Poziom emisji hałasu

Poziom

Hałas wytwarzany przez AGD nie musi być uciążliwy. Muszą być jednak spełnione pewne warunki. Urządzenia powinny być zaawansowane technicznie, wyposażone w odpowiednie podzespoły, a ponadto dobrze ustawione i wypoziomowane.

Wydawać by się mogło, że sam „cichy silnik” wystarczy. Otóż nie. Co ciekawe, ogólnie wszystkim nam wydaje się, że słyszymy zwykle hałas silnika. A tak absolutnie nie jest. Tym, co w sprzęcie pralniczym najbardziej hałasuje, są źle wyważony załadunek, złej jakość konstrukcja bębna i pralki, jej napęd oraz… łożyska. Te słychać nawet między kilkoma piętrami, jeśli są uszkodzone. Dlatego hałas to problem nie tyle samego procesu prania, co jakości komponentów użytych do produkcji danej pralki czy pralkosuszarki.

Czynniki wpływające na poziom hałasu

Mówiąc o emisji hałasu, przypomnijmy, że pralka tak jak odkurzacz czy okap jest urządzeniem AGD bardzo nieliniowym. Co oznacza owa „nieliniowość”? Prostą zależność. Otóż w różnych warunkach i przy różnych trybach pracy emituje hałas o różnych poziomach głośności. Krótko mówiąc, inny hałas pralka generuje podczas prania, inny podczas płukania, a jeszcze inny podczas odwirowania. Co ważne, na „produkowane” przez nią decybele ogromny wpływ ma wspomniane już ustawienie i wypoziomowanie pralki oraz to, w jakim pomieszczeniu się znajduje. Bardzo ważny jest fakt, że drgania w sprzęcie AGD, w tym szczególnie w pralce są wywołane uderzeniami poszczególnych elementów danej konstrukcji o siebie, wzajemnym toczeniem się lub tarciem – a więc przyczynami o charakterze mechanicznym albo też przyczynami o charakterze aerodynamicznym lub hydrodynamicznym. Zaburzenia przepływającego strumienia cieczy i powietrza w przewodach rurowych, rozprężanie się ich i tworzenie wirów w pralce – to jest niemal sam „silnik” hałasu! Dlatego tak ważne w pralce, a także w odkurzaczu czy zmywarce są jakość wykonania, użyte komponenty, stosowane akcesoria, a także poprawny montaż czy ustawienie. Wszystko to decyduje o sumarycznej skali emisji hałasu.

Poziom

Kółka transportowe ułatwiają przemieszczanie urządzenia i jego poprawne ustawienie.

Odczuwanie hałasu

Bardzo często my, klienci, oczekujemy odpowiedzi wprost na pytanie: jak głośna jest taka a taka pralka czy jak męczy taki a taki hałas. Nie da się na to pytanie odpowiedzieć wprost z bardzo prostej przyczyny. Otóż hałas jest wartością logarytmiczną, a więc o ile algebraiczna różnica między 20 a 40 dB wynosi jedyne „dwadzieścia”, w praktyce emitowany hałas jest w tym wypadku, już fizycznie patrząc, sto razy większy! Co gorsza, wcale nie oznacza to, że my go usłyszymy jako 100 razy głośniejszy. Hałas jest definiowany przez wiele czynników fizycznych, takich jak choćby częstotliwość. Dla przykładu poziom pracy wentylatora to hałas 40 dB, ale ten sam poziom natężenia dźwięku w pralce może nam się wydawać 3 razy głośniejszy, w zmywarce… 3 razy cichszy. Bowiem ów hałas będzie miał różne dźwięki, a konkretnie tony – niskie, średnie, wysokie. Niby hałas ten sam, ale to te ostatnie szczególnie dobrze się słyszy… Takie są prawa fizyki.

Jednostka podawana w specyfikacjach

Bardzo istotnym aspektem przy porównywaniu emisji hałasu pralek czy pralkosuszarek jest posługiwanie się parametrem ciśnienia akustycznego, wyrażonego w watach. Poprawna jednostka i jej zapis to dB(A) re 1 pW. Wartość ta określa poziom natężenia dźwięku podawany w decybelach i mierzony z uwzględnieniem krzywej korekcyjnej A w odniesieniu (od „re”, czyli reference) do 1 pikowata. Porównując urządzenia, należy stosować tę samą jednostkę. Hałas należy także porównywać w tych samych warunkach – np. przy tym samych wytycznych (zgodnie z zaleceniami, jakie nakłada w etykiecie efektywności energetycznej Komisja UE). Warto wiedzieć, że na każdej etykiecie znajduje się właśnie poziom emisji hałasu. Także dla celów czysto informacyjnych wybraliśmy kilka przykładowych modeli pralek wolnostojących ładowanych od frontu o niskim poziomie emitowanego hałasu podczas prania i suszenia.

Poziom

Cicha praca urządzenia jest szczególnie ważna w modelach do zabudowy, które są wykorzystywane m.in. w aneksach kuchennych.

Głośna praca pralki

Pralki pracujące na najwyższych obrotach mogą generować hałas, który nie będzie szkodliwy dla słuchu, ale z pewnością będzie uciążliwy dla domowników. Jeśli pralka jest już dłuższy czas eksploatowana, wówczas powodem nadmiernego hałasu podczas pracy sprzętu może być uszkodzone łożysko, które należy jak najszybciej wymienić. Do głośnej pracy pralki przyczynić się może również poluzowana śruba przy amortyzatorze bębna pralki, którą czasem wystarczy tylko dokręcić. Jeśli konieczna będzie wymiana łożyska czy amortyzatora, warto decydować się na dobrej jakości podzespoły, by nie trzeba było wymieniać tych części ponownie za stosunkowo krótki czas. Błahym, ale za to dość częstym powodem głośniejszej pracy pralki mogą być po prostu drobne przedmioty, które z ubrań wydostaną się do bębna i podczas jego pracy generują dodatkowe decybele. Warto więc sprawdzać garderobę przed umieszczeniem jej w bębnie. Jeśli pralka zbyt mocno trzęsie podczas wirowania, wówczas przyczyną może być po prostu nieodpowiednia ilość prania załadowana do bębna. Pralka może głośno pracować nie tylko podczas wirowania, ale również w trakcie wypompowywania wody. Przyczyną tego może być np. drobny przedmiot, który dostał się do środka. Warto sprawdzić przy tym filtr pompy. Głośną pracę pompy może powodować również zużyte uszczelnienie wirnika. W pompie nie powinna znajdować się woda. Jeśli jest inaczej, wówczas konieczna może być wymiana nawet silnika pompy.

Nie bez znaczenia dla cichej pracy pralki jest jej odpowiednie ustawienie w pomieszczeniu, w którym ma pracować. Warto zadbać o właściwe wypoziomowanie urządzenia. Możemy to sprawdzić we własnym zakresie przy pomocy poziomnicy i odpowiedniego klucza, z wykorzystaniem którego wyregulujemy nóżki pralki. Pamiętajmy, że pralka nie powinna dotykać ściany lub znajdować się bardzo blisko niej, ponieważ podczas wirowania może o nią uderzać, a tym samym wytwarzać niepożądane dźwięki. Przydatnym dodatkiem mogą okazać się różnego rodzaju akcesoria antywibracyjne. Mogą to być specjalne maty lub po prostu podkładki czy nakładki na nóżki pralki – uniwersalne lub dopasowane do sprzętu danego producenta. Tego typu dodatki zapobiegają niepożądanym drganiom urządzenia podczas pracy, poprawiają stabilność ustawienia sprzętu, a tym samym zapobiegają przesuwaniu się pralki (co może mieć miejsce zwłaszcza podczas wirowania). Dodatkowo wpływają na zmniejszenie poziomu hałasu generowanego przez pralkę.

Kilka sposobów na cichszą pracę pralki

  • Wyprofilowanie bocznych blach obudowy
  • Wybór modelu z cichym silnikiem inwerterowym
  • Zastosowanie systemu mat wyciszających obudowę
  • Wykorzystanie dobrej jakości łożyska (lub wymiana)
  • Odpowiednia ilość pranej odzieży (nie więcej niż zalecana masa)
  • Stosowanie mniejszych prędkości wirowania
  • Odpowiednie wypoziomowanie i ustawienie urządzenia
  • Używanie podkładek lub mat antywibracyjnych

Wybrane modele pralek ładowanych od frontu wyróżniające się cichą pracą

Wybrane modele pralek ładowanych od frontu
Poziom
2019-01-14
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket