„Pistolet” na gwoździe

„Pistolet” na gwoździe

Wbijanie dużej liczby gwoździ znacznie ułatwiają gwoździarki pneumatyczne. Urządzenia te przydają się w wielu profesjach, m.in. do prac ciesielskich czy dekarskich. Gwoździarki mogą być stosowane przy produkcji opakowań drewnianych czy budowie domów.

Gwoździarka pneumatyczna, zależnie od rodzaju urządzenia, umożliwi wygodne wbijanie do różnorodnych powierzchni nawet kilku metalowych gwoździ na minutę. Ze względu na konstrukcję i zastosowanie możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje gwoździarek – dachowe, ramowe i wykończeniowe. Największe i najbardziej zaawansowane technicznie są gwoździarki dachowe, których zadaniem jest przebijanie się przez solidne gonty. Modele ramowe są stosowane m.in. przy montażu podłóg drewnianych, a więc wymagania względem nich są już znacznie mniejsze, choć one również są bardzo solidnymi narzędziami. Najmniejsze i najlżejsze są gwoździarki wykończeniowe, stosowane np. do montażu mebli.

Rodzaj wykorzystywanej gwoździarki ma wpływ na to, jakich gwoździ będzie trzeba użyć – jakiej długości i średnicy. Gwoździe do gwoździarek dostępne są w rolkach i mogą być połączone ze sobą w różny sposób (np. taśmą papierową lub drutem), a dodatkowo ustawione pod odpowiednim kątem. Różne są ponadto konstrukcje gwoździ, dopasowane od rodzaju wykonywanych prac. Te przeznaczone do drewna mogą być pokryte specjalną, lepką substancją, która ułatwia ich wbijanie. Gabaryty gwoździarki pneumatycznej przekładają się na pojemność magazynka na gwoździe. Warto na to zwrócić uwagę, dobierając odpowiednie urządzenie.

W ofercie producentów narzędzi dostępne są sztyfciarki i zszywacze, również przydatne w pracach budowlanych czy wykończeniowych. Sztyfciarka to narzędzie do wbijania – jak sama nazwa wskazuje – sztyftów, a więc metalowych elementów podobnych do gwoździ, ale pozbawionych łebków. Zszywacz pneumatyczny można wykorzystać m.in. w pracach dekarskich, np. do mocowania folii. Warto pamiętać, że narzędzie to, zależnie od modelu, może obsługiwać nie tylko zszywki, ale też gwoździe lub sztyfty.

2018-01-12
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket