FUNKCJE I ROZWIĄZANIA

Urządzenia do stylizacji włosów

Urządzenia do

Urządzenia do stylizacji włosów coraz częściej wzorowane są na produktach profesjonalnych, które jeszcze do niedawna były niedostępne dla „zwykłych” użytkowników. Wyposażane są w rozwiązania, dbające nie tylko o trwałość fryzury, ale też o zdrowie i kondycję włosów.

Zdrowa stylizacja to podstawa. Dlatego też tak dużą wagę producenci przywiązują do rozwiązań, mających zapewnić bezpieczną i trwałą stylizację. Największym zagrożeniem dla włosów jest wysoka temperatura, która ułatwia ich prostowanie czy kręcenie. W wypadku suszarek dochodzi do tego silny podmuch, mogący dodatkowo je wysuszyć. Trzeba podkreślić, że dostępne na rynku urządzenia są bezpieczniejsze dla włosów i lepiej dbają o ich stan. Zbyt częste i nieumiejętne prostowanie, kręcenie czy suszenie sprawia, że włosy stają się suche, łamliwe i tracą swój naturalny połysk. Dlatego też tak ważne są wybór właściwego modelu urządzenia, a także właściwa pielęgnacja włosów.

Funkcja jonizacji

Czyli jedno z najczęstszych rozwiązań, które w wielu urządzeniach jest już standardem. Jonizację stosuje się w suszarkach, prostownicach, lokówkach, suszarkolokówkach a także specjalnych szczotkach. Działa podobnie jak klasyczna odżywka do włosów, z tym, że tutaj wydzielana jest przez samo urządzenie, które wykorzystuje generator jonów. Mokre włosy są naładowane dodatnio w przeciwieństwie do urządzeń, mających ujemny ładunek elektryczny. Dzięki temu, zostaje zrównoważona dodatnia statyczność włosów. Takie rozwiązanie zapobiega elektryzowaniu się i wpływa na ich wygląd. Co więcej, nawilża włosy i pozwala zachować naturalny połysk. Na czym polega jonizacja? Jony ujemne „przemycają” cząsteczki wody w głąb włosów, dzięki czemu są one nawodnione i odżywione po każdym użyciu urządzenia. Zasadniczo jony to atomy naładowane dodatnio lub ujemnie. Aktywne jony mają ujemny ładunek i aktywnie otaczają pasma włosów. Włosy nie elektryzują się i odzyskują odpowiedni poziom nawilżenia i połysk. Efekt – większy połysk, przywrócona gładkość i łatwiejsza stylizacja. Dużą zaletą tej funkcji jest przyspieszenie układania fryzury i skrócenie kontaktu włosów z wysoką temperaturą, która niekorzystnie wpływa na kondycję włosów. W zależności od rodzaju urządzenia można mówić o różnym poziomie jonów. Co ciekawe, obok produktów mających stale aktywną funkcję jonizacji (niektóre prostownice) dostępne są np. suszarki, w których uruchamia się ją po naciśnięciu odpowiedniego przycisku – wszystko zależy od tego, jakie rozwiązanie zaproponuje sam producent. W suszarkach (i nie tylko) wykorzystuje się jony srebra lub turmalinów. Oba rodzaje mają działanie oczyszczające i dezynfekujące.

Urządzenia
Urządzenia

Chłodny nawiew

To rozwiązanie stosowane w większości suszarek do włosów. Funkcję tę stosuję się w ostatniej fazie stylizacji – jej zadanie polega nie na wysuszeniu włosów, tylko na utrwaleniu fryzury. Intensywny nadmuch zimnego powietrza pozwala na wykończenie fryzury i ułatwia nadanie jej ostatecznego kształtu. Co więcej, wpływa także na wygląd włosów, wygładzając je, ułatwiając ich rozczesywanie i pozwalając wydobyć ich naturalny blask. Chłodny lub zimny nawiew uruchamia się przy pomocy przycisku chłodzenia bez względu na wybraną prędkość nadmuchu.

Urządzenia

Regulacja temperatury i szybkości

W zależności od rodzaju urządzenia dotyczy prędkości pracy lub wysokości temperatury – w wypadku suszarek i suszarkolokówek istnieje możliwość ustawienia obu tych parametrów. Dzięki możliwości zmiany ustawień łatwiej jest wybrać sposób pracy urządzenia, który powinien być dostosowany do rodzaju włosów. To, co sprawdza się przy gęstych i mocnych włosach może doprowadzić do zniszczenia tych bardziej delikatnych i wymagających innego traktowania. Możliwość regulacji np. temperatury ma bardzo duże znaczenie dla użytkowniczek wszystkich urządzeń do stylizacji włosów. Zbyt wysoka temperatura wysusza włosy, sprawia, że stają się matowe i najprościej w świecie może doprowadzić do ich przypalenia. Równie zły wpływ na ich kondycję ma zbyt szybki nawiew w suszarkach. W urządzeniach tych standardowo stosuje się dwie niezależne regulacje temperatury i prędkości nawiewu. Dzięki temu łatwiej jest ustawić optymalne parametry pracy suszarki i dostosować je nie tylko do rodzaju włosów, ale i etapów suszenia. Standardowo stosuje się np. trzy stopnie wysokości temperatury plus dodatkowy chłodny nawiew – wszystko zależy od konkretnego modelu. Częstym rozwiązaniem jest także stosowanie dodatkowych funkcji takich jak nawiew turbo czy tryb pracy eko. Pierwsze, przyspiesza suszenie włosów i doskonale sprawdza się w momencie gdy czas jest na wagę złota, drugie, pozwala na maksymalne wykorzystanie mocy urządzenia i oszczędności energii.

Temperatura, a typ włosów

Możliwość zmiany temperatury jest szczególnie ważna w prostownicach i lokówkach, których gorący element grzejny ma bezpośredni kontakt z włosami. W prostownicach wynosi on ok. 100–240 °C, w lokówkach np. 135– 185 °C. Regulacja może być płynna lub skokowa. Coraz częściej producenci sięgają po wyświetlacz LCD. Cyfrowy wyświetlacz pokazuje wybrane ustawienie temperatury oraz często także gotowość urządzenia do pracy. W czasie nagrzewania się płytek może mieć on kolor czerwony, po osiągnięciu żądanej temperatury zmienia się na zielony. Maksymalną temperaturę stosuje się w wypadku sztywnych, grubych lub mocno skręconych włosów, które są odporne na prostowanie. Dla włosów delikatnych i przesuszonych będzie to przedział 130–160 °C, a dla farbowanych i normalnych 160–200 °C. W modelach wyposażonych w regulację korzysta się z przycisków, regulacji skokowej lub elektronicznej – ta ostatnia jest bardzo popularna w prostownicach. Niektóre urządzenia pozwalają na zmianę ustawień temperatury. Trzeba pamiętać, że regulacja temperatury nie jest standardowym rozwiązaniem. Część dostępnych na rynku urządzeń nie ma możliwości zmiany ustawień. Produkty tego typu mają jedną, niezmienną temperaturę pracy. Jej wysokość zazwyczaj podana jest na opakowaniu urządzenia. Kolejną kwestią związaną z możliwością zmiany parametrów pracy urządzeń do stylizacji włosów jest opcja ich blokowania. Zadanie tego rozwiązania jest bardzo proste: ma zapobiec przypadkowej zmianie temperatury np. prostowania w trakcie stylizacji.

Walka o trwały kolor - seria Advanced Colour Protect

Koloryzacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów, którym poddawane są włosy. Dlatego też w swojej nowej serii Advanced Colour Protect marka Remington skupiła się na tym, aby zadbać o stan włosów farbowanych. Znajdziemy w niej suszarkę, lokówkę tradycyjną oraz spiralną i prostownicę. Technika Unique Colour Protect została dostosowana indywidualnie do każdego produktu w serii, tak aby odpowiadała wszystkim potrzebom i wyzwaniom w stylizacji włosów. Z kolei czujnik temperatury Colour Protect dba o to, aby włosy nie były poddane działaniu zbyt dużej temperatury. Blasku im dodaje także zastosowanie mikrocząstek odżywki z olejem shea i filtrów UV.

Walka o trwały kolor
Urządzenia

Czujniki i kontrola parametrów

Pojawiają się w coraz większej liczbie urządzeń i odpowiadają za bezpieczną stylizację. W suszarkach stosuje się np. czujniki mierzące temperaturę włosów podczas suszenia. Gdy jest ona zbyt wysoka, urządzenie automatycznie zatrzymuje nagrzewanie, zapobiegając wysuszeniu włosów. Dzięki temu utrzymują one właściwy poziom wilgotności, są zdrowe i błyszczące. Wskaźnik LED na górze suszarki informuje o włączeniu czujnika. Czujnik diagnozuje stan włosów 30 razy na sekundę i dobiera do nich taką temperaturę, aby zachowały naturalne nawilżenie. Bardzo często czujniki można spotkać także w prostownicach i lokówkach. W pierwszym wypadku ich zadanie polega na regulacji temperatury płytek tak, aby dostosować ją do rodzaju włosów i chronić je przed przegrzaniem. Specjalne funkcje zapobiegają przypadkowemu nagrzaniu urządzenia powyżej określonej temperatury, np. 200 °C. W niektórych urządzeniach za pomocą podczerwieni czujniki diagnozują włosy i dobierają do nich taką temperaturę, aby zachowały one naturalne nawilżenie. Wiążą się one także z funkcją automatycznego wyłączenia. Jeśli przez określoną ilość czasu nie zostanie wciśnięty żaden przycisk, np. 30 min prostownica zostanie wyłączona. Czasami producenci stosują funkcję tzw. asystenta bezpieczeństwa, czyli specjalny system automatycznie obniżający temperaturę w trakcie pracy urządzenia. Czujniki są obowiązkowym elementem lokówek i są powiązane ze wskaźnikiem utrwalenia loków. Za pomocą sygnału akustycznego informują użytkownika o upływie czasu potrzebnego do utrwalenia loków. Zazwyczaj występują trzy ustawienia: 5, 8 i 10 sekund

Technika EP w linii Sensitive

Zastosowana w nowych urządzeniach BaByliss Paris technika EP, czyli czarna powłoka, niweluje efekt tarcia, przez co włosy stają się perfekcyjnie gładkie. Dodatkowo jest bardziej odporna na wysokie temperatury i równomiernie rozprowadza ciepło na powierzchni płytki. Natomiast dzięki funkcji Protect urządzenia rozpoznają rodzaj włosów już przy pierwszym przeciągnięciu pasma i automatycznie dostosowują temperaturę do ich stanu. Cała gama urządzeń jest idealnie dostosowana do delikatnych i wrażliwych włosów.

Technika EP
Urządzenia

Płytki i powłoki

To najważniejsze elementy prostownic i lokówek, które mają największy wpływ na kondycję włosów. Jako jedyne nagrzewają się do wysokich temperatur i mają z nimi bezpośredni kontakt. Dlatego też tak ważne jest z jakiego materiału zostały wykonane i jaki rodzaj powłoki je pokrywa. W prostownicach producenci stosują kilka rozwiązań. Dla skuteczności prostowania i uzyskania określonego efektu końcowego wykorzystują płytki różniące się m.in. kształtem. Uniwersalne i najbardziej popularne są płytki, mające długi i stosunkowo wąski kształt, często z lekko zaokrąglonymi końcami. Drugą grupę stanowią prostownice z płytkami mającymi większą powierzchnię grzejną, które doskonale sprawdzają się podczas stylizacji grubych i gęstych włosów. Im węższe, dłuższe i bardziej zaokrąglone płytki, tym lepiej urządzenie sprawdza się także podczas kręcenia włosów, tym samym stając się lokówkoprostownicą. Dla samego efektu duże znaczenie ma kształt płytek. Jednak liczy się nie tylko on. Prostownice można podzielić na dwa rodzaje: z lub bez elementów pomagających rozczesywać włosy. Część z nich wyposażona jest w specjalne grzebienie, czyli małe wypustki umieszczone wzdłuż płytek prostujących. Pozwala na rozczesywanie włosów, co z kolei ułatwia ich prostowanie. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w prostownicach mających płytki o dużej powierzchni, w których prostuje się większe partie włosów. Grzebień może być wysuwany, wbudowany na stałe lub zdejmowany. Ciekawą propozycją jest prostownica wyposażona w dodatkową nakładkę, będącą szczotką z naturalnego włosia, która gwarantuje łagodniejsze i szybsze prostowanie włosów oraz uwydatnia ich połysk. Prostowanie włosów odbywa się w trzech etapach. W pierwszym szczotka rozczesuje włosy, w drugim dochodzi do właściwego prostowania, w trzecim. Czesząc gorące jeszcze włosy, nadaje im połysk i wygładza je.

Urządzenia
Urządzenia
Urządzenia

Wpływ powłoki na włosy

O tym czy dana prostownica lub lokówka jest bezpieczna dla włosów decyduje powłoka, którą jest ona pokryta. Najważniejsze jest to aby była wykonana z trwałego i odpornego na wysokie temperatury materiału, który chroni łuskę włosa przed zniszczeniem. Liczy się także to aby zapewniała płynny poślizg włosom, co pozwala na równomierne rozłożenia pasemek np. w trakcie prostowania. Jedną z propozycji producentów są płytki, przy których produkcji wykorzystuje się technologię manometryczną. Specjalny roztwór, w którym zanurzone są cząsteczki manometryczne, mieszany jest z różnymi środkami chemicznymi (pigmentami i katalizatorami) i przyjmuje konsystencjężelu. Kolejnym etapem jest piroliza w 200 °C, która ma ustabilizować powłokę. Dzięki temu procesowi powstaje powłoka mikrocząsteczek ceramiczno-tytanowych. Na rynku dostępne są także prostownice z płytkami mającymi powłokę ceramiczną z domieszką masy perłowej, która nagrzewa się zaledwie w kilka sekund i szybko odzyskuje straty ciepła czy z keratyną. Jednak to tylko dwie z kilku możliwości.

Oprócz płytek ceramicznych często stosowane są także tytanowe. Tytan to jeden z najtrwalszych materiałów, który wykorzystywany jest przy produkcji urządzeń mających kontakt z wysoką temperaturą. Jest odporny na uszkodzenia i trwały. Prostownice z płytkami tytanowymi są idealne do włosów grubych i kręconych, dobrze wygładzają włosy. Niektórzy producenci prostownic utrwalają płytki ceramiczne, dodając do nich tytan i tworząc płytki ceramiczno-tytanowe. Alternatywą są płytki z turmalinami bądź diamentowe. Pierwszy typ to prostownice mające powłokę z minerałów, które wytwarzają jony ujemne pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu zamykają łuskę włosa i chronią ją przed zniszczeniem. Płytki z turmalinami zapobiegają też elektryzowaniu się włosów. Z kolei powłoka diamentowa charakteryzuje się przede wszystkim dużą wytrzymałością i trwałością. Co więcej, jest ona bardzo twarda i odporna na zarysowania. Dzięki gładkiej powierzchni dobrze prostuje włosy i idealnie nadaje się do włosów grubych, szorstkich, kręconych, trudnych do ułożenia. Na rynku dostępne są także płytki lustrzane lub tefl onowe – te ostatnie wzbogacane są o elementy ceramiki, turmalinów czy diamentów a także miedziowo-krzemowe pokryte silikonową powierzchnią, która delikatnie napina włosy, wzmacniając działanie płytek prostujących.

Nie są to jedyne rozwiązania. W prostownicach coraz częściej wykorzystuje się rozwiązania mające zapewnić równomierne rozprowadzanie ciepła oraz równomierne rozłożenie pasemek włosów. W ten sposób otrzymujemy lepszy poślizg, szybsze i dokładniejsze prostowanie oraz odpowiedni nacisk na powierzchnię włosów. Jedną z opcji jest zastosowanie drgań sonicznych, które wykorzystywane są w elektrycznych szczoteczkach do zębów. Ich zadanie polega na odpowiednim rozkładaniu włosów na powierzchni płytek, co sprawia, że ciepło jest równomiernie rozprowadzane. Podobne zadanie spełniają uginające się płytki, które gwarantują jednakowy nacisk na powierzchnię włosów, co zapobiega ich uszkodzeniu. System ruchomych płytek dodatkowo zmniejsza tarcie. Jedna z płytek jest sprężynowa i ugina się przy nadmiernym nacisku w trakcie stylizacji. W ten sposób chroni strukturę włosa przed uszkodzeniem.

Do jednych z bardziej innowacyjnych rozwiązań z pewnością należy zaliczyć zastosowanie mikroodżywki, która znajduje się w płytkach i która jest uwalniania pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki niej włosy są nawilżone, uzyskują widoczny połysk i są lepiej chronione przed działaniem wysokiej temperatury. W niektórych modelach stosuje się np. olejek araganowy wzbogacony witaminą E lub odżywkę wspomagającą efekt prostych włosów.

Wyjątkowe loki z linią Pro marki Remington

Trzy nowe lokówki marki Remington to trzy sposoby na idealne loki. Lokó wka Pro Spiral Curl CI5519 stworzy zwarte loki, które będą błyszczące i wyraziste, dzięki grzałce 19 mm. To idealny sposób na dodanie grubości i objętości prostym włosom. Model Pro Soft Curl CI6525 pozwoli uzyskać imponującą objętość włosów dzięki grzałce 25 mm, skonstruowanej tak, aby uzyskać naturalnie wyglądające, pożądane loki. Z kolei urządzenie Pro Big Curl CI5538 z grzałką 38 mm pozwala na tworzenie wielu stylowych fryzur, od błyszczących loków po bujne fale. Dzięki powłoce, która zapewnia czterokrotnie większą ochronę, można chronić włosy podczas stylizacji. Technika antystatyczna zapewnia gładkie przesuwanie po włosach, ułatwia stylizację i zapewnia elegancki, bardziej wyrazisty wygląd.

Wyjątkowe loki
Urządzenia

Końcówki i nasadki

Końcówki i nakładki to te elementy, które decydują o uniwersalności i możliwościach suszarek i suszarkolokówek. Im więcej dodatkowych akcesoriów, tym mamy większe pole do popisu podczas stylizacji. Dlatego też jest to jeden z tych elementów, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem.

  • koncentrator – to dodatek, który jest już standardem. Jest to specjalna dysza do stylizacji, dostępna w prawie każdym urządzeniu. Najczęściej możemy mówić o dwóch rodzajach końcówek, które różnią się przede wszystkim wielkością – Mniejsza ma szerokość np. 7 mm, większa (standardowa) np. 11 mm (przyspiesza suszenie włosów). Czym tak naprawdę jest koncentrator? Jest to nakładka mająca wąską szczelinę wylotu powietrza. Jego działanie polega na skupianiu nadmuchu powietrza przez jego uwalnianie przez wąski otwór, co powoduje wzrost ciśnienia. Powietrze następnie jest kierowane na konkretne obszary. Umożliwia to precyzyjne modelowanie i wykańczanie fryzury oraz sprawdza się podczas modelowania efektu gładkich włosów;
  • dyfuzor – również dostępny jest w kilku wersjach. Podobnie jak w wypadku koncentratorów różnica dotyczy głównie wielkości i rodzaju wypustek. Dyfuzory wyglądem przypominają antenę satelitarną, na której znajdują się dziurki i specjalne wypustki. Zadaniem tej nakładki jest podnoszenie włosów, nadawanie im objętości oraz podkreślenie loków. Dyfuzor (tak jak i większość nakładek) wykonany jest z tworzywa sztucznego. W zależności od rodzaju włosów i nasadki może stworzyć fryzurę pełną drobnych loczków, delikatne fale i skręty. Charakterystyczny kształt sprawia, że zmniejsza on siłę nawiewu, przez co powstaje lekki strumień powietrza, który delikatnie suszy, np. loki. Włosy zyskują puszystość i znacznie mniej się elektryzują. Końcówki dyfuzora mają wklęsły kształt, dostosowany do kształtu głowy, co gwarantuje duży komfort stylizacji. Zasadniczo wyróżnia się dwa ich typy. Pierwszy pełni funkcję asymetrycznego rozpraszacza. Ma sztywne wypustki i przeznaczony jest do modelowania włosów kręconych, którym nadaje sprężystość. Drugi ma dłuższe wypustki zakończone gumowymi elementami. Dzięki temu nie tylko nadaje włosom objętość, ale też odpowiada za masaż głowy;
  • nasadka chroniąca kolor – to rzadkie rozwiązanie. Nasadka tego typu ma bardzo charakterystyczny kształt. Dzięki specjalnej budowie pozwala na wymieszanie chłodniejszego powietrza z otoczenia ze strumieniem powietrza wydmuchiwanego z suszarki. W rezultacie zwiększa się objętość strumienia powietrza, przy czym podmuch jest delikatniejszy i obejmuje większy obszar. Zapewnia to szybsze schładzanie włosów i zapobiega niepotrzebnym uszkodzeniom, które powoduje działanie wysokiej temperatury. W rezultacie pozwala to zachować blask i dobry stan farbowanych włosów;
  • nasadka prostująca – to produkt, który co jakiś czas pojawia się na polskim rynku. Wyglądem przypomina rozbudowaną szczotkę do włosów. Urządzenia z tej grupy nazywano suszarkoprostownicami za sprawą nakładki mającej rozprostowywać i wygładzać włosy. Pasma włosów „przeczesuje” się nasadką, która jest wykonana z płytki ceramicznej. Pozwala ona na ich naciągnięcie, a w międzyczasie są one suszone. Zasada działania jest podobna jak w suszarkolokówkach, jednak kształt nakładki jest inny i nie jest ona obrotowa. Takie rozwiązanie umożliwia równomierne rozłożenie temperatury oraz nawiewu, co prowadzi do wygładzenia i rozprostowania włosów.

Urządzenia
Urządzenia
Urządzenia
2018-12-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket