Osuszacze - nie tylko do remontów

Osuszacze

Osuszacze powietrza stosowane są najczęściej przez ekipy budowlane i remontowe, ale również w przemyśle, w magazynach oraz przez ekipy ratunkowe w sytuacjach kryzysowych. Skutecznie usuwają nadmiar wilgoci z pomieszczeń, przyspieszają osuszanie budynków oraz wspomagają wiele procesów technologicznych. Mogą pracować w niskich temperaturach już od kilku stopni Celsjusza.

Osuszanie powietrza jest procesem polegającym na zmniejszeniu ilości pary wodnej w powietrzu. Powietrze może zostać osuszone na kilka sposobów:

  • ogrzewanie i wentylacja,
  • osuszanie kondensacyjne,
  • osuszanie sorpcyjne.

Osuszanie za pomocą osuszaczy powietrza jest zdecydowanie najbardziej efektywną i ekonomiczną metodą.

Urządzenia te minimalizują także skutki uboczne charakterystyczne przy osuszaniu gorącym powietrzem, takie, jak przebarwienia powierzchni lub pękanie ścian.

Jak działają i są zbudowane przenośne osuszacze kondensacyjne?

Jak działają i są zbudowane

Przenośne osuszacze kondensacyjne należą do najczęściej stosowanych ze względu na wygodę użytkowania i łatwą obsługę. Osuszanie kondensacyjne polega na wykraplaniu pary wodnej z powietrza przez schładzanie go poniżej punktu rosy (punkt rosy to temperatura, przy której następuje wytrącanie się z powietrza kropel wody). Uzyskana w wyniku wykroplenia na parowniku woda zostaje odprowadzona do zbiornika, a osuszone powietrze jest wydmuchiwane w temperaturze o kilka stopni wyższej od temperatury zassanego powietrza (zazwyczaj suche powietrze jest o 3–8 °C cieplejsze). Dla porównania, osuszacze sorpcyjne (adsorpcyjne i absorpcyjne) usuwają wodę z powietrza przez pochłanianie jej przez substancje higroskopijne.

Osuszacz kondensacyjny składa się ze sprężarkowego układu chłodniczego, wentylatora, elektronicznego układu sterującego, zbiornika kondensatu (skroplin) i filtra. Ważnym elementem automatyki jest higrostat, który mierzy wilgotność i wyłącza osuszacz, kiedy wilgotność spadnie poniżej ustawionej wartości. Osuszacze mają także czujnik zapełnienia zbiornika na wodę, który przerywa pracę do momentu jego opróżnienia.

Osuszacze kondensacyjne są wygodne w użytkowaniu. Można wśród nich wyróżnić bardzo wydajne modele, przeznaczone głównie do stosowania w przemyśle, jak również mniejsze, dostosowane do typowo domowych potrzeb.

Modele profesjonalne są zazwyczaj wyposażone w wygodny uchwyt i koła ułatwiające transport. Duże znaczenie ma także wytrzymała metalowa lub plastikowa obudowa odporna na uszkodzenia, dostosowana do pracy w trudnych warunkach. Większość modeli profesjonalnych wyposażono w możliwość podłączenia przewodu do odprowadzenia kondensatu, dzięki czemu zapewniona zostaje ciągłość pracy przez 24h/dobę. Bardzo ważna jest także funkcja automatycznego odszraniania przez gorące pary czynnika, zwłaszcza, gdy urządzenie pracuje w niskich temperaturach.

Jak wybrać osuszacz powietrza?

Jak wybrać osuszacz powietrza?

Najłatwiejszą metodą doboru osuszacza powietrza jest wybór urządzenia na podstawie kubatury pomieszczenia. Aby zapewnić efektywne osuszanie, zaleca się, aby w ciągu godziny przez urządzenie przepływało co najmniej 3,5 razy więcej powietrza niż wynosi kubatura danego pomieszczenia.

Wzór do obliczenia przepływu powietrza przez osuszacz jest następujący:
V ≥ 3,5 × Vp [m3/h]
V – ilość powietrza przepływającego przez osuszacz [m3/h],
Vp – kubatura pomieszczenia (długość × szerokość × wysokość) [m³].

Na rynku dostępnych jest wiele modeli osuszaczy kondensacyjnych dopasowanych do spełniania określonych zadań. Wybierając właściwy, należy wziąć pod uwagę jego:

  • wydajność (30 °C/80 %) [l/h],
  • przepływ powietrza [m3/h],
  • zakres temperatur pracy [°C]
  • zakres wilgotności [%],
  • pobór mocy [W],
  • wielkość zbiornika [l].

Wydajność osuszacza kondensacyjnego zależy od parametrów powietrza w osuszanym pomieszczeniu. Spadek jego temperatury powoduje obniżenie wydajności układu chłodniczego urządzenia. Dlatego ilość wody, która może zostać wykroplona jest mniejsza. Wpływ na obniżenie wydajności urządzenia ma również praca z zanieczyszczonym filtrem powietrza lub wymiennikami ciepła. Nie bez znaczenia jest też nieprzestrzeganie instrukcji obsługi.

Jak użytkować osuszacz powietrza?

Jak użytkować

Od sposobu użytkowania osuszacza kondensacyjnego zależeć będzie wydajność suszenia pomieszczenia. Pomieszczenie, w którym będzie pracować urządzenie, powinno być zamknięte (drzwi okna), aby wyeliminować w ten sposób napływ wilgotnego powietrza z zewnątrz. Osuszacz nie powinien też stać zbyt blisko ściany, aby nie ograniczać jego wydajności z uwagi na utrudniony przepływ powietrza. Optymalnie jest ustawić urządzenie na środku pomieszczenia lub co najmniej w odległości 20–50 cm od ścian lub innych przeszkód. Tylko w ten sposób można osiągnąć optymalne rezultaty pracy.

Inne warunki użytkowania dotyczą osuszaczy adsorpcyjnych. Osuszane pomieszczenie powinno być również zamknięte. Osuszacz może być instalowany w pomieszczeniu lub poza nim. Wilgotne powietrze odprowadza się na zewnątrz poprzez kanały.

UWAGA! Trzeba też pamiętać, że osuszaczy kondensacyjnych nie można stosować, gdy temperatura pomieszczenia jest bardzo niska (niższa niż 0,5 °C).

Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, że wydajność osuszacza kondensacyjnego jest tym większa, im większe są wartości temperatury i wilgotności względnej w pomieszczeniu. Czas osuszania za pomocą tego typu urządzeń jest dość trudny do oszacowania i w zależności od sytuacji może zająć od kilku godzin do nawet kilku dni. Wszystko zależy od temperatury, kubatury pomieszczenia, poziomu wilgotności oraz samej wydajności osuszacza.

Skuteczność osuszania przy niskich temperaturach można zwiększyć przez stosowanie przenośnej nagrzewnicy, która podniesie temperaturę o kilka stopni.

Zastosowanie przenośnych osuszaczy powietrza na budowie

Zastosowanie przenośnych osuszaczy powietrza

Prowadzenie prac remontowo budowlanych wymaga stosowania zapraw murarskich, farb czy betonu, w których jest woda. Niestety, w sezonie jesienno- zimowym bardzo ciężko jest usunąć jej nadmiar z remontowanych pomieszczeń z powodu niskich temperatur, które zmniejszają szybkość parowania wody. Wilgotne posadzki lub ściany uniemożliwiają wykonanie kolejnych prac, co wpływa na opóźnienia w realizacji całego projektu. W takich sytuacjach, aby ukończyć prace w zaplanowanych terminach, trzeba albo intensywne ogrzewać i jednocześnie wentylować pomieszczenia, albo wyeliminować wilgoć, korzystając z profesjonalnych osuszaczy powietrza. Suche i ciepłe powietrze znacząco przyspiesza odparowanie wody z mokrych ścian lub podłóg. Jednak metoda polegająca na osuszaniu powietrza jest dużo skuteczniejsza i bardziej ekonomiczna od np. metody polegającej na ogrzewaniu i wentylacji pomieszczenia (gdzie zużycie energii jest znacznie większe).

Według ekspertów budowlanych prace tynkarskie mogą być wykonywane w okresie zimowym pod warunkiem, że w pomieszczeniach utrzymywana jest temperatura co najmniej 15 °C i wilgotność nieprzekraczająca 70 proc. Stosując osuszacze powietrza możliwe jest prowadzenie tych prac również w niższych temperaturach.

Przykład: Przy pracach tynkarskich w pomieszczeniu o powierzchni około 10 m², w którym powstały zacieki, zastosowano osuszacz kondensacyjny Master DH 752. Warunki pracy były ekstremalne, temperatura pomieszczenia wynosiła około 5 – 8 °C, a temperatura na zewnątrz wahała się w granicach 0 – 8 °C. W trakcie osuszania ścian przez tydzień osuszacz usuwał około 6 – 7 l wody na dobę. Po tygodniu pracy osuszacza zacieki zmalały. Osuszacz kondensacyjny Master DH 752 może osiągnąć wydajność do 46 l na dobę przy temperaturze 30 °C i wilgotności względnej 80 proc.

Inne zastosowania

Inne zastosowania

Nadmiar wilgoci w powietrzu może być przyczyną złego samopoczucia, chorób, rozwoju niebezpiecznych grzybów i pleśni, a także strat materialnych. Stosowanie osuszaczy pozwala skutecznie kontrolować jej poziom i zapobiegać negatywnym skutkom.

Osuszacze znajdują zastosowanie w niektórych procesach produkcyjnych np. w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, budowlanym, elektronicznym oraz przetwórstwie drewna. Stosowane są także w magazynach i przechowalniach, w których utrzymują właściwy poziom wilgoci i zapobiegają np. zbrylaniu produktów sypkich. Skutecznie osuszają zawilgocone pomieszczenia w myjniach samochodowych lub piwnice np. zalane w wyniku powodzi. Zapobiegają także powstawaniu korozji. Często stosuje się je również w warunkach domowych do osuszania łazienek, pralni, budynków gospodarczych.

Schemat działania osuszacza kondensacyjnego

Schemat działania
2017-10-18
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket