Przenośne agregaty prądotwórcze

Przenośne

Agregaty prądotwórcze, nazywane także generatorami, służą do wytwarzania energii elektrycznej. Są one podstawowymi urządzeniami do awaryjnego zasilania urządzeń elektrycznych lub do zasilania w terenie.

Wszystkie agregaty prądotwórcze składają się z silnika spalinowego, prądnicy jednofazowej lub trójfazowej, układu chłodzącego (najczęściej wentylatora lub wodnego), sprzęgła, pulpitu sterowania z gniazdami elektrycznymi i kontrolkami stanu pracy oraz układów automatyki regulacji i stabilizacji napięcia i prądu. Generatory przekształcają energię ze spalania paliwa w ruch mechaniczny w prądnicy, która wytwarza prąd zmienny. Najczęściej urządzenia te dzielimy na agregaty prądotwórcze przenośne i stacjonarne. Agregaty przenośne mają moc w zakresie 0,9 – 10 kW, a stacjonarne małej mocy 7,5 – 35 kW.

Małe generatory prądu zabudowane są zazwyczaj na ramie ze stalowych rurek, wyposażonych w uchwyty lub nierzadko dodatkowe kółka transportowe, ułatwiające transport na bliskie odległości. Średniej wielkości agregaty mogą być wyposażone w otwory ułatwiające przemieszczanie ich za pomocą wózków widłowych.

Silniki benzynowe stosowane są w małych agregatach prądu. Silnik benzynowy uzyskuje dużą moc z małej konstrukcji, nie jest wymagający technicznie, łatwo go uruchomić, nawet za pomocą prostego rozrusznika linkowego. Nie wymaga też skomplikowanych układów zasilania paliwem i jest względnie cichy. Stosowane są silniki dwu- i czterosuwowe. Silniki wysokoprężne są stosowane w agregatach prądotwórczych ze względu na niską cenę oleju napędowego. Wyróżniają się stabilną pracą, dużą niezawodnością i trwałością. Silniki wysokoprężne są cięższe od jednostek benzynowych. Generatory dieslowskie, nawet te małe, często są zatem wyposażone w elektryczne rozruszniki zasilane z akumulatorów. Silniki wysokoprężne są głośniejsze od benzynowych, a spaliny mają dużą zawartość szkodliwych substancji, jednak wielu producentów oferuje specjalne filtry.

2018-01-12
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket