KAERCHER

Co użytkownik powinien wiedzieć o urządzeniach wysokociśnieniowych?

Co użytkownik powinien wiedzieć

Budowa domu i aranżacja jego otoczenia czy zakup auta to poważne inwestycje. Kluczem do zachowania długo pięknego wyglądu oraz, co za tym idzie, wartości naszego majątku jest odpowiednia dbałość. Urządzeniem, które w tym pomoże jest bez wątpienia myjka ciśnieniowa. Pozwoli ona oczyścić bardzo wiele różnego rodzaju powierzchni i przedmiotów, które będą cieszyć nasze oko swoim pięknym wyglądem. Na co warto zwrócić uwagę wybierając takie urządzenie i jak prawidłowo nim pracować? W Kärcher możemy poszczycić się wieloma latami doświadczenia w tej materii. Warto zapoznać się z naszymi sugestiami przed wyborem urządzenia, by najlepiej nam ono służyło.

Kluczowe parametry, czyli jak wybrać myjkę?

Przy wyborze urządzenia wysokociśnieniowego należy kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi urządzenia. Dwa podstawowe to ciśnienie robocze (bar) oraz wydatek pompy (tłoczenie wody - l/h). Ciśnienie robocze to parametr określający siłę z jaką woda wypłukuje brud z czyszczonych powierzchni (zbyt duże ciśnienie może uszkodzić czyszczoną powierzchnię). Natomiast drugi parametr (wydatek tłoczenia wody) określa efektywność spłukiwania brudu usuniętego przez strumień wysokociśnieniowy z czyszczonej powierzchni. Większy wydatek wody oznacza bardziej efektywne mycie.

Warto z pewnością postawić na nową linię urządzeń Full Control marki Kärcher. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w urządzeniach tych mamy na pistolecie piktogramy, które pokażą nam jakie ciśnienie zostało wybrane i do jakich zastosowań jest ono odpowiednie. Dzięki temu unikniemy ryzyka uszkodzenia czyszczonej powierzchni zbyt wysokim ciśnieniem wody. 

Parametry techniczne nie są jedynym wskaźnikiem ułatwiającym optymalny wybór urządzenia. Dla zapewnienia pełni zadowolenia z zakupu sprzętu czyszczącego warto wziąć pod uwagę standardowe wyposażenie, które nabywa się jednocześnie z urządzeniem, a także możliwe wyposażenie dodatkowe, które znacząco zwiększa liczbę zastosowań urządzenia Kärcher.

Dokonując wyboru urządzenia, każdy użytkownik powinien zadać sobie następujące pytania:

  1. Do jakich prac urządzenie wysokociśnieniowe będzie wykorzystywane?
  2. Gdzie będzie stosowane?
  3. Jakiej intensywności zabrudzeń czyszczonych obiektów możemy oczekiwać?
  4. Jak często trzeba będzie je usuwać?

Kluczowe parametry, czyli jak wybrać myjkę?

Czym ostatecznie powinien kierować się klient indywidulany?

W przypadku okazjonalnego korzystania z urządzeń wysokociśnieniowych, czyszczenia niewielkich obiektów: narzędzi, roweru czy do typowego mycia samochodu osobowego, odpowiednim rozwiązaniem jest zastosowanie modelu w klasie wydajności od K2 do K4. Urządzenie takie pracuje z ciśnieniem roboczym  do 120 bar i z wydatkiem tłoczenia do 400 l/h. Ze względu na sporadyczne użytkowanie zakup myjki o wyższych parametrach, a co za tym idzie, urządzenia droższego nie jest ekonomicznie uzasadniony. Do weekendowego mycia samochodu (lub kilku samochodów osobowych znajdujących się w gospodarstwie domowym), oraz do czyszczenia większych powierzchni (średniej wielkości podjazdów, tarasów, elewacji czy ogrodzenia), Kärcher poleca urządzenia z ciśnieniem roboczym co najmniej 120 bar (klasa K5 i wyższa). Stosując dodatkowe wyposażenie (przedłużki, szczotki) zminimalizujemy również czas i wysiłek związany  z czyszczeniem. Gdy czyścimy regularnie duże, mocno zabrudzone powierzchnie, powinniśmy sięgnąć po urządzenie w klasie  wydajności K7 pracujące z ciśnieniem roboczym rzędu 150 bar i maksymalnie dużym wydatkiem tłoczenia. Takie urządzenia nie należą do najtańszych ale też potrzeby użytkownika są niebagatelne. Wybór urządzenia o takich parametrach gwarantuje długi okres jego użytkowania i pełne zadowolenie z czystego otoczenia domu.

Czym ostatecznie powinien kierować się klient indywidulany?

Polak mądry przed szkodą, czyli jak uniknąć błędów?

Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi, jak mówi przysłowie, ale jeśli można zawczasu zdobyć potrzebną wiedzę i uniknąć ich to z pewnością warto to zrobić. Wśród najczęściej popełnianych przez użytkowników myjek ciśnieniowych, błędów są:

  • po zakończonym czyszczeniu, pozostawienie myjki w garażu z wodą w układzie ciśnieniowym (np. pompie), na okres zimowy. Woda  na skutek niskich temperatur zamarza, co prowadzi do uszkodzenia jej wewnętrznych elementów;
  • po zakończonym użytkowaniu, nie zrzucanie ciśnienia. Urządzenie pozostaje wówczas cały czas pod ciśnieniem i wówczas szybciej się zużywa.
  • używanie nieodpowiednich środków czyszczących, może powodować uszkodzenia.
  • stosowanie zbyt krótkiego węża doprowadzającego wodę również może doprowadzić do szybszego zużycia, uszkodzenia ponieważ ciśnienie nie ma gdzie się rozejść po zamknięciu pistoletu. Należy stosować wąż minimum 7,5 metra.
  • częstym błędem w użytkowaniu jest niestosowanie filtra. Drobiny piasku lub innych materiałów w raz z wodą mogą dostać się pod głowicę pompy myjki, a następnie do zaworów. Nie stosowanie filtrów może doprowadzić do przedwczesnego zużycia wewnętrznych elementów.

Polak mądry przed szkodą,

Akcesoria do zadań specjalnych, czyli doposaż swoją myjkę

Myjka ciśnieniowa doskonale nadaje się do czyszczenia dużych powierzchni płaskich, i to zarówno poziomych jak i pionowych, takich jak taras, czy brama garażowa. Lepsze rezultaty czyszczenia osiągniesz jednak jeśli wykorzystasz akcesorium do czyszczenia powierzchni płaskich tj. T-Racera. Ciekawym modelem jest T-Racer T 550, który zapewnia wspaniałe efekty czyszczenia bez rozprysków wody. Doskonale nadaje się do czyszczenia dużych powierzchni, takich jak taras czy podjazd. T-Racer T 550 posiada dwie dysze zamontowane na obracającym się śmigle, co zwiększa wydajność czyszczenia aż dziesięciokrotnie. Dysza Power, która także jest dostępna z tym akcesorium sprawia, że sprawnie wyczyścisz wszelkie narożniki a dzięki specjalnemu uchwytowi również pionowe powierzchnie np. bramę garażową, mur czy ogrodzenie. Specjalna kratka ochronna zabezpiecza dysze przed uszkodzeniem np. podczas czyszczenia powierzchni pokrytych żwirem. Płynna regulacja strumienia wody pozwala dostosować jej ciśnienie do rodzaju czyszczonej powierzchni. T-Racer ma również wbudowany dozownik środka czyszczącego z systemem Plug 'n' Clean a w wyposażeniu dostępny jest również uniwersalny środek czyszczący w 1l opakowaniu. T-Racer T 550 pasuje do modeli urządzeń wysokociśnieniowych K4 – K7. 

Szczotka Power PS 40 to kolejny must have jeśli chodzi o wyposażenie Twojej myjki. Posiadająca trzy dysze ciśnieniowe szczotka pozwala usunąć każdy, nawet ten najbardziej uporczywy, brud z powierzchni takich jak np. schody, taras, czy posadzka w garażu. Szczotkę wyposażono w ściągaczkę ułatwiającą zgarnianie brudnej wody, co znacznie ułatwia pracę.  Jej kompaktowe wymiary doskonale się sprawdzają jeśli chodzi o mycie trudno dostępnych miejsc takich jak narożniki czy krawędzie. Mycie odbywa się tu bez rozprysków wody więc nie ma ryzyka, że czyszcząc zachlapiemy naszą elewację. 

Kolejnym przydatnym dodatkiem, w który warto wyposażyć swoja myjkę, by cieszyć się pełnią jej możliwości jest WB 150 Szczotka Power. Stanowi ona połączenie przystawki T-Racer ze szczotką. Pozwala czyścić poziome i pionowe powierzchnie płaskie w czasie o ok. 30% krótszym niż za pomocą dyszy wysokociśnieniowej. Rekomendowana jest ona do delikatnych powierzchni, podatnych za zarysowanie. Skutecznie i co ważne bezpiecznie usuwa brud na przykład z karoserii samochodowej. To unikatowe połączenie siły oraz delikatności sprawia, że szczotka ta jest doskonałym rozwiązaniem. 

Kärcher posiada w ofercie również szeroką gamę lanc o różnorodnym zastosowaniu. Począwszy od klasycznej lancy Vario-Power, umożliwiającej płynną regulację strumienia wody od niskociśnieniowego do wysokociśnieniowego poprzez przekręcenie lancy, lancy Multi Power, wytwarzającej 5 różnych rodzajów strumienia: punktowego i rotacyjnego, 2 rodzajów strumienia płaskiego oraz niskociśnieniowego do delikatnych powierzchni i nanoszenia środka czyszczącego, aż po lancę do specjalnych zastosowań czy trudno dostępnych miejsc (okien dachowych). Lanca teleskopowa o zasięgu od 1.20 m do 4 m przeznaczona jest do wygodnego czyszczenia miejsc znajdujących się poza zasięgiem tradycyjnych lanc np. wysokich murów czy elewacji zewnętrznej. Pasek na ramię umożliwia komfortowe trzymanie lancy. 

Dla każdego właściciela samochodu przydatnym rozwiązaniem jest lanca do czyszczenia podwozi, przeznaczona do usuwania piasku, gliny, błota czy osadów z soli i innych uporczywych zabrudzeń. Lanca wyposażona jest w specjalną dyszę do nanoszenia wosku do pielęgnacji podwozi. Odpowiednia do czyszczenia wszystkich pojazdów o wysokości podwozia od 11 do 38 cm. 

Idealnym uzupełnieniem urządzenia wysokociśnieniowego jest również zestaw do czyszczenia rur i rynien PC 20. Nadaje się ona także do udrażniania odpływów, spustów i zablokowanych toalet. 

Na szczególna uwagę każdego posiadacza urządzenia wysokociśnieniowego zasługuje zestaw do piaskowania na mokro. Piaskowanie jest jedną z skuteczniejszych metod czyszczenia mechanicznego powierzchni. Przy użyciu urządzenia ciśnieniowego i zestawu składającego się ze specjalnej lancy do piaskowania przymocowanej do pistoletu i węża dostarczającego ścierniwa do samej lancy, można usunąć w łatwy sposób z czyszczonej powierzchni (kostki brukowej, cegły, stali, drewna czy betonu) rdzę, stare powłoki farby czy lakieru.

Ścierniwo (Kärcher oferuje ścierniwo o grubości ziaren od 0,2 do 0,8 mm) dobiera się w zależności od trudności związanych z usunięciem zalegającej powłoki rdzy, lakieru czy farby jak również od rodzaju czyszczonej powierzchni. Inaczej usuwa się resztki farby i lakierów z powierzchni drewnianej, stalowej, ceglanej czy brukowanej. W przypadku usuwania lakierów czy też powłok malarskich, efekty piaskowania podobne są do szlifowania nawet  w trudnodostępnych rogach, zakamarkach czy też zakrzywieniach. Czyszczona powierzchnia jest równiejsza i uzyskuje wymaganą do ponownego malowania czy tez lakierowania szorstkość.

Akcesoria do zadań specjalnych,

Zastosowania, czyli co wyczyścisz myjką Kärcher?

Zastosowania, czyli co wyczyścisz myjką Kärcher?

Myjka ciśnieniowa ma bardzo wiele różnych zastosowań. Dzięki korzystaniu z opisanych wyżej akcesoriów możesz znacznie poszerzyć zakres jej zastosowań. Poniżej zwracamy uwagę na niektóre możliwe zastosowania tych skutecznych urządzeń:

Drewniany taras:
Myjka wysokociśnieniowa może być używana do czyszczenia drewnianych podłóg na przykład na tarasie. Brud oraz mech możemy łatwo zmyć za pomocą silnego strumienia wody. W przypadku uporczywych zabrudzeń zaleca się najpierw użyć środka czyszczącego przeznaczonego do drewna 3 w 1 marki Kärcher, który rozpuści brud. Środek ten możemy nałożyć za pomocą myjki pod niskim ciśnieniem. Po krótkiej chwili, gdy środek zdąży zadziałać, z łatwością spłuczemy cały brud korzystając z płaskiego strumienia wody. Narzędziem, które świetnie sprawdza się zwłaszcza na dużych powierzchniach, zwłaszcza drewnianych jest akcesorium do czyszczenia powierzchni płaskich są T-Racery. Po czyszczeniu warto zaimpregnować drewno środkiem ochronnym, który zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Namioty ogrodowe – markizy:
Czy namiot - markizę można umyć za pomocą myjki ciśnieniowej? Jest to łatwa i skuteczna metoda by pozbyć się brudu z materiału. Oto w jaki sposób zrobić to poprawnie: namiot powinien być całkowicie rozłożony, tak aby materiał był napięty następnie nakładamy pod niskim ciśnieniem, uniwersalny środek czyszczący RM 555. Najlepiej pracować od dołu do góry. Dlaczego? Dzięki temu środek chemiczny ma szansę dłużej zadziałać na brudną powierzchnię i w ten sposób łatwiej nam stwierdzić, które miejsca są już wyczyszczone. Na koniec spłukujemy czyszczoną powierzchnię namiotu.

Schody zewnętrzne:
Schody zewnętrzne są narażone na działanie czynników atmosferycznych, dlatego szybko zbiera się na nich brud. Jest on trudny do usunięcia zwłaszcza na krawędziach i w rogach – zwykła miotła może sobie tutaj nie poradzić. Za to myjka ciśnieniowa zda świetnie egzamin. Dysza rotacyjna szczególnie skutecznie usuwa brud nagromadzony w trudno dostępnych miejscach. Tworzy ona wirujący strumień punktowy, który dzięki ruchowi wirowemu, jest szczególnie efektywny w czyszczeniu uporczywych zabrudzeń. Osłona przeciw rozpryskom, którą można założyć na dyszę rotacyjną, sprawi, ze woda zostanie skierowana dokładnie w to miejsce, w które chcemy i nie opryska nas. Same schody najlepiej wyczyścić wspomnianą powyżej specjalną szczotką PS 40 Power. Usunie ona cały nagromadzony brud pozostawiając schody nieskazitelnie czyste. Szczotka Power PS 40 posiada trzy wbudowane dysze wysokociśnieniowe, dzięki którym jest tak skuteczna.

Zablokowane rury:
Zablokowane rury spustowe to uciążliwy problem, ponieważ ich odetkanie zazwyczaj wymaga sporego wysiłku. Dużo prościej można zrobić to za pomocą myjki ciśnieniowej oraz specjalnego zestawu akcesoriów do udrażniania rur marki Kärcher. Jest on bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy wsunąć w zatkaną rurę wąż z dyszą do oczyszczania rur. Dysza opłukuje rurę i przetyka ją. Oznaczenia na wężu pokażą jak daleko jest on wetknięty do rury. Aby poprawić efekty należy co jakiś czas wyciągnąć wąż a później włożyć go ponownie. W przypadku mocno zatkanych rur zaleca się powtórzyć czyszczenie kilka razy.

Okna połaciowe:
Czyszczenie tych, znajdujących się wysoko okien jest zazwyczaj problematyczne. Tutaj też jednak przyjdzie nam z pomocą myjka ciśnieniowa wyposażona w specjalną lancę teleskopową, która pozwala dosięgnąć nawet na odległość 4 metrów. Pasek na ramię umożliwia komfortowe trzymanie lancy. Najpierw zaaplikujmy środek do czyszczenia szkła. Najlepszy będzie preparat do mycia szkła 3 w 1 marki Kärcher. A następnie dokładnie spłuczmy go za pomocą myjki.

Samochód:
Mycie auta myjką ciśnieniową to sama przyjemność. Zwłaszcza, że mamy tu do wykorzystania szereg przydatnych akcesoriów, które sprawią, że nasze auto zalśni czystością w mgnieniu oka. Przyda się z pewnością obrotowa szczotka z miękką szczeciną. Jest ona idealna  do czyszczenia powierzchni (lakierowanych, szklanych, metalowych, z tworzywa sztucznego) i z pewnością usunie każdy brud. Dodatkową jej zaletą jest ruchomy przegub (180°), który umożliwia właściwe ustawienie kąta nachylenia szczotki do czyszczonej powierzchni. Z kolei specjalna szczotka do felg i kół dzięki miękkiej szczecinie nie rysuje powierzchni, równomiernie rozprowadza wodę i z łatwością dociera do najmniejszych szczelin.

Nowości Kärcher

Choć małe, to mocne: K2 i K3 Full Control
Niewielki rozmiar może tu być mylący. Nowe urządzenia z linii Full Control to myjki wysokociśnieniowe, dzięki którym wyczyścisz wiele różnych powierzchni wokół domu, a także zadbasz właściwie o rower i drewniane meble w ogrodzie.  K2 Full Control, najmniejsze z urządzeń tej linii, wyposażone jest w nową lancę Full Control Click Vario Power umożliwiającą trójstopniową regulację ciśnienia wody. Z kolei K3 Full Control jest wyposażone w nowy pistolet Full Control Power Gun ze wskaźnikiem segmentowym pokazującym odpowiednie do zastosowania ciśnienie wody, które użytkownik wybrał. To rozwiązanie ułatwia optymalne stosowanie technologii do konkretnego zadania i minimalizuje ryzyko wyboru ciśnienia niedopasowanego do mytej powierzchni.

Pełna kontrola, pełna wygoda: Full Control Plus
W 2017 roku w wyższych klasach urządzeń wysokociśnieniowych linii Full Control tj. K 5 i K 7 pojawią się modele z oznaczeniem Plus. Są one wyposażone w nową lancę i pistolet wysokociśnieniowy, który zwiększa komfort pracy i kontrolę nad jego właściwym zastosowaniem. Pistolet Full Control Power Gun ma dwa przyciski pozwalające na zmianę ciśnienia wody oraz dozowania środka czyszczącego, a ekran LCD pokazuje wybrane ustawienie. Nowa lanca Multi Jet 3 w 1 łączy trzy rodzaje strumienia: strumień rotacyjny (do uporczywych zabrudzeń), strumień płaski oraz nanoszenie środka czyszczącego. Dzięki temu nie ma konieczności zmiany lancy podczas pracy urządzeniem. To przekłada się na większą wygodę pracy i oszczędność czasu. Urządzenia posiadają także prowadnicę węża wysokociśnieniowego. W wersjach Premium na obudowie umieszczono bęben na wąż, który umożliwia zwijanie węża po zakończonej pracy i przechowywanie go na urządzeniu.

Nowości Kärcher

Źródło: informacja prasowa
Strona producenta: www.karcher.pl

2018-03-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket