Różnorodne narzędzia pneumatyczne

Różnorodne narzędzia pneumatyczne

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych narzędzi pneumatycznych, które można wykorzystać we współpracy z odpowiednim kompresorem, zależnie od potrzeb.

Specjalistycznym narzędziem są gratownice, służące do obróbki detali na różnego rodzaju powierzchniach. Gratownice pneumatyczne są szczególnie polecane do usuwania tzw. gratów – zadziorów, które mogą powstać po wstępnej obróbce powierzchni. Nadają się m.in. do zaokrąglania ostrych krawędzi (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych), a także do wygładzania krawędzi wykonanych wcześniej otworów. Kolejnymi narzędziami dostępnymi w wersji pneumatycznej są nitownice. Możemy tutaj wyróżnić sprzęt do tzw. nitonakrętek (nitonakrętka to rodzaj nitu rurkowego gwintowanego wewnątrz tulei) oraz do nitów zrywalnych. Nitownice do nitów zrywalnych mogą być dodatkowo wyposażone w system podsysania zużytego drutu do pojemnika, co zwiększa komfort pracy z narzędziem.

Nitownice pneumatyczne charakteryzują się dużo większą siłą zaciskania i umożliwiają pracę z dużo większymi nitonakrętkami niż modele ręczne, a do tego nie wymagają użycia siły przez użytkownika. Wszystko to sprawia, że praca z nitownicami pneumatycznymi jest znacznie wygodniejsza.

Specyficznymi narzędziami są gwintownice pneumatyczne. Gwintowanie to proces polegający na kształtowaniu gwintów przez wykonywanie odpowiednich wgłębień wzdłuż linii śrubowej. Pozwala to na przygotowanie np. zakończenia rur do nakręcenia odpowiednich śrub. Gwintownice mogą sprawdzić się np. podczas wykonywania drobnych napraw kanalizacyjnych.

Gwintownica może być trzymana w ręku lub umieszczona na pantografie. Ten drugi sposób pozwala na znacznie dokładniejsze, a jednocześnie szybsze wykonywanie gwintów, ale ogranicza mobilność operatora na stanowisku pracy.

Swój pneumatyczny odpowiednik mają mieszarki elektryczne. O tym, do czego zostanie wykorzystana mieszarka i jak się sprawdzi, decyduje rodzaj wykorzystywanego mieszadła, a dokładniej jego zakończenie. Podobnie jak modele elektryczne, także mieszarki pneumatyczne stosowane są do mieszania farb, klejów, lakierów, rozpuszczalników, płynów i rozmaitych zawiesin.

Swoją pneumatyczną wersję mają szlifierki. Możemy tutaj wyróżnić narzędzia o konstrukcji prostej lub kątowej. Wykorzystując odpowiednią szlifierkę i tarczę dostosowaną do obrabianego materiału, podobnie jak w wypadku modeli elektrycznych, możliwe jest nie tylko jego szlifowanie, ale i cięcie. Dużą popularnością cieszą się także pneumatyczne wersje wiertarek. Narzędzia te doskonale sprawdzą się m.in. przy produkcji mebli, stolarki okiennej, podczas remontów, a nawet przy produkcji maszyn, a zatem wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność szybkiego i dokładnego wykonywania otworów. Urządzenia te mogą mieć regulację obrotów, co zapewni stałą prędkość wiercenia, a ponadto zmniejsza zużycie powietrza przy spadku mocy. Wśród wiertarek pneumatycznych możemy wyróżnić m.in. konstrukcje ręczne pistoletowe, proste, kątowe czy też z automatycznym posuwem.

Obróbka trudno dostępnych miejsc, krawędzi otworów czy obrzeży opracowywanego materiału wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Zaliczają się do nich krawędziarki pneumatyczne, dzięki którym możliwe jest szybkie i precyzyjne fazowanie krawędzi, zarówno prostych, na zewnątrz elementu, jak i wewnętrznych. Niezawodne funkcjonowanie różnorodnych maszyn pomagają utrzymać olejarki i smarownice pneumatyczne. Jak same nazwy tych narzędzi wskazują, do konserwacji mechanizmów wykorzystują one odpowiednio olej i smar. Olej pozwala np. na skuteczne czyszczenie niektórych elementów mechanicznych, z kolei smar może pełnić funkcję uszczelniacza. Odpowiednie naoliwienie czy nasmarowanie maszyny pozwala zmniejszyć ubytek energii wydatkowanej na tarcie, a w skrajnych wypadkach zapobiega zatarciu mechanizmów i zapobiega korozji.

2018-01-12
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket