KLASYFIKACJA

Rodzaje urządzeń do stylizacji włosów

Rodzaje urządzeń

Suszarki do włosów, prostownice, lokówki czy suszarkolokówki. To lista urządzeń do stylizacji, które najczęściej można znaleźć w naszych domach. Jednak są to jedynie produkty podstawowe, które na dodatek można podzielić na kolejne podkategorie. Czym się różnią poszczególne urządzenia i jakie są ich najważniejsze właściwości?

W wypadku klasyfikacji tej kategorii rynku trzeba pamiętać nie tylko o budowie i przeznaczeniu poszczególnych urządzeń, ale też o liczbie funkcji. Dlatego też wyróżniamy urządzenia jedno-, dwu- lub wielofunkcyjne. Do pierwszej grupy zaliczamy suszarki do włosów, prostownice, lokówki, falownice, karbownice czy wałki termiczne. Drugą kategorię tworzą lokówkoprostownice, suszarkolokówki oraz tzw. urządzenia wielofunkcyjne, czyli wyposażone w różne końcówki do zadań specjalnych – kupując któreś z nich, konsument otrzymuje produkt, dzięki któremu oszczędza miejsce i nie podnosi dodatkowych kosztów

Rodzaje urządzeń jednofunkcyjnych

Suszarki do włosów

Służą zarówno paniom, jak i panom. Jest to duża grupa produktów, mająca dużą rozpiętość cenową. Obok modeli profesjonalnych, wyróżniających się m.in. dobrymi parametrami, dostępne są także suszarki domowe oraz turystyczne. Te ostatnie to urządzenia w wersji kompaktowej, odznaczające się niewielkimi rozmiarami. Ich główną cecha jest poręczność. Kupując suszarkę turystyczną, warto zwrócić uwagę, czy ma ona dołączone podróżne etui, w którym można przewozić i suszarkę, i akcesoria. Warto wybrać urządzenie droższe, ale za to wyposażone w dodatkowe końcówki funkcję jonizacji, chłodny nawiew czy czujniki zapobiegające przesuszeniu włosów.

Suszarki

Prostownice do włosów

Zostały stworzone z myślą o tych paniach, które chciałbyby mieć proste i gładkie włosy. Urządzenia te różnią się przede wszystkim wielkością płytek prostujących, a także rodzajem powłoki, jaką są one pokryte. To, z jakiego materiału zostały wykonane, w dużym stopniu wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo stylizacji oraz na wygląd włosów. Możliwość regulacji temperatury, pozwalająca dostosować ustawienia do rodzaju włosów, funkcja jonizacji, zapobiegająca elektryzowaniu i puszeniu się włosów, płytki z mikroodżywką, dbające o ich odpowiednie nawilżenie, czy wyświetlacz LCD to tylko niektóre z przyjaznych włosom i użytkowniczkom rozwiązań.

Prostownice

Lokówki do włosów

Czyli urządzenia odpowiadające za stylizację różnego rodzaju loków i fal. To właśnie możliwość stworzenia loków różnej grubości jest ich największą zaletą – wszystko zależy od kształtu i rodzaju elementu grzejnego. Lokówki działają na podobnych zasadach co prostownice, jednak różnią się tym, że zamiast płytek mają zazwyczaj tzw. wałek i zacisk, między które wkłada się pasma loków. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń, m.in. lokówki stożkowe, podwójne, spiralne, eliptyczne czy z ruchomą głowicą. Dużą innowacją było wprowadzenie modeli, które automatycznie skręcają włosy. Coraz więcej producentów stawia właśnie na takie urządzenia, które dla wielu konsumentów są jeszcze nowością.

Lokówki

Falownice do włosów

Jak sama nazwa wskazuje, odpowiadają za robienie fal. Urządzenia te bardzo często nazywane są podwójnymi lokówkami i tak naprawdę to określenie najlepiej oddaje ich budowę. Element grzejny przypomina połączone klasyczne lokówki – dzięki wyżłobieniom uzyskuje się efekt delikatnych fal. Falownice różnią się kształtem oraz wielkością. Na rynku dostępne są modele tradycyjne i kompaktowe.

Falownice

Karbownice do włosów

Inaczej gofrownice, to urządzenia specyficzne, służące do stylizacji bardzo drobnych szlaczków. Podobnie jak w wypadku prostownicy duże znaczenie ma rodzaj płytek, które powinny być pokryte powłoką chroniącą włosy przed zniszczeniem. Część dostępnych na rynku urządzeń ma dodatkową końcówkę do prostowania włosów.

Karbownice

Termoloki do włosów

Czyli wałki elektryczne. To kolejny produkt służący do kręcenia włosów. Wyglądem przypominają klasyczne wałki – różny jest jednak sposób ich użycia. Produkty tego typu są w ofercie zaledwie kilku producentów. Termoloki mają specjalną bazę elektryczną, która służy nie tylko do ich podgrzewania, ale i przechowywania. Różnią się przede wszystkim liczbą wałków, ich wielkością oraz rodzajem dodatkowych akcesoriów.

Termoloki

Rodzaje urządzeń dwu lub wielofunkcyjnych

Suszarkolokówki do włosów

To najpopularniejsze urządzenia dwufunkcyjne, których dużymi zaletami są szybkość i wygoda stylizacji. Za ich kupnem przemawiają charakterystyczna budowa oraz przeznaczenie – jako jedyne pozwalają na jednoczesne suszenie i stylizowanie włosów. Suszarkolokówki to urządzenia, które nie do końca spełniają funkcje, na które wskazuje ich nazwa. Tak naprawdę ułatwiają stylizację włosów, która tradycyjnie odbywa się za pomocą szczotki i suszarki. Specjalna szczotka ułatwia naciągnięcie włosów, które dodatkowo są osuszane i utrwalane przez suszarkę. Suszarkolokówki różnią się m.in. rodzajem szczotek, sposobem zmiany ustawień czy zastosowanymi rozwiązaniami.

Suszarkolokówki

Lokówkoprostownice do włosów

To najbardziej „kłopotliwa” kategoria produktów. Tak naprawdę urządzenia te to prostownice mające charakterystyczny kształt, pozwalający na podkręcanie włosów. Dlatego też często trudno jest rozróżnić, czy mówimy jeszcze o prostownicach czy już o lokówkoprostownicach. Kwestią sporną jest także budowa. Lokówkoprostownice to prostownice mające charakterystycznie zaokrąglone płytki, umożliwiające zakręcanie włosów. Trzeba pamiętać, że w wielu prostownicach można spotkać to rozwiązanie i mimo to nie są one zaliczane do lokówkoprostownic.

Lokówkoprostownice

Urządzenia wielofunkcyjne do włosów

 To produkty uniwersalne, których przeznaczenie zależy od rodzaju zastosowanej końcówki. Często ich liczba oraz rodzaj pokrywają się z tym, co oferują producenci suszarkolokówek, dlatego też nastręcza to kłopotów z ich klasyfikacją. Urządzenia z tej grupy mają końcówki, które osadza się na bazie, i w przeciwieństwie do suszarkolokówek ich działanie nie opiera się jedynie na wydmuchiwanym z suszarki powietrzu. Na rynku dostępne są także lokówki wielofunkcyjne, wyposażone w wymienne nakładki.

Urządzenia wielofunkcyjne

Urządzenia automatyczne do włosów

To nadal nowość dla polskich konsumentów. Produkty te znajdują się w ofercie zaledwie kilku producentów i obejmują głównie lokówki oraz urządzenia do zaplatania warkoczyków. Ich największą zaletą jest automatyzm i to, że o stan i bezpieczeństwo włosów dba samo urządzenie.

Urządzenia automatyczne

Szczotki z jonizacją do włosów

To podobne do standardowych szczotek do włosów urządzenia, które wytwarza zjonizowane powietrze. Dzięki takim modelom włosy stają się miękkie i bardzo gładkie, a przy okazji włosy się nie elektryzują i nie puszą. Zazwyczaj takie szczotki zasilane są wymiennymi bateriami. Producenci zalecają, aby tym sprzętem czesać jedynie suche włosy.

Szczotki z jonizacją
2018-12-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket