobu eksploatacji urządzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że wynik, jaki w tych pomiarach osiągnęła pralka Sharpa jest imponujący.

Urządzenie zużywa też porównywalnie z innymi pralkami niewiele wody. Rocznie – według danych z etykiety – jest to 7,7 tys. litrów. Model ES-GFD8145I5-PL jest też stosunkowo cichy. Poziom hałasu wytwarzany podczas prania nie powinien przekraczać 63 dB, a podczas wirowania 74 dB. Maksymalna prędkość obrotowa bębna podczas wirowania wynosi 1400 obr./min., co zwiększa oszczędność podczas suszenia mechanicznego (niska wilgotność tkanin).

2019-12-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket