ZWIĄZEK CYFROWA POLSKA

Cyfryzacja radia to element cyfrowej gospodarki

Cyfryzacja radia to element cyfrowej gospodarki

Zdaniem Cyfrowej Polski rozporządzenie Ministerstwa Cyfryzacji dotyczące wymagań technicznych dla urządzeń do odbioru radia cyfrowego powinno zostać jak najszybciej przyjęte, ponieważ może to przyczynić się do przyspieszenia procesu cyfryzacji mediów w Polsce.

Związek Cyfrowa Polska zaapelował do szefa resortu Marka Zagórskiego o powołanie międzyresortowego zespołu roboczego z udziałem rynkowych ekspertów, którzy opracują wspólnie propozycję strategii wdrożenia radia cyfrowego w Polsce.

– Uważamy, że Polska powinna włączyć proces cyfryzacji radia do cyfrowej transformacji kraju – podkreślił w piśmie prezes związku Michał Kanownik. Jak zaznaczył, w Polsce pomimo braku obowiązywania standardów wymagań technicznych dla odbiorników DAB+ ich skumulowana sprzedaż od 2013 r. przekroczyła już 100 tys. sztuk. W 2018 r. sprzedaż wyniosła ponad 23 tys. sztuk, a tym samym został zachowany trend kilkuprocentowego wzrostu z poprzedniego roku.

Jednak – jak podkreśla związek Cyfrowa Polska – dziś największym problemem w przypadku cyfryzacji radia jest to, że na polskim rynku pojawia się nieuczciwa konkurencja, która oferuje radioodbiorniki cyfrowe w technice DAB, które są niekompatybilne z sygnałem nadawanym w DAB+, obowiązującym w Polsce.

Zdaniem Michała Kanownika decyzja dotycząca cyfryzacji radia to szansa dla konsumentów na dostęp do nowoczesnych usług oferowanych w ramach darmowego sygnału cyfrowego. Cyfryzacja oznacza więcej miejsca w eterze, a dziś największą barierą dla rozwoju rynku radiowego jest brak zasobów częstotliwości. Poza tym radio cyfrowe to lepsza jakość dźwięku i możliwość przekazywania słuchaczom dodatkowych informacji, np. o warunkach drogowych czy pogodzie.

2019-08-29
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket