Kompresor, czyli „zasilacz”

Kompresor, czyli „zasilacz”

Nieodłącznym „towarzyszem” narzędzia pneumatycznego jest kompresor wytwarzający sprężone powietrze i zasilający nim narzędzie. Musi więc być odpowiednio dobrany do sprzętu, który ma z nim współpracować. Znaczenie ma przede wszystkim ciśnienie, jakie kompresor jest w stanie zapewnić narzędziom pneumatycznym, co przekłada się na uzyskanie obrotów odpowiednich do wykonywanej pracy.

Wybór kompresora należy dobrze przemyśleć przed zakupem. War to zwrócić uwagę m.in. na jego wydajność. Parametr ten mierzony jest w litrach na minutę. Zbyt tani i zbyt słaby kompresor może nie zapewnić wystarczających parametrów do poprawnej pracy narzędzi pneumatycznych, z kolei zbyt duży i zbyt mocny może okazać się zbyt drogi, co będzie oznaczało tylko niepotrzebny wydatek. Narzędzie pneumatyczne ma zwykle w specyfikacji podane zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Wydajność kompresora powinna być przynajmniej sumą zapotrzebowania wszystkich narzędzi, które będą z niego zasilane jednocześnie. Jeśli w przyszłości planujemy zakup dodatkowych narzędzi, przy wyborze kompresora warto to uwzględnić i nabyć odpowiednio wydajniejszy model.

Należy też pamiętać o stratach ciśnienia, jakie pojawiają się podczas dostarczania sprężonego powietrza z kompresora do narzędzia. Im dłuższy wąż będzie do tego wykorzystywany, tym większe będą straty. Na zwiększenie strat mają również wpływ zastosowane filtry. Aby ich uniknąć, a przynajmniej zmniejszyć utratę ciśnienia, przed stanowiskiem pracy instaluje się tzw. reduktory, które – jak sama nazwa wskazuje – zredukują ciśnienie do pożądanego i sprawią, że w sieci będzie panowało ciśnienie o odpowiednim poziomie.

Wydajność kompresora, jaka jest podawana przez producentów w specyfikacji sprzętu, dotyczy najczęściej wydajności „na ssaniu”, która znacznie różni się od rzeczywistej wydajności narzędzia. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że rzeczywista wydajność kompresora może być nawet o 1/3 mniejsza niż wydajność na ssaniu, którą chwali się producent.

2018-01-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket