Determinanty wyboru zestawów narzędzi ręcznych

Determinanty wyboru

Właściwy wybór narzędzi ręcznych nie jest łatwy. Aby osiągnąć pełnię satysfakcji, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które wpływają na przydatność sprzętu w konkretnych zastosowaniach oraz nierzadko bezpieczeństwo pracy.

Branża

Branża

Producenci narzędzi ręcznych chcą możliwie kompleksowo wyposażyć każdego profesjonalistę. Dlatego często wielu z nich proponuje gotowe zestawy narzędziowe przeznaczone dla konkretnej branży. Dzięki temu, kupując jeden zestaw, można od razu wyposażyć się we wszelki sprzęt niezbędny np. elektrykowi czy hydraulikowi. Jeśli ewentualnie występują jakieś braki, zestawy te można uzupełnić o dodatkowe narzędzia ręczne. Odpowiedni dobór zestawów pozwoli także skompletować wyposażenie warsztatu, np. samochodowego. Co ważne, narzędzia dostępne w zestawach możemy również łatwo przechowywać.

Typ zestawu

Typ zestawu

Zestawy narzędzi ręcznych sprzedawane są w różnych wersjach – od tych w małych organizerach po rozbudowane zestawy dostarczane w solidnych walizkach lub skrzynkach. Z pewnością spełnią one wymagania zwłaszcza tych profesjonalistów, którzy często przewożą swój sprzęt. Z kolei szafki warsztatowe ze swoją kompletną ofertą wkładek mogą stanowić kompletne wyposażenie warsztatu wraz z niewielką częścią roboczą. Duże gabaryty utrudniają jednak transport.

Materiały i wykonanie

Materiały i wykonanie

Typowym przykładem narzędzi ręcznych są klucze płaskie. Niezależnie jednak od rodzaju narzędzia ręczne podlegają dużym obciążeniom, dlatego tak istotnym aspektem jest ich trwałość. Idąc za przykładem wspomnianych kluczy, często odkręcając lub dokręcając połączenia, używamy siły na tyle dużej, że narzędzie słabej jakości po prostu zostanie uszkodzone. Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem w wypadku większości narzędzi jest stal chromowo-wanadowa (CrV). W tej odmianie stali jako dodatki stopowe wykorzystywane są chrom i wanad. Pierwszy z nich odpowiada za ochronę przed korozją, utlenianiem, a także ścieraniem się materiału i dużą wytrzymałość na wysoką temperaturę. Z kolei dzięki chromowi stal jest bardziej podatna na hartowanie. Często narzędzia stalowe są również oznaczane współczynnikiem HRC. Oznacza on twardość materiału w skali Rockwella. Typowa wartość w wypadku narzędzi ręcznych do od 55 do 60 punktów, co oznacza dużą twardość.

Gwarancja

Gwarancja

Większość narzędzi ręcznych ma dość prostą konstrukcję, jednak nie oznacza to, że nie mogą się zepsuć. Najczęstsze usterki są, oczywiście, powiązane ze stosowaniem materiałów słabej jakości, a w związku z tym małą wytrzymałością narzędzi. Potwierdzeniem dobrej jakości i pewności producenta co do oferowanego produktu może być jednak wydłużony okres ochrony gwarancyjnej. Przyjęło się, że standardowo wynosi on ok. 2 lat, niektóre firmy wydłużają ten czas do 3 lat, inne do 25 lub nawet dożywotnio, zależnie od serii narzędzi. Warto jednak dokładnie zapoznać się warunkami takiej gwarancji i jakich sytuacji ona dotyczy, gdyż niektóre przypadki mogą powodować jej nieważność. Ciekawym pomysłem jest również możliwość testowania zestawu narzędzi przez określony czas po zakupie i możliwość jego zwrotu bez podania przyczyny.

Normy

Normy

Potwierdzeniem solidności użytkowanych narzędzi są certyfikaty. Jednym z najpopularniejszych jest TÜV Rheinland M+T, który gwarantuje, że produkt przeszedł badania pod względem jakości i bezpieczeństwa. Wymagania będą różne zależnie od branży. Na przykład w wypadku szczypiec dla elektryków istotne jest to, do pracy z jakim napięciem mają one atest, potwierdza to np. certyfikat VDE. Jakość produktu gwarantuje także spełnianie normy DIN w wersji zależnej od typu narzędzia.

2018-01-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket