Skuteczne oszczędzanie

Skuteczne

Etykiety energetyczne niezależnie od tego, czy dotyczą pralek, pralkosuszarek czy suszarek w pierwszej kolejności ma nas informować, jaką ilość energii urządzenie zużywa podczas standardowej pracy. Oprócz tego ważne są jednak także inne parametry, np. poziom emitowanego hałasu, pojemność znamionowa bębna czy chociażby zużycie wody.

Zgodnie z przepisami każda pralka, pralkosuszarka czy suszarka powinna być opatrzona etykietą, która w sposób widoczny, a przede wszystkim jasny i zrozumiały dla konsumenta, poinformuje o jej podstawowych parametrach. Dzięki temu szybko i skutecznie można porównać dany model z innym. Etykiety poza sferą informacyjną mają także z założenia dbać o aspekty ekologiczne. To szczególnie ważne w dobie obostrzeń ekologicznych i racjonalnego wykorzystania energii.

Etykieta efektywności energetycznej

Wszelkie informacje zamieszczone na etykiecie energetycznej muszą być potwierdzone rzetelnymi badaniami z uwzględnieniem najnowocześniejszych metod pomiarowych.

Aktualne przepisy związane z etykietami energetycznymi mówią o klasach od A+++ (klasa najlepsza) do klasy D (klasa najgorsza). Konsument wybierający więc model pracujący w parametrach klasy A+++ ma pewność, że jego sprzęt jest jednym z najbardziej energooszczędnych na rynku, a dodatkowo jest znacznie lepszy pod tym względem od A++ czy A+.

Klasa efektywności energetycznej i ogólnie pojęta ekologia wymagają od producentów wprowadzania na rynek coraz bardziej energooszczędnych modeli. Dlatego tak wiele jest dziś pralek, których parametry energetyczne są jeszcze lepsze niż europejska klasa A+++. Dlatego też, jeśli widzimy np. w ulotkach promocyjnych, reklamach czy na stronie internetowej producenta (ale nie na etykiecie!) wartości takie jak: A+++ –30 proc, czy nawet A+++ –70 proc., to nie znaczy, że do informacji wkradł się błąd. Jest to ogólnie przyjęta informacja, że dany model pracuje o 30 lub 50 proc. efektywniej niż pralki w najwyższej klasie efektywności A+++ wyznaczonej przez przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej.

Podobnie rzecz się ma z pralkosuszarkami. Skala klas efektywności opisana jest w tym wypadku od A do G, przy czym urządzenie pracujące w parametrach klasy efektywności energetycznej A zużywa najmniej energii elektrycznej, analogicznie – G najwięcej. Etykieta pralkosuszarek graficznie różni się od etykiety pralki, chociażby tym, że zawiera symbol oznaczenia ekologicznego. Podobną efektywnością energetyczną jak pralki charakteryzują się produkowane obecnie suszarki bębnowe. Na dobrą sprawę jeszcze kilka lat temu nie było suszarek pracujących nawet w klasie efektywności A+. Producenci sprzętu zdecydowanie bardziej zwracają dziś uwagę na jak najmniejsze zużycie energii przez te urządzenia, które osiągają nawet efektywność w klasie A+++.

Przepisy dotyczące etykietowanie energetycznego suszarek bębnowych zostały ustanowione dyrektywą Komisji 392/2012 z 1 marca 2012 r. Każda suszarka bębnowa, niezależnie od konstrukcji (kondensacyjna lub wywiewowa), musi mieć odpowiednią etykietę.

UWAGA! Dyrektywa dotycząca tzw. etykiet energetycznych jest stale rozwijana i modyfi kowana. Wkrótce ruszy baza produktów, które mają obowiązkową etykietę, czyli EPREL (od ang. European Registry for Energy Labelling). Czytaj więcej w magazynie „InfoMarket” oraz na: https://infomarket.edu.pl/subarticles/show/33023

 

Skuteczne

Informacje na etykietach

W zależności od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia etykieta efektywności energetycznej zawiera nieco inne informacje. W pralkach mamy przede wszystkim: nazwę dostawcy lub znak towarowy, identyfikator modelu (alfanumeryczny kod odróżniający daną pralkę od innej), klasę efektywności energetycznej, ważone roczne zużycie energii (wyrażone w kWh), ważone roczne zużycie wody (wyrażone w litrach), pojemność znamionową (wyrażoną w kg), klasę efektywności wirowania i poziom emitowanego hałasu (w decybelach). Podobne informacje znajdziemy na etykiecie energetycznej suszarki bębnowej. Oprócz nazwy dostawcy i jego znaku towarowego oraz identyfikatora modelu i klasy energetycznej, mamy podane ważone, roczne zużycie energii wyrażone w kWh. Pojawia się również informacja dotycząca typu suszarki oraz wartość czasu cyklu dla standardowego programu suszenia tkanin bawełnianych przy pełnym załadunku. Jest także podawana pojemność znamionowa urządzenia (wyrażana w kilogramach) i poziom emitowanego hałasu podczas suszenia tkanin bawełnianych przy pełnym załadunku – wyrażony w dB(A). Dodatkowo, etykieta efektywności energetycznej suszarki kondensacyjnej ma także informację o klasie wydajności skraplania – wyrażoną literami od A do G (z czego A to klasa najlepsza, a G najgorsza).

Skuteczne

Przykłady etykiet efektywności energetycznej dla pralki, pralkosuszarki i suszarki odpowiednio marek Siemens, Amica i Bosch.

Etykiety pralkosuszarek

W pralkosuszarkach mamy także nazwę lub znak handlowy dostawcy oraz identyfikator modelu i, oczywiście, klasę efektywności energetycznej (litera wskazująca klasę umieszczona jest na tym samym poziomie, co odpowiednia strzałka ją reprezentująca). Pralkosuszarki mają również oznakowanie ekologiczne, które przyznano modelowi w zastosowaniu rozporządzenia Rady (EWG) nr 880/92 (znak ekologiczności może być dodany lub nie). Oprócz tego na etykiecie widnieje zużycie energii wyrażone w kWh w pełnym cyklu pracy (pranie, wirowanie, suszenie) oraz zużycie energii wyrażone w kWh podczas prania (tylko pranie i wirowanie). Etykieta pralkosuszarki mówi nam również o pojemności urządzenia (wyrażonej w kilogramach przy standardowym cyklu prania bawełny w temperaturze 60 °C, bez suszenia) i klasie wydajności prania danego modelu, a także o maksymalnej szybkości wirowania (dla standardowego cyklu prania bawełny w temperaturze 60 °C). Podawana jest również pojemność urządzenia (w kilogramach) podczas cyklu suszenia „sucha bawełna” i zużycie wody (w litrach) podczas pełnego cyklu (pranie, wirowanie, suszenie) przy wykorzystaniu standardowego cyklu prania bawełny w temperaturze 60 °C oraz cyklu suszenia „sucha bawełna”. Z etykiety możemy odczytać też poziom emitowanego hałasu podczas cyklu prania, wirowania i suszenia (przy wykorzystaniu standardowego cyklu prania bawełny w temperaturze 60 °C i cyklu suszenia „sucha bawełna”).

Skuteczne
Skuteczne
2019-01-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket