Para wodna ma bardzo zróżnicowane i skuteczne zastosowanie. Od lat wykorzystywana jest nie tylko do prasowania i gotowania, ale też do czyszczenia przeróżnych powierzchni. Nie bez powodu na rynku pojawia się wiele urządzeń łączących np. odkurzanie z użyciem pary, która dodatkowo czyści podłogę na mokro.
Spektrum właściwości pary jest naprawdę szerokie, jednak największą zaletą czyszczenia parowego jest to, że w wypadku większości pospolitych zabrudzeń nie wymaga stosowania dodatkowych detergentów. To para usuwa najtrudniejsze zabrudzenia, a przy tym zapewnia sterylną czystość – podczas parowania powierzchni eliminowanych jest blisko 99 proc. bakterii i grzybów, a niektóre z nich zabijane są już w temperaturze 85 °C. Para wodna, jako naturalny „rozpuszczalnik brudu”, nie uczula oraz nie wpływa w żaden sposób na organizm ludzki – śmiało więc możemy czyścić pomieszczenia, w których przebywają dzieci bez obaw o intensywne zapachy, z jakimi można spotkać się podczas użycia standardowych środków chemicznych.
Parownice wyglądem przypominają zazwyczaj odkurzacze kompaktowe. Choć są mniejsze gabarytowo, to ich zastosowanie oraz możliwości są dużo, dużo większe. Docierają do miejsc, do których nie dotrze szczotka czy ssawka odkurzacza, i są w stanie wyczyścić najbardziej uporczywy brud czy plamę w sposób niezwykle higieniczny. Idealnie sprawdzą się w domach, w których mieszkają alergicy lub rodziny z małymi dziećmi, gdzie utrzymanie higieny na wysokim poziomie jest priorytetem. Najważniejszym elementem takiego urządzenia jest bojler, który doprowadza wodę do wrzenia. To, jaka woda zostanie użyta, wpływa na czas nagrzewania się urządzenia – im cieplejsza, tym jest on krótszy. Tak naprawdę parownica jest gotowa do pracy już po kilku minutach.
Camry CR 7021
Po napełnieniu zbiornika z wodą należy poczekać do czasu osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Zbiornik nie powinien być napełniony do pełna. W parownicach powinno się stosować wodę zwykłą lub destylowaną – w zależności od twardości wody z kranu i zaleceń producenta.
Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta także ciśnienie w zbiorniku. To właśnie te parametry odgrywają kluczową rolę w działaniu parownicy. Ciśnienie w takich urządzeniach może osiągnąć wartość od 3 do 5 bar. Takie ciśnienie oznacza, że para opuszcza urządzenie z prędkością ok. 170 km/h. To z kolei sprawia, że nie ma zabrudzenia, z którym parownica sobie nie poradzi. Gorąca para, powstała przez podgrzanie wody w bojlerze, przedostaje się na zewnątrz za pomocą specjalnej dyszy. Warto pamiętać, aby wodę pozostałą w rurze wypuścić przed ponownym użyciem parownicy. Prezentowane przez nas parownice to urządzenia przystosowane wyłącznie do użytku domowego, choć bez problemu znaleźć można nieco bardziej zaawansowane sprzęty, np. do gastronomi czy mycia wielko powierzchniowych supermarketów czy magazynów. Tego typu urządzenie sprawdzi się doskonale we wszelkich niemal warunkach.
Concept CP2000
To elementy, które dystrybuują parę z korpusu. Wąż odpowiada za transportowanie jej ze zbiornika do dyszy. Wąż musi być elastyczny i wykonany z dobrej jakości, bardzo trwałego materiału, który będzie odporny na uszkodzenia i uderzenia, a także wysoką temperaturę (wiele osób ciągnie urządzenie właśnie za wąż). Z korpusem łączy go specjalny otwór przyłączeniowy – z drugiej strony jest on zamocowany do pistoletu parowego, który wygląda jak końcówka w klasycznym odkurzaczu. Najczęściej to właśnie w nim znajdują się przycisk odblokowujący, przełącznik regulacji ilości pary oraz dźwignia parowa. W zależności od modelu pistolet może być wyposażony w uchwyt ułatwiający obsługę urządzenia lub umożliwiający łączenie go z korpusem.
Czyścik parowy jest kompaktowym produktem. Sprawdzi się przy czyszczeniu mniejszych powierzchni np. luster.
Dołączone do sprzętu akcesoria i końcówki decydują o możliwościach sprzętu. W zestawie producent dołącza zazwyczaj od kilku do nawet kilkunastu końcówek, przeznaczonych do różnych powierzchni. Takie wyposażenie sprawia, że parownice są niemal bezkonkurencyjne dla większości urządzeń czyszczących.
Standardowym wyposażeniem, dostępnym w większości parownic, jest końcówka do mycia podłóg. W sposób uniwersalny umyje wszelkie twarde powierzchnie płaskie. Do czyszczenia nierównych powierzchni lub szczelin czy krawędzi z kolei idealnie nada się dysza ręczna lub punktowa. W najbardziej rozbudowanych parownicach znaleźć można dyszę do mycia okien czy końcówkę w formie żelazka.
Eldom PM850 Alto
Najważniejszym elementem jest korpus mopa. Jest on zwykle podłużny i ma opływowy kształt – tak, aby po czyszczeniu można było go postawić we wnęce, szafie lub w kuchni i aby nie zajmował zbyt wiele miejsca. Korpus mopa z jednej strony łączy się z przewodem przyłączeniowym, z drugiej z głowicą odpowiedzialną za usuwanie zabrudzeń. W jego wnętrzu umieszczony jest generator pary, odpowiadający za jej wytwarzanie, oraz zbiornik na wodę.
W zależności od produktu zbiornik ma różną pojemność i może być wykonany z różnych materiałów. Standardowo jest to dobrej jakości tworzywo sztuczne, rzadziej stal nierdzewna. Bardzo często jest on tak umieszczony w korpusie, aby przez cały czas pracy był widoczny w nim aktualny poziom wody. Dzięki temu użytkownik może na bieżąco kontrolować jej ilość i uzupełniać w razie potrzeby.
Kärcher SC 2 Deluxe EasyFix
Mop parowy czyści za pomocą głowicy. Ten element urządzenia jest różnie nazywany przez producentów, jednak zazwyczaj to właśnie on jest określany jako „mop”. Najczęściej ma ona trójkątny kształt, który ułatwia dotarcie pary do trudno dostępnych miejsc. Na rynku dostępne są także modele mające kształt prostokąta oraz wyposażone w dodatkowe końcówki. Sama głowica powinna zostać przymocowana do korpusu w sposób ruchomy, tak, aby można było nią obracać o 360°. Musi być wykonana z solidnych komponentów i na ten element należy zwrócić szczególną uwagę.
Gorenje SC1800R
Konsumenci, którzy nie lubią zapachu pary wodnej i wrażenia unoszącej się przez jakiś czas po myciu podłogi swoistej wilgoci, mogą skorzystać z modeli z opcją spryskiwania detergentem. Do małego, dodatkowego zbiornika należy wlać środek i tzw. „plujką” podawać go tuż przed głowicą. Dystrybucja środka możliwa jest dzięki przyciskowi umieszczonemu razem z przyciskiem pary w uchwycie urządzenia. Warto pamiętać jednak, że jeśli w mieszkaniu jest dziecko, zdrowsze dla niego, ale także dla nas, jest używanie wyłącznie pary wodnej do czyszczenia podłogi. Zabawki rozrzucone po podłodze mogą być narażone na kontakt z substancjami, których cząstki finalnie trafić mogą do ust dziecka.
Thomas Vaporo Buggy
Najważniejszym elementem głowicy są specjalne ściereczki, najczęściej wykonane z mikrofibry. To one jako jedyny element urządzenia mają bezpośredni kontakt z czyszczoną powierzchnią. Materiał powinien być wykonany z dobrej jakości tkaniny, przepuszczającej parę wodną i dobrze zbierającej zanieczyszczenia. Nakładki powinny być także bardzo miękkie, tak, aby nie porysować podłóg czy paneli, zwłaszcza że oprócz mycia nakładki nadają się także do polerowania podłóg. Materiał powinien być także dobrej jakości, aby podczas czyszczenia nakładka nie zahaczała nitkami wystających elementów. Samo zakładanie i ściąganie z głowicy ściereczek z materiału jest bardzo szybkie i proste. Albo są one wyposażone w gumkę ułatwiającą ich nakładanie na głowicę, albo w określony sposób zawija się je na szczotce czyszczącej lub zamyka w specjalnych zatrzaskach. Oczywiście, nakładki z mikrofibry można prać w pralce.
Kärcher SV 7 Home Line
Pierwszym z nich jest przede wszystkim moc, wahająca się między 1500 a 1800 W. Wpływa ona na sprawność nagrzewania i tworzenia pary, ale nie powinna mieć kluczowego znaczenia przy wyborze (skupić się należy na jakości i funkcjonalności urządzeń).
Duże znaczenie dla użytkownika ma pojemność zbiornika. To od niej zależy, jak długo urządzenie będzie pracować bez konieczności dolewania wody. Najczęściej mopy parowe mają pojemność ok. 1 l. Dolna granica to 350 ml, górna 800 ml. Wielkość zbiornika wpływa nie tylko na długość pracy urządzenia, ale także na masę, która nie może być zbyt duża. Lekki, ważący ok. 3 kg mop jest bardziej mobilny i łatwiej jest nim manewrować i przenosić go. Ciśnienie w takich modelach wynosi ok. 5 bar, a temperatura grzania to ok. 110–120 °C. Obsługa mopów parowych jest bardzo prosta. Wystarczy nalać wodę do zbiornika w korpusie, odczekać kilkadziesiąt sekund lub kilka minut (w zależności od modelu) i można rozpocząć mycie, aktywując parę przyciskiem w uchwycie.
Czyszczenie parą zyskuje na popularności przede wszystkim ze względu na kwestie zdrowotne. W przeciwieństwie do detergentów nie uczula.
Niektórzy producenci nazywają je pistoletami parowymi lub czyścikami ręcznymi. Wynika to za faktu, że korpus podczas czyszczenia trzymamy w ręku (w mopach czy parownicach używamy głównie uchwytu). Czyściki parowe, choć mniej mają dostępnych końcówek niż klasyczne parownice, i tak można zaliczyć do grona najbardziej uniwersalnych i praktycznych urządzeń AGD na rynku. Mają kompaktową formę, są lekkie i poręczne. Najlepsze z modeli nagrzewają się wyjątkowo szybko, bo nawet w kilkanaście sekund (standardowe potrzebują na to ok. 2–3 min). Zbiornik na wodę standardowo ma pojemność 0,25–0,3 l. Wyposażony jest w korek oraz przycisk odblokowujący. Moc urządzeń waha się od 900 do 1300 W przy ciśnieniu 2–3 bar. Czyściki idealnie nadają się do mycia różnych niewymagających powierzchni, tj. armatury, łazienki czy szkła. Często są także wyposażone w blokadę przed przypadkowym uruchomieniem oraz wbudowany system filtracji. Ten ostatni zapobiega powstawaniu kamienia i wydłuża trwałość urządzenia.
Concept CP3000
Czyściki to dość proste technicznie urządzenia. Jak wspomnieliśmy, składają się ze zbiornika, dyszy oraz ergonomicznej rączki, zwykle z włącznikiem i regulacją pary. Umożliwia ona dostosowanie ilości pary do czyszczonej powierzchni. Istotnym wyposażeniem urządzenia jest zabezpieczenie przed dziećmi, które blokuje możliwość użycia sprzętu przez osoby niepowołane. Zazwyczaj blokada uaktywnia się przez zastosowanie specjalnego przełącznika.
Dużym atutem części czyścików parowych (należy to dokładnie sprawdzać) są załączone akcesoria. Podobnie jak mogą mieć dyszę punktową, standardową ze szczotką czy tę do szyb i luster. Mogą mieć także końcówkę przypominającą dużą rękawicę do pieczenia, która po założeniu na rękę staje się końcówką do czyszczenia np. okapu czy blatu.
Ravanson CP-7020
Odkurzanie parowe polega na nanoszeniu i odsysaniu pary z odspojonym brudem w jednym przejściu roboczym. Pozwala to na skuteczne czyszczenie bez zacieków i wody pozostającej na powierzchni. Urządzenie tego typu jest zwykle wyposażone przy tym w mikrofiltry HEPA od numeru 11 wzwyż, które zatrzymują roztocza, pyłki, zarodniki grzybów i inne cząsteczki o wielkości powyżej 0,3 μm, oczyszczając powietrze w niemal 99,9 proc.! Dlatego tak chętnie polecane są osobom z dziećmi lub alergikom. Odkurzacz parowy może pełnić funkcję odkurzacza na sucho z filtrem wodnym (bez worków). Pozwala też zebrać niewielkie ilości wody (maks. 0,5 l). Adapter na dyszę ręczną wyposażony w gumowe listwy umożliwia czyszczenie gładkich powierzchni, takich jak szyby czy kafelki. Czyszczenie parą i odsysanie jej w jednym cyklu umożliwia skuteczne czyszczenie okien, luster, podłóg drewnianych i odświeżanie tapicerki. Po doposażeniu w odpowiednie akcesoria niektóre odkurzacze tego typu mogą być używane także do prasowania.
Kärcher SC 3 EasyFix Premium Home Line
Jego korpus mieści pojemnik z filtrem na wodę, króciec wlewowy zbiornika, regulator pary, gniazdo wtykowe urządzenia oraz kółka. Ze zbiornika woda jest automatycznie dostarczana do bojlera. Przed uruchomieniem zbiornik na wodę musi być wypełniony dwa razy. Sposób funkcjonowania odkurzacza polega na zawirowaniu zasysanego powietrza w filtrze wody. W zbiorniku na wodę zbierają się przy tym odkurzane brudy i substancje oraz pozostałości po środkach czyszczących z wykładzin, co może prowadzić do powstawania piany. Aby tego uniknąć, dodaje się do zbiornika z filtrem wody płyn przeciwpianowy, który jest przyjazny dla środowiska i ulega całkowitej degradacji biologicznej.
Nieznaczne tworzenie się piany jest normalne i nie ma negatywnego wpływu na funkcjonowanie urządzenia. Trzeba pamiętać, że zawsze, gdy w kotle parowym znajduje się zbyt mało wody, pompa automatycznie tłoczy ją ze zbiornika do kotła. Gdy zbiornik wody jest pusty, pompa nie może uzupełnić wody w kotle i pobór wody do wytworzenia pary zostaje zablokowany.
Mesko MS 7020
W odkurzaczach parowych, podobnie jak w parownicach czy mopach parowych, stosuje się wodę z kranu – o ile nie ma ona zbyt dużej zawartości wapna, gdyż to skutkuje powstawaniem szkodliwego dla urządzenia kamienia kotłowego (patrz: instrukcja obsługi). Dlatego też bardzo często producenci zalecają stosowanie mieszanki składającej się w 50 proc. z wody z kranu i w 50 proc. z wody destylowanej. Zbiornik na wodę składa się z kilku elementów, które wymagają właściwego montażu. Jednym z głównych jest filtr wody, dbający o jej właściwe parametry. Nad zbiornikiem umieszczony jest uchwyt – jego podniesienie oraz przekręcenie pozwala na wyjęcie pojemnika z filtrem.
Producenci stosują różne wymienne końcówki, które znacznie zwiększają zakres funkcjonalności urządzeń.
Obowiązkowym elementem odkurzaczy parowych jest specjalnie skonstruowana rura ssąca i tworząca parę (w praktyce rura ma podwójną budowę). W uchwycie umieszczone są przyciski zasysania i parowania. Wąż ssący wyposażono we wtyczkę przewodu parowego oraz jej blokadę. Proces zasysania rozpoczyna się z minimalną mocą. Pierwszy stopień lampek kontrolnych „moc ssania” świeci się stale. Przy ponownym włączeniu funkcji zasysania urządzenie włącza się z ustawionym poprzednio poziomem mocy zasysania. Co ważne, dzięki funkcji regulacji można ją ustawić w zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni. Pozwala ona wybrać trzy ustawienia intensywności parowania: słabe (do zraszania roślin, czyszczenia materiałów, tapet, mebli tapicerowanych itd.), średnie/normalne (do czyszczenia wykładzin dywanowych, dywanów, szyb, podłóg itd.) oraz mocne (do usuwania silnych zanieczyszczeń).
Podczas korzystania z urządzeń parowych należy przestrzegać zaleceń producenta związanych z bezpieczeństwem użytkowania.
Akcesoria można podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich będą wszelkiego typu końcówki podłogowe, charakteryzujące się podłużnym kształtem i zastosowaniem włosia, zwiększającego efektywność odrywania zabrudzeń od podłogi. Inną grupą są końcówki, które przeznaczone są do precyzyjnego usuwania zabrudzeń, np. w szczelinach, na krawędziach czy fugach. W tej grupie znajdziemy też dysze ręczne, które dzięki włoskom usuną dokładnie różne drobne zabrudzenia. Ważną grupą akcesoriów są końcówki do mycia płaskich powierzchni, takich jak lustra czy kafelki, które mają specjalną gumową listwę do jednoczesnego zbierania pary wodnej i zapobiegania powstawaniu zacieków. Poniżej przedstawiamy te standardowe i te mniej uniwersalne końcówki dostępne w wyposażeniu parownic i czyścików parowych.
© 2024 InfoMarket