Wybierając pralkę, należy zdać sobie sprawę z faktu, że na rezultat prania wpływ mają cztery zasadnicze elementy. Są nimi: detergenty, program, czas prania oraz mechanika. Ich wzajemne korelacje mają wpływ na efektywność prania.
Nie da się parametrów tych rozdzielić ani w jakimś zakresie ograniczyć. Co więcej, każdy z nich ma swoją systematykę. Różne enzymy działają w różnych temperaturach, same programy mają różny czas i… różną temperaturę, a dozowanie proszku i ustawienia zależą od rodzaju tkanin. Do tego wszystkiego dochodzi szeroko pojęta mechanika prania, a więc przebieg programu oraz konstrukcja bębna i komory pralki. Jak widać, banalne pranie to proces dość złożony.
Podstawowym elementem każdego prania jest odpowiedni detergent, usuwający plamy z ubrań. W jego składzie, oprócz wielu związków chemicznych, najważniejszym elementem jest substancja powierzchniowo czynna, która usuwa wszelkie cząstki brudu. Na rynku dostępne są różne formy środków chemicznych z aktywnymi enzymami – od proszków po detergenty w płynie czy kapsułkach. Są one również podzielone ze względu na kolorystykę odzieży, w tym do prania tkanin białych i kolorowych. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, zaleca się nanieść na tkaninę środek o dplamiający albo wy bielacz (do o dzieży białej). Oprócz środków chemicznych należy stosować także płyny do zmiękczania, które używane są w ostatniej fazie płukania. Przyjmuje się, że kiedy użytkownik użył mniej detergentu do prania, temperatura, czas oraz oddziaływanie mechaniczne powinny zostać zwiększone.
Niezwykle ważnym czynnikiem zapewniającym skuteczne pranie jest temperatura. Im jest ona wyższa, tym łatwiej usunąć plamę z tkaniny. Jednak wysoka temperatura nie jest rekomendowana do niektórych materiałów, ponieważ mogłaby je zniszczyć. Zbyt niska z kolei nie daje gwarancji idealnie czystych tkanin. Jednak jak wyprać skutecznie np. bieliznę, jeśli konsumenci coraz chętniej piorą w 20 lub 30 °C, a nawet w zimnej wodzie, by zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej oraz jakości materiału? Otóż warto wówczas zastosować więcej detergentu oraz wydłużyć cykl prania, ponieważ to czas jest nieodłącznym sprzymierzeńcem temperatury.
To właśnie dzięki odpowiedniej temperaturze i długości cyklu prania środek chemiczny może osiągać najlepsze rezultaty. To z kolei wpływa na skuteczność prania odzieży. Aby higienicznie doprać odzież, rekomenduje się długi cykl pracy urządzenia. Warto wiedzieć, że program krótki, trwający kilkanaście minut lub pół godziny, nie będzie równie efektywny jak program trwający ponad 180 min. Rzeczywiście, dłużej prana odzież jest skuteczniej odplamiana przez to, że tkanina znacznie dłużej ocierana jest o strukturę bębna i dłużej moczona w detergencie. Kiedy jednak użytkownik chce skrócić czas prania do minimum (co w dzisiejszych czasach jest szczególnie powszechne), należy wówczas zwiększyć ilość środków chemicznych, temperaturę oraz „mechanikę” prania, np. przez zwiększenie obrotów czy zastosowanie większej liczby płukań.
Czynnik ten jest szczególnie istotny w procesie prania odzieży, ponieważ to właśnie mechanika prania odpowiada za namacalne efekty działania samej pralki. Ruchy bębna i ocieranie się tkaniny o bęben są podstawową działania urządzenia. Mechanikę i tarcie może wspomóc specjalna struktura bębna, opcje dodatkowe zraszające lub rozprowadzające parę, bąbelki lub wodę z detergentem, rewersowe lub indywidualne ruchy bębna, a także prędkość jego pracy. Jeśli któryś z wcześniej wymienionych elementów skutecznego prania jest zmniejszany (np. dajemy mniej detergentu lub skracamy czas prania), mechanika powinna być zwiększona, aby skuteczniej radzić sobie z mocniejszymi zabrudzeniami. Choć mało się o tym mówi, na mechanikę prania wpływ mają także komponenty użyte do produkcji pralki czy suszarki, choćby te związane z wyważeniem pralki, jakością bębna, napędu czy konstrukcją samego wału i jego osi.
© 2024 InfoMarket