Wybierając urządzenie warto zwracać uwagę na jego specyfikację techniczną. Przede wszystkim warto poznać ważniejsze parametry i opisujące je jednostki. Pozwoli to rzetelnie porównać poszczególne modele.
Zarówno pralki, pralkosuszarki, jak i suszarki pracują w określonych parametrach, które definiują je jako sprzęty ekonomiczne, praktyczne bądź nieefektywne w swym działaniu. Takimi parametrami w wypadku wspomnianych urządzeń są m.in. klasa suszenia, klasa efektywności prania oraz wirowania czy pobór wody i energii elektrycznej. Istotne mogą się tu okazać także moc przyłączeniowa, ładowność czy roczne zużycie wody i energii. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i racjonalne podejście do problemu i poszczególnych wartości podawanych przez producentów. W wypadku alergii dodatkowe płukanie jest koniecznością – z drugiej strony nie wszyscy gromadzą na co dzień 9- czy 10-kilogramowy wsad do prania. Aby wybrać najlepszy model spośród wielu dostępnych na rynku, należy rozsądnie przeanalizować wszystkie parametry i dokonać najwłaściwszego względem własnych potrzeb (a nie osiągów sprzętu) wyboru.
Określa maksymalną wielkość wsadu prania lub suszenia, jaką deklaruje wytwórca dla danego modelu. Często nazywana jest także pojemnością znamionową bębna lub maksymalnym załadunkiem prania. Podawana jest na etykiecie efektywności energetycznej i wyrażana w kilogramach. W pralkach, pralkosuszarkach czy suszarkach ładowność waha się między 3 a nawet 13 kg.
Parametr ten wyrażany jest, oczywiście, w litrach i pozwala wskazać, ile wody zużyje urządzenie w ciągu roku dla normalnych cykli prania. Sposób pomiaru rocznego zużycia wody określone jest w odpowiednim rozporządzeniu Komisjii Europejskiej. Roczne zużycie wody podawane jest jako wartość uśredniona, która w praktyce może znacznie odbiegać od założeń (używanie innych programów, czasu, funkcji dodatkowych itp.).
Szybkość wirowania jest to wartość deklarowana przez wytwórcę urządzenia jako maksymalna szybkość i skuteczność odsączania wody. Wyrażana jest w obrotach na minutę. Obecnie produkowane pralki w większości wykorzystują średnio 1000–1500 obr./ min, jednak na rynku dostępne są też takie, które wirują z prędkością 1600, a nawet 2000 obr./min. Parametr ten jest ważny dla dalszego suszenia ubrań – im większa prędkość obrotowa, tym mniejsza wilgotność odwirowanego wsadu.
Duża pojemność bębna pralki pozwala prać rzadziej. Dzięki temu oszczędzamy wodę i energię elektryczną, a tym samym nasze pieniądze i czas.
Parametr ten wskazuje na intensywność odczuwanego hałasu (szumu) wokół pralki i pralkosuszarki mierzonego w komorze bezechowej. Wartość podawana jest na etykiecie energetycznej i wyrażana w decybelach według charakterystyki zbliżonej do czułości ucha ludzkiego – tzw. krzywej korekcyjnej typu A, co jest stosownie podkreślane przy podawanej jednostce pomiarowej, jako dB(A). Faktyczna głośność w praktyce znacznie odbiega od pomiarów deklarowanych ze względu na różne uwarunkowania, m.in. akustykę pomieszczenia, w którym zainstalowane jest urządzenie – więcej na ten temat w rozdziale „Poziom emisji hałasu”.
Podawana przez producentów wartość mocy przyłączeniowej pozwala ocenić, czy aktualna instalacja domowa zdoła wytrzymać przyłączane obciążenie sumaryczne (np. razem pralki i suszarki przy włączeniu wszystkich funkcji). Decyduje pomiar watomierzem w czasie największego poboru mocy. Jednostkami mocy przyłączeniowej są waty lub kilowaty.
Producenci mogą podawać wartość zużycia energii w trybie wyłączenia i czuwania. Dane służące do obliczania rocznego ważonego zużycia energii elektrycznej, a zatem ustalania klasy efektywności energetycznej wg stosownego rozporządzenia Komisji Europejskiej. Zużycie energii elektrycznej w czasie czuwania wyrażane jest w watach, np. standardowe modele pralek pobierają ok. 0,15 W w trybie wyłączenia i ok. 0,4 W w trybie czuwania. Innym ujęciem jest roczne ważone zużycie energii elektrycznej. Ten parametr służy do obliczania współczynnika efektywności energetycznej. Pozwala użytkownikowi ocenić, jak dużo energii pobiera urządzenie, czyli ile w przybliżeniu wydamy na pracę pralki lub pralkosuszarki. Jednostką zużycia energii są kilowatogodziny na rok.
Funkcja „Asystenta prania” dostępna w pralkach z linii W1 marki Miele pomaga w wyborze i dopasowaniu właściwego programu i ustawień urządzenia do rodzaju tkanin, jakie zamierzamy w nim uprać.
Jest to bardzo ważny parametr dla ustalenia klasy efektywności energetycznej uwidacznianej na etykiecie (o której dokładniej piszemy w innym artykule). Wartość ważonego rocznego zużycia energii przez dany typ pralki lub pralkosuszarki odniesionego do obliczonego standardowego zużycia energii podaje się w procentach . Dzięki tej wartości producent plasuje model w danej klasie efektywności energetycznej, którą w wypadku pralek i suszarek oznacza się od A+++ do D.
Inną definiowaną wartością efektywności jest efektywność prania, która oznacza stopień skuteczności usuwania plam i zabrudzeń przez pralkę czy pralkosuszarkę. Dla użytkownika jest to w pewnym sensie informacja, jaki będzie efekt prania po wyciągnięciu odzieży z bębna. Producenci oznaczają skuteczność prania w skali od A do G. „A” w tym wypadku oznacza najbardziej skuteczny sposób prania, „G” z kolei – najmniej. Klasa efektywności wirowania to parametr, który określa stopień wydajności odwirowania wody w pralce. Tutaj także producenci posługują się skalą od A do G, gdzie A jest analogicznie najlepszym odwirowaniem prania i pozbyciem się wilgoci z ubrań, a G – najgorszym.
Parametr masy ma znaczenie przede wszystkim w transporcie ręcznym i mechanicznym, także podczas zestawiania urządzeń (np. w słupku). Jednostką masy pralki czy pralkosuszarki są, oczywiście, kilogramy. W wypadku zestawiania urządzeń należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Wymiary urządzenia to parametry fizyczne, które w wypadku takich urządzeń jak pralki, pralkosuszarki czy suszarki są szczególnie istotne przy planowaniu rozlokowania sprzętu AGD w domu lub jego montażu w zabudowie. Jednostką podawaną w specyfikacjach są milimetry lub centymetry. Ważną kwestią przy zabudowie jest uwzględnienie obok wymiarów sprzętu również rozstawu otworów montażowych.
© 2024 InfoMarket