Wsporniki i podstawy robocze

Przydatne podczas wykonywania różnego rodzaju prac warsztatowych są rozmaite wsporniki i podpory. Zapewniają one stabilne mocowanie i podparcie zwłaszcza podczas montażu systemów suchej zabudowy. Takie „dodatkowe ręce”, ze względu na regulowaną długość (dzięki rurom teleskopowym), można łatwo przetransportować, a także dopasować ich wymiary do wymaganej wysokości. Choć tego typu narzędzi nie wykorzystujemy zwykle pojedynczo, ważne jest maksymalne obciążenie każdego wspornika (tzw. nośność). Zależnie od modelu może to być nawet 60 i więcej kilogramów. Taka konstrukcja umożliwia odpowiednie ustawienie i podparcie np. płyt kartonowo-gipsowych, desek, paneli, łat, listew metalowych, folii czy obudów lamp. Wiele spośród dostępnych na rynku konstrukcji można stosować także na nachylonych powierzchniach, np. podczas prac na poddaszu. Specjalne nakładki na krawędziach wspornika zapobiegają przesuwaniu się konstrukcji.

Ciekawym i przydatnym dodatkiem mogą być wsporniki wyposażone w rolkę transportową (przykładem takiej konstrukcji jest model 29410 marki Vorel). Mogą one służyć m.in. do podtrzymywania długich elementów podczas obróbki, np. piłowania czy frezowania. Podobnie jak w wypadku klasycznych wsporników mogą mieć regulację wysokości. Ważna jest przy tym szerokość rolki transportowej, która powinna zapewniać wygodne korzystanie ze wspornika.

Przydatne podczas różnego typu prac budowlanych, remontowych czy warsztatowych mogą być również podstawy robocze. Zwykle potrzebne są przynajmniej dwie takie podstawy, co pozwala ustawić na nich np. deskę czy blat. Podobnie jak rozpieraki, również podpory robocze mogą być wyposażone w regulację wysokości. Zależnie od producenta i modelu różnią się materiałem, z którego są wykonywane. Może to być np. ocynkowana blacha stalowa, ale również polipropylen, co w konsekwencji przekłada się na ich maksymalny udźwig. Podstawy robocze mogą mieć konstrukcję składaną, co ułatwia ich transport i przechowywanie.

Wsporniki i podstawy robocze
Wsporniki i podstawy robocze2
Wsporniki i podstawy robocze3
Wsporniki i podstawy robocze4
2019-01-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket