Agregaty jednofazowe i dwufazowe

Agregaty jednofazowe

Agregaty prądotwórcze dzieli się na jednofazowe i dwufazowe. Agregaty jednofazowe (1–230 V) umożliwiają zasilanie najpopularniejszych urządzeń małej mocy na napięcie 230 V, takich jak sprzęt elektroniczny wymagający dobrej jakości stabilnego prądu zasilania, np. telewizory LCD, laptopy, wzmacniacze, sprzęt AGD. Agregaty są wyposażone w stabilizację napięcia (inwerter lub AVR). Wersje agregatów bez stabilizacji napięcia zasilają najczęściej elektronarzędzia takie jak wiertarki, szlifierki, silniki elektryczne, pompy, oświetlenie oraz odbiorniki niewymagające dobrej jakości napięcia zasilania.

Wybierając agregat dwufazowy, kupujemy urządzenie, do którego można podłączyć jednocześnie zarówno sprzęty jednofazowe 230 V, jak i trójfazowe 400 V, a to dzięki gniazdom trójfazowym i jednofazowym prądu zmiennego. Może być także wyjście prądu stałego DC 12 V. Dla każdego rodzaju napięcia wyjściowego są inne gniazda, oznaczone kolorami niebieskim – 230 V i czerwonym – 400 V. Gniazdo 12 V ma dwa zaciski do przewodu elektrycznego.

W wypadku jednoczesnego zasilania urządzeń jedno- i trójfazowych może wystąpić zjawisko asymetrii. Wzrasta wtedy napięcie na fazach niedociążonych i równocześnie maleje napięcie na fazach przeciążonych. Może to spowodować nieprawidłową pracę odbiorników lub uszkodzenie agregatu. Różnica w obciążeniu nie powinna przekraczać 10 proc. między najbardziej i najmniej obciążoną fazą. Problem ten nie występuje w regulatorach z prądnicami SDI, które wyposażone są w cyfrowy układ regulacji napięcia.

Agregaty różnią się funkcjami obsługowymi, od których zależy cena urządzenia. Jednym z ważniejszych czynników jest sposób rozruchu, który może być ręczny za pomocą linki lub droższy – elektroniczny za pomocą kluczyka i rozrusznika zasilanego z akumulatora jak w samochodzie.

Gdy agregat na stałe jest podłączony do odbiornika, funkcja autorestartu automatycznie włączy agregat w momencie zaniku napięcia (np. awarii oświetlenia). W najlepszych urządzeniach pracę urządzenia można kontrolować za pomocą wyświetlacza LED. Otrzymujemy informację o błędach pracy silnika, wartościach napięcia i pobieranego prądu. W tańszych urządzeniach jest woltomierz.

2018-01-12
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket