TARGI

Targi Światło i Elektrotechnika

Targi

Targi, organizowane w warszawskim Centrum EXPO XXI, to kluczowe wydarzenie, które co roku prezentuje najnowsze trendy w dziedzinie oświetlenia, elektrotechniki i teletechniki.

W ramach elektrotechnicznych targów wystawiały się firmy związane z teletechniką oraz telewizją naziemną i satelitarną zgromadzone pod egidą Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej (PIRC). Można było poznać produkty profesjonalne i amatorskie niezbędne do odbioru telewizji satelitarnej takich firm jak Comsat, Diomar, Dipol, Komax. W czasie targów zorganizowano warsztaty teletechniczne dla szkół oraz szkolenie dla instalatorów pt. „Budynkowa instalacja teletechniczna i infrastrukturalna. Wymagania, dobre praktyki i co należy sprawdzić przy odbiorze”.

Wyjątkowym wydarzeniem wystawy Teletechnika był jubileusz związany z 30-leciem powstania platformy satelitarnej Astra, która w pierwszych miesiącach 1989 r. rozpoczęła nadawanie programów RTV przez satelitę w Europie, w zasięgu, którego znalazła się także Polska. Astra była prekursorem najnowszych rozwiązań w technice satelitarnej. W czasach PRL-u były tylko 3 kanały telewizji naziemnej, a satelitarna zaoferowała na początku 16 programów telewizyjnych i kilkadziesiąt radiowych, odbieranych w Polsce dzięki niewielkim antenom satelitarnym (60 cm) i odbiornikowi Amstrad. Ciekawostką było, że trzeba było zgłosić na poczcie, że jest się posiadaczem anteny. Obecnie Astra nadaje ponad 2300 stacji telewizyjnych!

Na stoisku PIRC razem z Astrą swoją ofertę prezentowała platforma Cyfrowego Polsatu. Od 2011 r. przekaz telewizji satelitarnej w Polsce obejmuje 50 proc. gospodarstw domowych, głównie dzięki platformom Cyfrowy Polsat i nc+.

Miłym akcentem z okazji 30 lat telewizji satelitarnej Polsce było przyznanie okolicznościowego podziękowania przez stowarzyszenie PIRC naszemu czasopismu „InfoMarket” za długoletnią współpracę i promowanie wiedzy na temat telewizji satelitarnej.

W czasie targów przyznano wiele nagród w konkursie na najlepszy wyrób. W dziedzinie teletechniki III nagrodę przyznano firmie Diomar za multiswitch z serii DR firmy WISI Communictions.

W sąsiedniej hali dużym zainteresowaniem cieszyły się produkty oświetleniowe. Można było zobaczyć podzespoły, z których powstają źródła światła, oprawy domowe, biurowe, profesjonalne i przemysłowe. Coraz częściej w ramach „inteligentnego domu” stosuje się sterowanie lampami za pomocą aplikacji. Na uwagę zasługiwały oprawy oświetleniowe z wbudowanymi czujnikami ruchu, które włączają światło tylko w momencie wykrycia ruchu, np. Pirlight na stoisku Gotie lighting. Oprawy zewnętrzne oprócz czujnika ruchu mogą mieć dodatkowo wbudowaną kamerę (CAM light Steinel), która przesyła do smartfona stosowny komunikat i obraz z dźwiękiem. Samo źródło światła może być elementem ozdobnym dzięki widocznym włóknom LED-owym. Pod marką Paulman prezentowane były dekoracyjne źródła światła z serii Edition: Modern Classic, Vintage, Specjal Inner Glow. Te ostatnie wyróżnia wewnętrzna kolba ze świecącym pierścieniem i drobnym grawerunkiem laserowym. Wystawę oświetleniową zdominowali chińscy producenci. Z prowincji Zhejiang przyjechało ponad 130 firm oferujących źródła światła i oprawy.

2019-03-27
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket