O zaletach i wadach

O zaletach

Narzędzia pneumatyczne charakteryzują się dużą efektywnością. Dysponują znacznie większą mocą przy mniejszych wymiarach i mniejszej masie od swoich elektrycznych czy akumulatorowych odpowiedników. Przekłada się to na znacznie wygodniejszą i mniej męczącą pracę dla operatora takiego sprzętu. To jednak niejedyne zalety narzędzi napędzanych sprężonym powietrzem.

Narzędzia pneumatyczne, ze względu na sposób zasilania, mogą charakteryzować się dużą wydajnością, co umożliwia zastosowanie ich w profesjonalnych warsztatach, a nawet fabrykach. Dzięki dużej wydajności, a także trwałości sprzęt ten doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wszelkie procesy, w których będzie wykorzystywany, są powtarzalne, np. przy masowej produkcji. Sprzęt tego typu znajduje również zastosowanie w rozmaitych profesjach, m.in. w pracach ciesielskich, dekarskich czy u mechaników samochodowych.

Ważną cechą narzędzi pneumatycznych jest ergonomia pracy. Sprzęt ten jest z reguły lekki i poręczny, a do tego umożliwia niezawodną i komfortową pracę przez wiele godzin. Niektóre narzędzia pneumatyczne umożliwiają wykonywanie prac w miejscach, do których z wykorzystaniem klasycznych narzędzi ręcznych czy elektronarzędzi dostęp byłby utrudniony czy wręcz niemożliwy.

W narzędziach pneumatycznych istotny jest moment obrotowy. Ważna jest nie tylko minimalna czy maksymalna wartość tego parametru, ale przede wszystkim powtarzalność momentu obrotowego. Cecha ta ma znaczenie zwłaszcza przy połączeniach gwintowych. Koleją zaletą narzędzi pneumatycznych jest to, że nie iskrzą. Sprawdzają się więc w wielu miejscach pracy, zwłaszcza tam, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem lub pożarem, np. przy wykonywaniu instalacji gazowych w pojazdach. Ze względu na bezpieczeństwo pracy narzędzia pneumatyczne są chętnie wykorzystywane w przemyśle petrochemicznym czy militarnym.

Jedną z większych wad narzędzi pneumatycznych jest… konieczność posiadania jako dodatkowego narzędzia kompresora, który je napędzi. Z tego względu modele pneumatyczne charakteryzują się mniejszą mobilnością, zwłaszcza w porównaniu ze swoimi akumulatorowymi odpowiednikami. Wykorzystanie kompresora czy odpowiedniej instalacji pneumatycznej może spowodować, że początkowy koszt wyposażenia warsztatu w narzędzia pneumatyczne może być dość duży. Jeżeli jednak sprzęt będzie często wykorzystywany, a do tego instalacja pneumatyczna zostanie zoptymalizowana do wykonywanej pracy, wówczas po pewnym czasie taka inwestycja się zwróci, ponieważ sprzęt pneumatyczny charakteryzuje się dużą energooszczędnością. Jeśli do tego dołożymy stosunkowo niewielką emisję hałasu i wibracji, to zastosowanie narzędzi pneumatycznych wydaje się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Dlatego też coraz częściej na korzystanie z narzędzi pneumatycznych decydują się nie tylko właściciele firm, ale również posiadacze przydomowych warsztatów.

W ofercie producentów tego typu narzędzi pneumatycznych znajduje się wiele odpowiedników modeli elektrycznych i akumulatorowych, np. wiertarki, mieszadła czy szlifierki.

2018-01-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket