NAGRZEWNICE

Nagrzewnice mobilne olejowe, gazowe i na prąd

Nagrzewnice

Kupując nagrzewnicę mobilną mamy różne możliwości jej zasilania olejem, gazem lub prądem. Decyduje to o ich konstrukcji, zastosowaniach i kosztach użytkowania.

Olejowe nagrzewnice powietrza stanowią największą ofertę na rynku wśród wszystkich urządzeń tego typu. Są tanie w eksploatacji, oraz bardzo wydajne. Ich mobilność i szeroki zakres mocy cieplnej sprawiają, że znajdują szerokie zastosowanie. Olej możne zasilać dmuchawy grzewcze i promienniki, które różnią się konstrukcją i zastosowaniem.

Przenośne dmuchawy olejowe

Ze względu na różnorodność modeli i liczne akcesoria znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w budownictwie, przemyśle, rolnictwie, logistyce. Mogą pełnić funkcję samodzielnego źródła ciepła lub wspomagać istniejące już systemy grzewcze. Są doskonałą alternatywą wszędzie tam, gdzie tradycyjna instalacja grzewcza jest niemożliwa lub nieopłacalna. Nagrzewnice olejowe przenośne są zasilane głównie olejem napędowym lub opałowym, ale producenci oferują także urządzenia na olej uniwersalny. Można wśród nich wyróżnić modele bez odprowadzenia spalin (z tzw. otwartą komorą spalania) oraz modele z odprowadzaniem spalin z wymiennikiem ciepła.

Nagrzewnice

Nagrzewnice marki Firman mają wyświetlacz temperatury, termostat, wskaźnik temperatury i paliwa oraz są na tyle lekkie, że można je przenosić.

Nagrzewnice

Przenośna, profesjonalna nagrzewnica olejowa Master B150 CEG o mocy 44 KW, bez odprowadzenia spalin.

Nagrzewnice olejowe bez odprowadzenia spalin

Nagrzewnice bez odprowadzania spalin są najczęściej stosowane w budownictwie, warsztatach, garażach, myjniach samochodowych i magazynach. W krótkim czasie dostarczają bardzo duże ilości ciepła.

Oferta rynkowa zawiera modele o mocy 10 – 111 kW, a najwydajniejsze charakteryzuje przepływ powietrza do 3300 m3/h.

Ze względu na proces spalania oleju w otwartej komorze wymagają dobrej wentylacji pomieszczeń ze stałym dostępem do świeżego powietrza. Z tego powodu najlepiej stosować je na przestrzeniach otwartych lub półotwartych.

Nagrzewnice olejowe z serii TK Xaram Energy

Nagrzewnice Xaram Energy TK bez odprowadzania spalin charakteryzują się mocą grzewczą od 22 do 116 kW. Mają obudowę wykonaną z grubej blachy z przetłoczeniami chroniącymi przed odkształceniem w razie uderzenia mechanicznego. Każdy zbiornik oleju w fazie produkcji jest napełniany wodą, sprawdzany pod kątem uszkodzeń, a następnie osuszany i kierowany do lakierni. Dwa lakierowane uchwyty i duże gumowe koła z oponami zapewniają komfortowy transport. Wyposażone są w diodę pracy, wskaźnik paliwa, termostat regulowany co 1 °C, wyświetlacz ze wskaźnikiem temperatury oraz z podaniem kodu błędu (określa rodzaj uszkodzenia w razie awarii), regulowaną pompę, korek wlewu zabezpieczony przed zagubieniem. Przykładowy model TK-30000 o mocy grzewczej 36 kW zużywa paliwa 3,6 l/h, ma zbiornik o pojemności 40 l i wydajność powietrza 480 m3/h, jego masa to 24,8 kg. Największa nagrzewnica – TK-100000 o mocy 116 kW ma zbiornik o pojemności 80 l, masę 52, kg, zużycie paliwa 11,4 l/h i wydajność powietrza 1575 m3/h, może być oferowana w wersji szklarniowej – możliwość doprowadzenia powietrza do palnika. Olejowe nagrzewnice marki Xaram Energy spalające olej opałowy lub olej napędowy można zastosować jako główne lub dodatkowe źródło ciepła w celu szybszego dogrzania wielkokubaturowych pomieszczeń. Nagrzewnice bez odprowadzenia spalin (nagrzewnice, dmuchawy z otwartą komorą spalania) mają zastosowanie w rolnictwie, w przemyśle budowlanym i w przemyśle samochodowym. Doskonale nadają się do ogrzewania otwartych lub dobrze wentylowanych pomieszczeń, takich jak hale, magazyny, warsztaty lub otwarte czy zamknięte tereny budowy, jak również do rozmrażania podwozi samochodów czy też podwozi pociągów.

Nagrzewnice
Nagrzewnice

Nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin

W pomieszczeniach zamkniętych tam gdzie przebywają ludzie i zwierzęta należy stosować nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin. Nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła wytwarzają w 100 proc. czyste ciepło. Spaliny odprowadzane są za pomocą przyłącza kominowego. Najczęściej stosuje się je do ogrzewania namiotów, obiektów sportowych, hal produkcyjnych i magazynowych, budynków inwentarskich, a także na budowach w zamkniętych pomieszczeniach. Mobilne nagrzewnice z wymiennikiem ciepła mają mniejszą moc niż bez odprowadzania spalin, zazwyczaj w obudowie rurowej mają kominek do odprowadzania spalin. Najczęściej montowane są na zewnątrz pomieszczeń, a ciepłe powietrze doprowadza się do wewnątrz za pomocą giętkich przewodów o długości 7,6 m. Można do nich podłączyć termostat pomieszczeniowy oraz podgrzewacz paliwa, przydatny zwłaszcza podczas pracy w niskich temperaturach.

Nagrzewnice olejowe
Nagrzewnice

Dmuchawy olejowe Trotec serii IDS klasa podstawowa 30 kW i IDE o większych mocach grzewczych do 100 kW.

Transport ciepłego powietrza do 50 m

Master BV 500 CR o mocy 150 kW to innowacyjna i zaawansowana technicznie nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin na rynku. Wydajny wentylator promieniowy oraz wysoki spręż o wartości 770 Pa umożliwiają transportowanie ciepłego powietrza za pomocą przewodów giętkich na odległość nawet do 50 m. Urządzenie zostało wyposażone w pompowane koła i funkcjonalne uchwyty do transportu wózkiem widłowym lub dźwigiem. Termostat elektroniczny umożliwia bardzo precyzyjne ustawienia temperatury. Nagrzewnica pobiera paliwo z wbudowanego zbiornika paliwa o pojemności 150 l lub może być podłączona do zewnętrznego zbiornika. Czujniki ciśnienia powietrza i temperatury umożliwiają automatyczne dostosowywanie przepływu gorącego powietrza do ustalonych wartości, zapewniając w ten sposób optymalne rezultaty pracy i komfort użytkowania. Nagrzewnica jest prosta w instalacji, wentylator promieniowy zapewnia bardzo cichą pracę urządzenia, a zastosowane nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne ułatwiają szybką konserwację (np. drzwiczki inspekcyjne komory spalania, szybkozłączki itp.). Master BV 500 CR doskonale sprawdzi się w ogrzewaniu dużych pomieszczeń magazynowych i produkcyjnych oraz powierzchni półotwartych, miejsc trudno dostępnych i na wyższych kondygnacjach.

Transport

Piece nadmuchowe olejowe

Profesjonalne automaty grzewcze olejowe do ciężkich warunków eksploatacji marki Trotec serii IDS 900 oraz ID 500

Piece nadmuchowe przewoźne to funkcjonalne, wydajne oraz uniwersalne urządzenia ogrzewające ciepłym powietrzem, są przeznaczone do ogrzewania obiektów przemysłowych, takich jak: warsztaty, hale produkcyjne, magazyny, obiekty sportowe, hale namiotowe, budynki inwentarskie itp. Mogą być też używane do ogrzewania miejscowego na otwartej przestrzeni, np. stoiska, straganów itd. Przykładowo w piecach olejowych Xaram Energy zastosowano palnik, który działa na olej opałowy, napędowy a nawet naftę lotniczą. Dzięki mobilnej konstrukcji można je ustawić w dowolnym miejscu. Nagrzewnice produkowane są w wersji z zbiornikiem paliwa lub bez. Po zamontowaniu zbiornika automatyka kontroluje poziom paliwa i informuję o niskim poziomie paliwa. Nagrzewnica może też być zasilana z dowolnego spełniającego wymagania techniczne plastikowego lub metalowego zbiornika. Komora spalania, wymiennik i tulburator jrest wykonany ze stali kwasoodpornej (lepsze właściwości od zwykłej stali nierdzewnej). Sprawność pieca to aż 92 proc.. Temperatura nadmuchu może być płynnie regulowana. Piece nadmuchowe Xaram Energy wymagają odprowadzenia spalin. Piec opcjonalnie może zostać wyposażony w czerpnie powietrza, regulator wentylatora, licznik godzin pracy, podgrzewacz paliwa, regulator przepływu powietrza, filtr powietrza, mocowania na kanistry z paliwem, jest również możliwość zainstalowania innego palnika. Zastosowanie czerpni powietrza pozwala uniezależnić pracę pieca od ciśnienia w obiekcie (dot. malarni, suszarni, galwanizerni itp), doskonale sprawdza się też do ogrzewania miejsc zapylonych (ogrzewanie lakierni, ogrzewanie młynów), możliwe jest też ogrzewanie wysokich pomieszczeń (np. kościoły) bez potrzeby stosowania kominów wyższych niż poziom stropu.

Nagrzewnice

Profesjonalne automaty grzewcze olejowe do ciężkich warunków eksploatacji marki Trotec serii IDS 900 oraz ID 500

Nagrzewnice

Nagrzewnice z odprowadzaniem spalin Xaram Energy TK55-ID z lewej (17,5 kW, wydajność 383 m3/h) i TK 240-ID (58 kW, 1204 m3/h), z automatycznym zapłonem, wyświetlaczem temperatury, termostatem i kodem błędów.

Sposoby transportu

Te o najmniejszej mocy mają masę niewiele większą niż 10 kg i do przenoszenia ich służą wygodne uchwyty. Większe wyposażone są dodatkowo w zestaw kół, ułatwiający szybką zmianę miejsca pracy urządzenia. W zależności od konstrukcji mogą mieć jedną lub dwie rączki transportowe. Ich użytkowość zwiększają także kompaktowa obudowa, wbudowany zbiornik paliwa oraz możliwość podłączenia termostatu pomieszczeniowego, zapewniającego efektywne i ekonomiczne spalanie.

Nagrzewnice

Piec z palnikiem olejowym na kołach Xaram Energy P-30 Inox o mocy palnika 30 kW, wytwarzający maksymalną temperaturę powietrza 80 °C.

Nagrzewnice olejowe

Wytrzymała nagrzewnica elektryczna Trotec TEH 100 o przepływie powietrza 1785 m3/h.

Promienniki olejowe

W promiennikach olejowych źródłem promieniowania podczerwonego jest płyta deflektora, która jest ogrzewana w wyniku procesu spalania oleju. Do rozprowadzania ciepła zbędne są wentylatory. Wystarczy promiennik postawić w zalecanej odległości 4–5 m, aby ogrzać miejsce pracy. W porównaniu z promiennikami elektrycznymi, promienniki olejowe wytwarzają znacznie większą moc cieplną oraz są tańsze w eksploatacji. Promienniki elektryczne dostępne są w zakresie mocy cieplnej od 0,8-3 kW, a olejowe od 17-43 kW.

Promienniki olejowe Xaram Energy

Promiennik na olej opałowy lub napędowy doskonale sprawdzi się do ogrzewania miejscowego w takich pracach jak rozmrażanie czy osuszanie, ogrzewanie w halach produkcyjnych, pracach budowlanych, wykończeniowych. Promienniki podczerwieni osiągają blisko stuprocentową sprawność, ponieważ całe ciepło pochodzące ze spalania oleju jest dostarczane do ogrzewanego pomieszczenia. SF-2 TK (na zdjęciu po lewej) jako jeden z niewielu promienników olejowych dostępnych na rynku ma 2 poziomy mocy cieplnej: 26,6 i 23,4 kW. Bardzo duży zbiornik na 40 l paliwa wystarczy na 15 i 17 godzin pracy, a wskaźnik paliwa w zbiorniku umożliwi kontrolę jego ilości. SF-1 TK, o nieznacznie mniejszej mocy 17 kW, ale niedzielonej, można przenosić. Ma masę 13,8 kg i zbiornik o pojemności 13 l. Wyróżnia go wyświetlacz temperatury. Oba urządzenia są wyposażone w automatyczny zapłon, termostat nastaw temperatury w pomieszczeniu oraz termostat przegrzania i kontrolkę pracy LED. Mają wskaźnik poziomu paliwa w zbiorniku. Trwałość mechaniczną zapewnia im stalowa konstrukcja.

Promienniki olejowe

Nagrzewnice promiennikowe – zastosowania

Promienniki olejowe stosowane są głównie na otwartej lub pół otwartej przestrzeni, gdzie inne metody ogrzewania nie są tak skuteczne lub wręcz niemożliwe. Wykorzystuje się je podczas robót drogowych i kanalizacyjnych, do ogrzewania budynków w stanie surowym, rozmrażania maszyn budowlanych lub elementów instalacji wodnej w czasie silnych mrozów. Są w stanie nagrzać duże pomieszczenia, hale, garaże, ale ze względu na spalanie oleju wymagają dostarczania tlenu, a więc niezbędna jest wentylacja pomieszczenia.

Nagrzewnice gazowe – tanie grzanie

W nagrzewnicach gazowych paliwem wykorzystywanym do ogrzania powietrza jest gaz propan, propan butan lub gaz ziemny. Wydajność i niewysokie koszty związane z eksploatacją powodują, że nagrzewnice gazowe z pewnością sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża efektywność. Szeroki zakres mocy grzewczych od 10 do ponad 100 kW, daje możliwość wyboru urządzenia stosownie do wielkości ogrzewanego pomieszczenia. Działają podobnie jak nagrzewnice olejowe. Proces spalania zachodzi w otwartej komorze grzewczej, do której powietrze wtłaczane jest za pomocą wentylatora. Dla zapewnienia prawidłowego spalania nagrzewnice gazowe należy stosować tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, w których zapewniony jest stały dopływ powietrza. Ze względu na tanie paliwo, najczęściej używane są w szklarniach, warsztatach i na budowach,

Nagrzewnice

Nagrzewnica gazowa Dedra DED9944 o mocy 18-30 kW.

Nagrzewnice

Ogrzewacz gazowy Trotec TGH 30 E, 30 kW na propan ma zapłon piezoelektryczny i wentylator z metalowymi łopatkami.

Nagrzewnice

Promiennik gazowy BRI-85N Ravanson na gaz propan-butan, zużycie gazu 20 kg/h, moc maks. 3,4 kW.

Przenośne nagrzewnice gazowe

Są to urządzenia, które skonstruowano z solidnych i trwałych podzespołów, zamkniętych w mocnej, odpornej na działanie niekorzystnych czynników obudowie, przeważnie rurowej. Niewielkie rozmiary i ciężar kilka kilogramów oraz uchwyt lub koła ułatwiające transport, to ich podstawowe zalety użytkowe. I nstalacja u rządzenia jest bardzo prosta i polega jedynie na podłączeniu butli z gazem. Dla zapewnienia ciągłości pracy przez dłuższy czas do nagrzewnicy można podłączyć również kilka butli za pomocą specjalnego zestawu sprzęgającego. Zaletą przenośnych nagrzewnic gazowych jest płynną regulację mocy cieplnej i są dostępne w wersji z zapłonem manualnym lub elektronicznym. Modele z zapłonem elektronicznym mają dodatkowo możliwość podłączenia termostatu pomieszczeniowego, który pozwala precyzyjnie ustawić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu, co znacznie obniża koszty eksploatacji. Mocą cieplną można sterować manualnie, automatycznie, kondensacyjnie. Modulacja ręczna mocy cieplnej obejmuje zakres 100 proc. do 50 proc. mocy nominalnej. Nagrzewnica w wersji automatycznej kontroluje automatycznie modulację mocy cieplnej w zakresie 100 proc. do 50 proc mocy nominalnej w zależności od ustawionej temperatury. Najłatwiejszy sposób regulacji mocy to redukcja ciśnienia gazu przez obrót pokrętła reduktora.

Dzięki zastosowaniu modulacji mocy palnika, uzyskuje się najbardziej optymalne dopasowanie mocy cieplnej urządzenia do panujących warunków w pomieszczeniu, zapewniając minimalne zużycie gazu.

Dzięki konstrukcji głowicy palnika uzyskuje się optymalne warunki mieszania gazu i powietrza, a tym samym warunki spalania, przez co emisja tlenków azotu NOx jest zredukowana. Zastosowanie palnika nadmuchowego oraz cichych wentylatorów powoduje zmniejszenie poziomu hałasu. Najlepsze urządzenia są przystosowane do pracy w warunkach kondensacji, odbierając dodatkowe ciepło ze spalin i z powietrza do spalania, co redukuje zużycie gazu i mniejszy hałas. Osiąga się wtedy największą sprawność od 100 proc do 30 proc. 

Należy jednak pamiętać, że nagrzewnice gazowe do procesu spalania gazu i ogrzania pomieszczenia potrzebują tlenu, a jednym z produktów ubocznych jest woda. Podczas spalania 1 litra gazu oprócz spalin powstaje 1,5 litra wody.

Urządzenie nadaję się do skutecznego ogrzewania szklarni, garaży, warsztatów, pomieszczeń magazynowych oraz małych hal produkcyjnych. Bardzo dobrze spisuje się jako przenośne źródło ciepła służące do ogrzewania pomieszczeń znajdujących się w trakcie prac budowlanych.

Nagrzewnice

Nagrzewnica gazowa Master BLP 53M o mocy od 36-53 kW.

Nagrzewnice

Seria nagrzewnic Xaram Energy NXG o mocach 6, 9, 15, 20 kW może pracować także mocowana na ścianie (specjalny uchwyt). Zewnętrzny panel sterowania umożliwia wybór prędkości wentylatora i poziomów grzania.

Nagrzewnice podłogowe i na kółkach serii XE

Nagrzewnice elektryczne Xaram Energy z serii XE są przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń o różnorodnym przeznaczeniu. Najczęściej są wykorzystywane do ogrzewania hal produkcyjnych, warsztatów, pomieszczeń magazynowych, pomieszczeń socjalnych, mieszkań, pomieszczeń sklepowych i innych. Nagrzewnice elektryczne w trakcie pracy, w przeciwieństwie do nagrzewnic spalinowych bez odprowadzenia spalin, nie emitują pary wodnej i mogą być stosowane do osuszania powietrza. Nagrzewnice te dostępne są w wersjach o mocy od 2 do 22 kW. Moc powyżej 2,5 kW jest wytwarzana za pomocą grzałek zasilanych trójfazowo (400 V/50 Hz). Obudowy mają wytrzymałą metalową konstrukcję z mocnymi, izolowanymi (ze względów bezpieczeństwa) uchwytami do przenoszenia. Wewnątrz nagrzewnicy znajdują się wykonane ze stali nierdzewnej elementy grzejne, które są dodatkowo odizolowane od obudowy. Wyposażone są w wentylator, termoregulator i przełączniki wielopozycyjne: mocy (pełna i połowa), wentylatora i zasilania. Pokrętło płynnej regulacji temperatury umożliwia jej regulację w zakresie 0–40 °C. Od mocy silnika i średnicy wentylatora zależy wielkość przepływu ogrzanego powietrza, np. XE 15 – 990 m³/h, XE 22 mobile – 2400 m3/h. Dla wygody przy symbolu XE podano wartość mocy: XE 15 kW, XE 22 kW. Urządzenia są zabezpieczone przed przegrzaniem i pożarem (funkcja Reset).

Nagrzewnice podłogowe

Dmuchawy grzewcze PTC z serii TDS-M i TDS-C

W odróżnieniu od klasycznych urządzeń wyposażonych w spiralę grzewczą wytrzymałe dmuchawy grzewcze z serii TDS fi rmy Trotec wytwarzają ciepło za pośrednictwem zintegrowanych ceramicznych elementów grzewczych PTC (Positive Temperature Coeffi cent). Kiedy temperatura wzrasta, oporność grzałki PTC również wzrasta, więc tym samym moc maleje. W ten sposób powstaje efekt samoregulacji. Nie ma wówczas potrzeby stosowania zewnętrznych systemów regulacji i zabezpieczania przed przegrzaniem. Dodatkowo grzałka szybciej się nagrzewa i stabilizuje termicznie. Z tego powodu moduły grzewcze PTC nie muszą być chłodzone przez intensywny strumień powietrza, co pozwala na zastosowanie cichszych wentylatorów, powodujących z reguły mniejszy hałas. W połączeniu z dużą powierzchnią elementu grzewczego dmuchawy grzewcze TDS-M wytwarzają jednorodny strumień ciepłego powietrza przy mniejszym poziomie hałasu. Dodatkowo urządzenia te nie powodują przypalania kurzu. Mają moc od 2 do 6 kW. Na przykład dwa stopnie ogrzewania w modelu TDS-M 50 umożliwiają zastosowanie mocy grzewczej 6 lub 9 kW w sterowanym termostatem w trybie automatycznym. Po wyłączeniu funkcji ogrzewania urządzenie służyć także do wentylacji. Druga seria – TDS-C to bardzo lekkie kompaktowe ogrzewacze PTC o maksymalnej mocy grzewczej 1,7 i 2,5 kW. Mogą być mocowane do ściany lub sufi tu Dmuchawy TDS-M szczególnie nadają się do pomieszczeń mieszkalnych i biurowych, a TDS-C do prac montażowych i budowlanych. Na zdjęciach modele: TDS-29-E (na zdjęciu po lewej) i TDS50M.

Dmuchawy grzewcze PTC

Prąd – wygoda i łatwość obsługi

Promienniki elektryczne mają znacznie mniejszą moc niż olejowe, dlatego częściej stosowane są przez ekipy budowlane do prac remontowo- -wykończeniowych. Doskonale dogrzewają pomieszczenia oraz wspomagają osuszanie niwelując problem nadmiernej wilgoci. Wykorzystuje się je również do punktowego ogrzewania stref pracy w halach produkcyjnych i warsztatach. Za pomocą takiego urządzenia ogrzać można konkretne stanowisko pracy lub np. rozmrozić elementy instalacji wodnej czy maszyny budowlane. Stosowanie promienników to idealne rozwiązanie, gdy ogrzewanie skierowane jest na konkretny obiekt, a przy tym nie ma konieczności podnoszenia temperatury całego otoczenia. Zakumulowane ciepło w ścianach pomieszczenia jest znacznie dłużej oddawane do otoczenia. Eliminuje się problem wilgoci w murach i zapobiega rozwojowi grzybów. Ponieważ energia przekształca się w ciepło wyłącznie w momencie zetknięcia z ciałem stałym, technikę ogrzewania promiennikowego można wykorzystać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. W czasie osuszania świeżo otynkowanych ścian, ciepło promieniowania przenika do wewnątrz ś ciany i osusza ją od wewnątrz. Dla porównania, w wyniku osuszania nagrzewnicami nadmuchowymi na ścianie powstaje sucha warstwa, która blokuje oddawanie wilgoci z wnętrza ściany. W przypadku promienników zużywa się mniej energii, aby osiągnąć taki sam efekt cieplny, jak w przypadku nagrzewnic nadmuchowych.

Promienniki nie powodują ruchu powietrza, w związku z tym mogą być stosowane w miejscach zapylonych.

Nagrzewnice

Trójfazowa nagrzewnica elektryczna Xaram Energy LB9 9 kW, klasy zabezpieczeń IP54 z podwyższoną odpornością na pył, rozbryzgi wody (mgłę wodną).

Ogrzewanie pomieszczeń nagrzewnicami promiennikowymi

Tam, gdzie zależy nam na ogrzewaniu pomieszczeń z ludźmi, warto stosować promienniki elektryczne o regulowanej mocy w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Wyboru promiennika można dokonać na dwa sposoby: przez wybór mocy grzewczej lub określając kubaturę pomieszczenia w m3. Do małych pomieszczeń zalecane są promienniki elektryczne o mocy grzewczej 1,5–3 kW. Temperatura grzania zmienia się wraz z odległością. Przykładowo: 0,5 m (70-85 °C), 1 m (45 -50°C), 1,5 m (35-40°C), 2 m (28-30°C).

Nagrzewnice promiennikowe mają znacznie większą powierzchnię grzania w porównaniu z nagrzewnicami nadmuchowymi, co znaczne skraca czas suszenia np. ściany.

Nagrzewnice

Nagrzewnica elektryczna Ravanson PTC2000 z dwoma ustawieniami grzania 1000/ 2000 W.

Nagrzewnice

Promiennik elektryczny Master Hall 3000 o mocy od 1,5-3,0 kW.

Nagrzewnice elektryczne

Nagrzewnice elektryczne znajdują różne zastosowanie. Są produkowane do użytku domowego, ogrzewania biur i warsztatów, a w wykonaniach profesjonalnych są używane do prac na budowach, w przemyśle oraz w h alach magazynowych. Podstawową zaletą jest szybkość instalacji – wystarczy urządzenie podłączyć do gniazda elektrycznego 230 V, aby w krótkim czasie uzyskać wymaganą temperaturę. Nagrzewnice elektryczne nie zużywają tlenu, więc bez problemu mogą być stosowane w zamkniętych pomieszczeniach. Cicha praca, brak spalin i nieprzyjemnych zapachów oraz 100 proc. wydajności to tylko niektóre z licznych zalet tych urządzeń. Jednym z ich największych atutów jest też mobilność, czyli możliwość łatwego przenoszenia w dowolne miejsce, dzięki poręcznym uchwytom i stosunkowo niewielkiej masie. Przenośne nagrzewnice elektryczne zapewniają możliwość ogrzewania w dowolnym miejscu z natychmiastowym skutkiem, niezależnie od jakości wentylacji. Zapewniają szybki wzrost temperatury, a także skutecznie wspomagają osuszanie zawilgoconych pomieszczeń.

Najczęściej spotykane konstrukcje to:

  • nagrzewnice nadmuchowe małej mocy z wentylatorem osiowym, zazwyczaj w prostopadłościennej obudowie,
  • nagrzewnice nadmuchowe dużej mocy w kształcie rury, wyposażone w wentylator wytwarzający duży spręż powietrza, umożliwiający transportowanie ciepłego powietrza przeznaczonymi do tego przewodami.

Typowe funkcje użytkowe nagrzewnic nadmuchowych małej mocy (do 4 kW) to regulacja mocy grzałki (zazwyczaj skokowa) i termostat. W wersji profesjonalnej, nagrzewnice elektryczne wyposażone są w termostat pomieszczeniowy oraz automatyczne zabezpieczenie przeciwko przegrzaniu. Zakres regulacji temperatury wynosi od 0 do 40 °C. Nagrzewnica może także pracować jako wentylator. Profesjonalne nagrzewnice elektryczne posiadają wytrzymałą, odporną na uszkodzenia obudowę. Mogą być stosowane w trudnych warunkach pracy, zwłaszcza na budowach lub w halach produkcyjnych. Nagrzewnice mogą być zasilane prądem o napięciu jednofazowym 230 V lub trójfazowym o napięciu 400 V – wtedy uzyskuje się największą moc grzania (do 40 kW).

Nagrzewnice

Nagrzewnica elektryczna Master B 22 EPB o mocy od 11-22 kW.

Nagrzewnice

Nagrzewnica Dedra DED 9930 C z grzałką PTC 2 kW.

Nagrzewnice elektryczne podwieszane SH

Nagrzewnice w wersji naściennej są przeznaczone do ogrzewania, osuszania i wentylacji pomieszczeń, przy pracach budowlanych, ogrzewaniu obiektów przemysłowych i rolnych, hal, magazynów, szklarni, warsztatów itp. Wieszanie na ścianie umożliwia lepsze rozprowadzanie ciepłego powietrza po ogrzewanym pomieszczeniu. Moc grzewcza i wielkość przepływu powietrza regulowane są za pomocą zdalnego panelu sterowania, połączonego z urządzeniem przewodem elektrycznym. W serii Xaram Energy SH zewnętrzny panel sterowania umożliwia wybór jednej z trzech prędkości wentylatora i jednego z dwóch poziomów grzania. Regulowany uchwyt naścienny pozwala zmieniać kierunek nadmuchu w trzech różnych pozycjach zarówno w pionie, jak i poziomie, co umożliwia ukierunkowanie strumienia ciepła. W zależności od wielkości pomieszczenia można dobrać urządzenia Xaram Energy SH o mocy cieplnej 6, 9, 12 i 15 kW.

Nagrzewnice

Nagrzewnice nadmuchowe z giętkim przewodem na budowach

Na budowach i przy pracach remontowych można zastosować nagrzewnice elektryczne z przewodem giętkim, zasilane prądem trójfazowym. Przewody giętkie o długości 7,6 m rozprowadzają ciepłe powietrze na większe odległości, w miejsca trudno dostępne oraz na wyższe kondygnacje. Ze względu na wysoką temperaturę na wylocie nagrzewnicy, przewody te mają specjalną konstrukcję, w której dwa pierwsze metry wykonane są z odpornego na wysoką temperaturę (do 150 ºC) materiału.

Nagrzewnice

Nagrzewnice elektryczne Trotec TDS75 i TDS120 mają moce 21,7 i 44 kW, oprócz uchwytów można wieszać je na ścianie.

2018-12-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket