Dalmierze

Dalmierze

Jednymi z najbardziej zaawansowanych przyrządów do mierzenia odległości są tzw. dalmierze. Możemy tutaj wyróżnić przede wszystkim modele ultradźwiękowe i laserowe. Modele ultradźwiękowe są tańsze, ale też charakteryzują się mniejszą dokładnością pomiarów.

Dalmierze ultradźwiękowe to „wrażliwe” urządzenia. Przeprowadzenie pomiarów ultradźwiękowych mogą utrudniać i zakłócać rozmaite przedmioty znajdujące się w pobliżu wiązki pomiarowej, której nie widać gołym okiem (w odróżnieniu od wiązki lasera). Różnice pomiarowe uzyskiwane z wykorzystaniem dalmierzy ultradźwiękowych mogą być istotne dla prac inżynieryjnych, jednak będą mało istotne dla osoby chcącej obliczyć zgrubnie np. powierzchnię ścian w celu ich pomalowania.

Znacznie większą dokładnością charakteryzują się dalmierze laserowe. Urządzenia te doskonale sprawdzą się podczas prac budowlanych, montażowych (np. wieszanie mebli) i wykończeniowych (np. układanie glazury, podwieszanie sufitów). Dalmierze laserowe mogą jednak sporo kosztować. Za zaawansowane technicznie urządzenie przyjdzie nam zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Wśród dalmierzy laserowych możemy wyróżnić modele fazowe i impulsowe. Modele fazowe w pomiarach wykorzystują pomiar przesunięcia fazy dla fali wychodzącej i powracającej. Charakteryzują się one dużą szybkością działania i dużym zasięgiem pracy (nawet do 250 m). Modele fazowe są z reguły niewielkimi, energooszczędnymi urządzeniami, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w wypadku modeli bezprzewodowych. Laserowe dalmierze fazowe są jednak wrażliwe na światło słoneczne, przez co w pogodne dni pomiar na dalszych odległościach może być utrudniony. Problem z dokładnym pomiarem może również pojawiać się wtedy, gdy powierzchnia, od której mierzona jest odległość, nie jest ustawiona prostopadle względem dalmierza. Dalmierze fazowe przeznaczone są głównie do prac budowlanych i wykończeniowych. Popularnym wyposażeniem w tych urządzeniach jest moduł Bluetooth. Powiązana aplikacja na telefon lub tablet umożliwia zgranie danych na urządzenie, przygotowanie szkicu obiektu wymiarowego oraz zdalne sterowanie dalmierzem.

Dalmierz impulsowy, w odróżnieniu od dalmierza fazowego, nie wysyła ciągłej wiązki lasera, a jedynie krótkie, pojedyncze impulsy. Odległość w tym wypadku obliczana jest na podstawie pomiaru czasu przebycia impulsu od źródła do obiektu i jego powrotu do urządzenia źródłowego. Jest to więc zasada bardzo podobna do tej stosowanej w dalmierzach ultradźwiękowych, ale charakteryzuje się większą dokładnością. Dalmierze impulsowe służą głównie do pomiarów większych odległości, dochodzących nawet do 25 km. Mają przeważnie konstrukcję lornetkową, z jedną lub dwiema lunetami służącymi do celowania i odczytu wartości (wyświetlacz urządzenia umieszczony jest wewnątrz). Dalmierze impulsowe mogą być zintegrowane z odbiornikami GPS, a odczyty można zgrywać na komputer. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia analizę przeprowadzonych pomiarów. Tego typu dalmierze często wykorzystywane są przez wojsko, a więc ich konstrukcja powinna być odporna na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

2017-10-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket