Pistolety na sprężone powietrze

Pistolety na sprężone

Wśród narzędzi pneumatycznych dostępne są rozmaite pistolety. Jednymi z najpopularniejszych są pistolety lakiernicze. Umożliwiają one precyzyjne, a do tego wydajne nakładanie powłok lakierniczych i malarskich. Nadają się do farb emulsyjnych i strukturalnych, żywic epoksydowych oraz klejów. Na rynku dostępne są także konstrukcje przeznaczone do aplikacji specyficznych, gęstych materiałów. Możemy wyróżnić kilka odmian pistoletów lakierniczych, w tym m.in. konstrukcje nisko- i wysokociśnieniowe, różniące się przede wszystkim ilością zużywanego powietrza.

Przydatne mogą okazać się pistolety do przedmuchiwania. Są to proste i lekkie narzędzia, ułatwiające m.in. dbanie o czystość w miejscu pracy. Sprawdzą się praktycznie w każdym zakładzie przemysłowym czy warsztacie. Dzięki nim możliwe jest szybkie usuwanie kurzu oraz zanieczyszczeń z dużych powierzchni i miejsc trudno dostępnych. Konstrukcje do przedmuchiwania są stosunkowo tanie. Mogą mieć płynną regulację ciśnienia oraz możliwość wygodnego zasilania od góry.

Kolejną odmianą pistoletów pneumatycznych są wyciskacze do mas, np. silikonowych i klejów o różnej lepkości. W zależności od modelu pistolet może umożliwiać wyciskanie masy z kartridży lub saszetek. Niektóre modele można wykorzystać do obydwu typów pojemników. Profesjonalne wyciskacze mogą mieć funkcję rozpryskiwania klejów czy mas bitumicznych. Urządzenia te mogą być wyposażone w regulację ciśnienia, co pozwoli na kontrolę dozowania masy, a także stopnia jej atomizacji. Pistolet może być wyposażony w membranę, która odpowiedzialna jest za cofanie nadmiaru masy.

Do kompresora możemy podłączyć również pistolety pozwalające na pompowanie kół, a więc przydatne zwłaszcza w warsztatach samochodowych. Pistolety te wyposażane są zwykle w manometry, pozwalające na kontrolę ciśnienia powietrza w nadmuchiwanym kole. Niektóre modele mogą mieć homologację, co umożliwia ich legalizację i wykorzystywanie np. na stacjach kontroli pojazdów.

2018-01-12
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket