Przedsiębiorstwa i użytkownicy prywatni coraz częściej korzystają z usług chmurowych. Dzięki serwerom Turbo NAS QNAP oraz usłudze myQNAPcloud mogą oni stworzyć własną prywatną chmurę i mieć swoje dane zawsze pod kontrolą.
Wydawać by się mogło, że w dobie usług chmurowych oferowanych przez globalnych dostawców prywatna chmura jest zbędna. To jednak tylko pozory, jej wykorzystanie w wielu organizacjach ma znacznie niemal strategiczne, zwłaszcza gdy potrzebujemy dużej przestrzeni na dane i chcemy być w pełni odpowiedzialni za przechowywane pliki i infrastrukturę.
Dotychczas zdalny dostęp do plików gromadzonych na serwerze NAS wymagał od użytkownika mozolnej konfiguracji i nierzadko dokupienia dodatkowych usług u operatora Internetu, takich jak np. stały adres IP. W serwerach Turbo NAS QNAP stworzenie własnej chmury sprowadza się do kilku prostych kroków. Na stronie www.myqnapcloud.com należy stworzyć konto administratora, który będzie zarządzał serwerem lub grupą urządzeń. Następnie jeszcze z sieci lokalnej lub za pomocą HD station logujemy się na koncie administratora serwera QNAP. Następnie w aplikacji myQNAPcloud logujemy się za pomocą poświadczeń utworzonych na stronie www.myqnapcloud.com. W ten sposób serwer NAS zostaje przypisany do naszego konta, możemy mu nadać nazwę oraz otrzymamy „szybki” link umożliwiający zdalne połączenie z nim, np. https://qlink.to/NASinfomarket lub NASinfomarket.myqnapcloud.com, zupełnie tak, jakby był on dostępny w lokalnej sieci.
W oknie automatycznej konfiguracji routera dzięki opcji „Włącz przekierowanie portów UPnP” urządzenie bez zbędnej konfiguracji samodzielnie udostępni gromadzone zasoby przez Internet. W zakładce „Publikowanie usług” administrator ma możliwość prezydzielenia poszczególnym usługom statusu prywatnego lub publicznego. Usługi prywatne są widoczne tylko dla określonych użytkowników z myQNAPcloud Access Code.
Po zalogowaniu się na stronie www.myqnapcloud.com w zakładce „Moje urządzenia” widzimy wszystkie serwery NAS, które są przypisane do danego konta. Pozwala to na wygodne zarządzanie nawet kilkoma urządzeniami jednocześnie. Co więcej, administrator może wygodnie przeglądać informacje dotyczące obecnego stanu urządzenia. Jest także możliwość wyszukiwania urządzeń znajomych i dodania ich do listy udostępnionych. Użytkownik platformy myQNAPcloud może także wygenerować link pozwalający pobrać dany plik. Dzięki temu możliwe jest równoczesne ściąganie danych między serwerami NAS bez konieczności wcześniejszego zapisywania ich na lokalnym dysku komputera.
Możliwość przeglądania logów w aplikacji Qsync daje administratorowi pełną kontrolę nad urządzeniem.
Dokładny stan serwera można podejrzeć bezpośrednio w witrynie myQNAPcloud.com.
Aplikacja Qsync dla komputerów osobistych umożliwia zdalne synchronizowanie plików pomiędzy stacją roboczą a serwerem.
W dobie dużej popularności usług chmurowych może powstawać pytanie, czy zarówno konsumenci, jak i firmy powinny inwestować w prywatną infrastrukturę chmurową w postaci serwerów NAS. Niepodważalne zalety własnej chmury to właśnie infrastruktura, nad którą mamy pełną kontrolę. Użytkownik doskonale wie, gdzie są przechowywane jego dane, w związku z czym może je odpowiednio zabezpieczyć przed wypłynięciem z organizacji. Kolejną z zalet jest praktycznie nielimitowana ilość miejsca. O ile dla niektórych użytkowników prywatnych może wystarczyć darmowy dostęp do kilku GB pojemności, to w wielu organizacjach lub dla profesjonalistów zajmujących się grafiką czy montażem wideo niezbędny będzie magazyn z dostępem do nawet kilku TB danych, co wiąże się z dużymi kosztami abonamentowymi i uciążliwym przechowywaniem, w przeciwieństwie do pracy w lokalnej sieci. W serwerach Turbo NAS QNAP użytkownika ogranicza praktycznie tylko liczba możliwych do montażu dysków. Jednocześnie nawet w prostych serwerach z dwoma nośnikami możliwe jest uzyskanie nawet kilku TB pojemności. Z kolei takie funkcje jak np. kopia danych na zdalny serwer NAS pozwalają na zabezpieczenie gromadzonych informacji przed nagłymi wypadkami. Dodatkowo dane są zabezpieczone podczas przesyłania dzięki zastosowaniu protokołu SSL/TLS.
Na koniec prywatną chmurę warto potraktować również jako… darmowy dodatek. Serwery Turbo NAS QNAP znajdą zastosowanie w wielu domach i przedsiębiorstwach czy to jako środowisko wymiany plików miedzy stacjami roboczymi, przechowywania multimediów, a nawet rejestrator monitoringu. Dlaczego by więc nie wykorzystać części magazynu jako prywatnej chmury, która ułatwi pracownikom wykonywanie zadań?
Zasoby serwera można przejrzeć już z poziomu przeglądarki WWW.
Chmury publiczne udostępniają aplikacje do synchronizacji danych, nie inaczej jest w wypadku serwerów QNAP, które współpracują z prostą aplikacją Qsync. Dzięki niej można udostępniać i synchronizować pliki w grupach, co pozwala na korzystanie z nich w dowolnym czasie. W folderze Qsync można tworzyć podfoldery i każdy z nich udostępniać innej grupie użytkowników serwera jako centrum wymiany plików. Stała synchronizacja sprawia, że każda osoba ma dostęp do najnowszej wersji pliku niezależnie od tego, na jakim urządzeniu jest on wczytywany. Linki do pobierania pozwalają na udostępnianie plików użytkownikom niemającym konta NAS, dzięki czemu dane można przekazywać znacznie szybciej. Innowacyjnym rozwiązaniem jest funkcja kontroli wersji. Pozwala ona na zapisywanie wszystkich wersji plików, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że zostaną one nadpisane lub przypadkowo usunięte. Co ważne, aplikacja działa zarówno za pośrednictwem Internetu, jak i sieci lokalnej, jeśli tylko znajdujemy się w jej obrębie. W trakcie synchronizacji dane nie są przesyłane przez systemy strony trzeciej, w związku z czym użytkownik ma nad nimi pełną kontrolę.
Dla administratorów dużym ułatwieniem jest tryb centralnej konfiguracji. Można w nim bezpośrednio zarządzać uprawnieniami użytkowników, konfigurować klienta Qsync i łatwo stosować niestandardowe bądź domyślne ustawienia na wszystkich urządzeniach z jednego miejsca. Kolejna istotna funkcja to możliwość zdalnego czyszczenia folderu Qsync na urządzeniu w razie jego kradzieży lub zgubienia.
Wygodne zarządzanie usługami chmurowymi z poziomu tabletów i smartfonów umożliwia bogata oferta aplikacji dla systemów Android i iOS. Poniżej omawiamy podstawowe z nich:
Artykuł sponsorowany.
Wykorzystano materiały firmy QNAP.
© 2024 InfoMarket