Przy wyborze odpowiedniego modelu, należy pamiętać, że na efektywność prania czy suszenia wpływ ma kilka ważnych elementów. Są nimi przede wszystkim detergenty, zastosowanie odpowiedniego programu, czasu prania lub suszenia oraz wykorzystywane do tego układy mechaniczne.
Zacznijmy od prania. Wspomnianych aspektów oddziałujących na jego skuteczność nie da się w jakiś sposób ograniczyć czy rozdzielić. Co więcej, każdy z nich ma swoją systematykę. Różne enzymy działają w różnych temperaturach, same programy mają różny czas i… różną temperaturę, a dozowanie detergentu i ustawienia zależą od rodzaju tkanin. Do tego wszystkiego dochodzą m.in. przebieg programu oraz konstrukcja bębna i komory pralki.
Istotą każdego prania jest odpowiedni detergent, usuwający plamy z ubrań. W jego składzie, oprócz wielu związków chemicznych, najważniejszym elementem jest substancja powierzchniowo czynna, która usuwa wszelkie cząstki brudu. Na rynku dostępne są różne formy środków chemicznych z aktywnymi enzymami – od proszków po detergenty w płynie czy kapsułkach. Są one również podzielone ze względu na kolorystykę odzieży, w tym do prania tkanin białych i kolorowych. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, zaleca się nanieść na tkaninę środek odplamiający albo wybielacz (do odzieży białej). Oprócz środków chemicznych należy stosować także płyny do zmiękczania, które używane są w ostatniej fazie płukania. Przyjmuje się, że kiedy użytkownik użył mniej detergentu do prania, temperatura, czas oraz oddziaływanie mechaniczne powinny zostać zwiększone.
Im jest ona wyższa, tym łatwiej usunąć plamę z tkaniny. Jednak wysoka temperatura nie jest rekomendowana do kilku materiałów, ponieważ mogłaby je zniszczyć. Zbyt niska z kolei nie daje gwarancji idealnie czystych tkanin. Jednak jak wyprać skutecznie bieliznę, jeśli konsumenci coraz chętniej piorą w 20 lub 30 °C, a nawet w zimnej wodzie, by zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej oraz jakości materiału? Otóż warto wówczas zastosować więcej detergentu oraz wydłużyć cykl prania, ponieważ to czas jest nieodłącznym sprzymierzeńcem temperatury. To właśnie dzięki odpowiedniej temperaturze i długości prania środek chemiczny osiąga najlepsze rezultaty. To z kolei wpływa na jakość prania odzieży.
Krótki program, trwający kilkanaście minut lub pół godziny, nie będzie równie efektywny jak ten trwający ponad 180 min. Skuteczne i higieniczne pranie zapewnić może długi cykl prania. Dłużej prana odzież jest skuteczniej odplamiana przez to, że tkanina znacznie dłużej ocierana jest o strukturę bębna i dłużej moczona w detergencie. Kiedy jednak chcemy skrócić czas prania do minimum (co w dzisiejszej dobie jest szczególnie powszechne), należy wówczas zwiększyć ilość środków chemicznych, temperaturę oraz mechanikę prania, np. przez zwiększenie obrotów czy zastosowanie większej liczby płukań.
Istotnym czynnikiem w procesie prania odzieży jest sama mechanika prania, niezależna od poczynań użytkownika, a od konstrukcji samego sprzętu. To ona odpowiada efekty działania samej pralki. Ruchy bębna i ocieranie się tkaniny o niego są podstawą sprawnego funkcjonowania urządzenia. Mechanikę i tarcie może wspomóc specjalna struktura bębna, opcje dodatkowe zraszające lub rozprowadzające parę, bąbelki lub wodę z detergentem, rewersowe lub indywidualne ruchy bębna, a także prędkość jego pracy. Na mechanikę prania wpływ mają także komponenty użyte do produkcji pralki, choćby te związane z wyważeniem pralki, jakością bębna, napędu czy konstrukcją samego wału i jego osi. Dlatego należy zawsze wybierać i polecać należy produkty dobrej jakości.
Optymalne suszenie odzieży w suszarce bębnowej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od odpowiedniej temperatury i czasu oraz precyzyjnie dobranych programów i, podobnie jak w pralce, zastosowanej mechaniki. W tym ostatnim wypadku chodzi nie tylko o konstrukcję bębna, ale i odpowiednie jego obroty w określonych kierunkach i interwałach czasu. Dzięki temu z pewnością dosuszymy idealnie mankiety koszuli czy kieszenie jeansów, które przysparzają często najwięcej kłopotów. Nie wolno przy tym zapominać o integralnym procesie wirowania, który ma miejsce już w pralce. Bez tego procesu, który wykonany powinien być na jak największej prędkości obrotowej, suszenie byłoby może nie niemożliwe, ale z pewnością nieefektywne ekonomicznie i czasowo. Nagminnym błędem jest wkładanie do suszarki mokrej odzieży. Owszem, sprzęt jest przeznaczony do suszenia wilgotnych tkanin, ale nie takich, z których k apie woda. Skuteczne odwirowanie prania w pralce przekłada się więc nie tylko na czas suszenia w suszarce, ale i jej sprawność i długowieczność. Im dłużej wirujemy pranie, tym krócej suszymy je i mniej wydajemy na energię potrzebną do wysuszenia odzieży.
W suszarkach bębnowych możemy suszyć także maskotkę czy obuwie. Do tego celu wykorzystywane są specjalne kosze mocowane wewnątrz bębna.
Każda suszarka do ubrań, nieważne, czy kondensacyjna czy ewakuacyjna, wykorzystuje do suszenia odzieży ogrzane powietrze. Dzięki niemu tkaniny stają się suche, a odprowadzona wilgoć gromadzona jest w pojemniku lub odprowadzana na zewnątrz urządzenia. Temperatura suszenia powinna być uzależniona od rodzaju tkaniny, a także od czasu suszenia. To ważny parametr i im lepiej dobrany, tym lepsze będą rezultaty. Jeśli chcemy wysuszyć ubrania szybciej, z pewnością wybierzemy program o wyższej temperaturze. Jednak należy wziąć pod uwagę skutki takiego traktowania odzieży (wysoka temperatura szybciej niszczy włókna). Z kolei zbyt niska temperatura może spowodować efekt niedosuszenia wspomnianych już „trudnych miejsc” (np. mankietów, kieszeni jeansów) i sprawiać trudności przy dosuszaniu czy prasowaniu.
Dobór odpowiedniego czasu czy temperatury do rodzaju materiału ma niebagatelny wpływ na skuteczność prania.
Parametr ten, jak już zdążyliśmy wspomnieć, jest powiązany z temperaturą suszenia. Im dłuższy cykl pracy, tym suchsze jest pranie. Jest pewne „ale”. Im dłużej suszona odzież, tym bardziej podatna staje się ona na uszkodzenia. Może nawet dojść do „przesuszenia ubrań”, które w efekcie będą sztywne i szorstkie. Zresztą nie tylko odzież jest podatna na zniszczenia. Również samo urządzenie może zacząć „odczuwać” skutki długich cykli suszenia, co może objawiać się przegrzewaniem komponentów. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zwracać uwagę na zalecenia producentów podawane w instrukcjach obsługi, związane zarówno z czasem suszenia tkanin, jak i czasem pracy urządzenia.
Dopasowane wzorniczo pralka i suszarka mogą świetnie wpasować się w aranżację wnętrza, niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu zostaną one zainstalowane.
Suszenie bez przepływających mas ciepłego powietrza jest możliwe – np. w domu na rozkładanej suszarce. Nie mówimy jednak wtedy o efektywnym, szybkim i skutecznym suszeniu, a jedynie o uciążliwym suszeniu ekonomicznym. Tu choćby „parametr” czasu jest nie do porównania. W suszarce bębnowej wysuszymy odzież w maksymalnie 2–3 godziny (w programie szybkim nawet o 80 proc. szybciej). W tej drugiej nawet dwa dni. Sama mechanika suszenia, czyli wyposażenie suszarki w bęben (o innej konstrukcji niż w pralkach), jest bardzo istotnym czynnikiem w procesie suszenia odzieży, ponieważ to ona odpowiada za namacalne rezultaty działania suszarki. Ruchy bębna i wprowadzenie odzieży w wir sprawiają, że powietrze lepiej penetruje mokre ubrania, a dzięki temu odzież jest równomiernie suszona. Mechanikę odzieży powinny wspomagać specjalna struktura bębna, zbieraki, a także odpowiednie programy – w tym parowe.
© 2024 InfoMarket