Firma innogy Polska we współpracy z Infuture Hatalska Foresight Institute przygotowała raport na temat kierunków rozwoju smart living, a także kluczowych wyzwań dla jego dalszego rozwoju. Wraz z rosnącą liczbą urządzeń w gospodarstwach domowych oraz przedsiębiorstwach, a tym samym większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, energetyka stała się ważnym czynnikiem rozwoju i siłą napędową obszaru smart living. Raport „Smart Living” omawia kluczowe elementy smart living, takie jak: smart city, smart transport, smart workplace oraz smart home.
Raport „Smart living” przygotowany przez Infuture Hatalska Foresight Institute na zlecenie innogy Polska, przedstawia 5-letnią perspektywę rozwoju trendu smart living, w którym bardzo ważną rolę odegrają przedsiębiorstwa energetyczne. Z badań przeprowadzonych na potrzeby raportu wynika, że tylko 32% badanych zna termin smart living i definiuje go jako zastosowanie pakietu rozwiązań, dzięki którym życie będzie tańsze, efektywniejsze, lepiej zarządzane, bezpieczniejsze oraz bardziej ekologiczne. Choć trzonem pojęcia jest hasło smart - łączone głównie z technologią i internetem - to o smart living należy myśleć w szerszym kontekście pamiętając, że celem wdrażania tej idei nie jest jedynie technologizacja naszego życia, a raczej stworzenie bezpiecznej, efektywnej, energooszczędnej, spersonalizowanej, ekologicznej i lepiej zarządzanej przestrzeni życiowej. Dzięki otoczeniu, które dostosowuje się do naszych potrzeb i oczekiwań, możemy zwiększać komfort codziennego funkcjonowania i żyć w duchu zerowaste, ograniczając marnotrawstwo surowców oraz finansów.
Kluczowymi kategoriami, które składają się na rozwój obszaru smart living są:
Rola energetyki w obszarze smart living
Proces urbanizacji, rosnąca liczba ludności na świecie oraz coraz większa liczba urządzeń elektrycznych w domach i przedsiębiorstwach powodują, że globalne zapotrzebowanie na energię z roku na rok wzrasta. Analitycy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) szacują, że do 2040 roku zwiększy się ono o 30 proc. w stosunku do chwili obecnej. Konieczne staje się więc stosowanie rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo dostaw energii przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne i jakość powietrza.
Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych staje się obecnie megatrendem i niesie ze sobą wiele potencjalnych korzyści, w tym: zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, dywersyfikacja dostaw energii i większa niezależność. Jej udział w końcowym zużyciu energii brutto w UE zwiększył się w ostatnich latach niemal dwukrotnie, z około 8,5% w 2004 roku do 17,0% w 2016.
- innogy Polska kreuje trendy, a także dynamicznie reaguje na zmiany zachodzące na rynku energetycznym. Będąc aktywnym uczestnikiem transformacji w kierunku gospodarki efektywnej, dopasowanej do potrzeb klientów, a przy tym niskoemisyjnej i zdecentralizowanej, opracowujemy rozwiązania i usługi wpisujące się w ideę smart livingu. Dzięki nim, nasi Klienci, poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii, takich jak panele fotowoltaiczne czy też termostaty grzejnikowe, zwiększają komfort swojego codziennego funkcjonowania, jednocześnie zmniejszając ślad środowiskowy – mówi Filip Thon, Prezes Zarządu innogy Polska
Pełna wersja raportu dostępna jest pod linkiem: Pobierz raport "Smart Living"
Debatę ekspertów na temat raportu „Smart Living”, która odbyła się 22 stycznia rano można obejrzeć w serwisie VOD portalu Onet.pl.
© 2024 InfoMarket