QNAP

Monitoring w aplikacji Surveillance Station

Monitoring w aplikacji

Serwery NAS to niezwykle rozbudowane urządzenia z wieloma funkcjami dostępnymi w oprogramowaniu, a także dzięki możliwościom sprzętu i opcjom rozszerzeń. W cyklu naszych artykułów przyjrzymy się serwerom QNAP i funkcjom, jakie daje system operacyjny QTS, zaczynając od aplikacji do monitoringu – Surveillance Station. Już dziś zapraszamy także na kolejne części „Akademii QNAP” poświęcone innym zagadnieniom.

Wykorzystanie w roli rejestratorów wideo to jedna z podstawowych funkcji serwerów NAS. Użytkownik ma możliwość budowy systemu od prostej kamery podłączanej do portu USB, aż po rozbudowane systemy telewizji przemysłowej. QNAP w celu wykorzystania urządzenia w takiej funkcji udostępnia zaawansowaną aplikację Surveillance Station.

Standardowo serwer Turbo NAS QNAP wyposażony jest w 2, 4 lub 8 licencji na użytkowanie kamer IP. W razie konieczności użytkownik może dokupić dodatkowe licencje w sklepie QNAP pod adresem: license.qnap.com. W zależności od modelu serwer obsługuje maksymalnie od 8 do 80 kanałów kamer IP. Najnowsza wersja aplikacji Surveillance Station 5.1 to rozbudowane narzędzie do zarządzania systemem monitoringu. Podczas pierwszego uruchomienia użytkownik może wybrać, na którym woluminie oraz w jakim folderze mają być zapisywane nagrania. Jest to istotne z uwagi na fakt, że w systemach monitoringu powinno stosować się specjalnie do nich przeznaczone dyski twarde. Aplikacja QNAP umożliwia w ten sposób w wielodyskowych serwerach Turbo NAS odpowiedni dobór nośników do stojących przed nimi zadań.

Podgląd na żywo i zarządzanie widokiem monitoringu

Podgląd na żywo

Aplikacja Surveillance Station pozwala użytkownikowi na łatwe monitorowanie wielu kamer IP i zarządzanie nimi w czasie rzeczywistym bezpośrednio z przeglądarki internetowej (m.in. Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari). W ten sposób uzyskuje on informację o monitorowanym obszarze, może też łatwo zarządzać kamerami typu PTZ czy rybie oko. Użytkownik ma do dyspozycji domyślne tryby wyświetlania, jak i definiowane samodzielnie, dzięki czemu może dopasować system zarządzania do własnych potrzeb. Wprowadzając parametry nagrywania dla kamery, można skorzystać z funkcji poglądu, która pozwoli wyświetlić podgląd trzech typów ustawień wideo przed ich zastosowaniem. Umożliwia to łatwy i szybki dobór parametrów kamery do środowiska pracy.

Na wygodne przeglądanie nagrań z całego dnia pozwala funkcja podziału według czasu średniego. W tym celu można wyznaczyć jeden z kanałów i następnie wybrać tryb wyświetlania 4- lub 9-kanałowy. W zależności od wyboru nagranie zostanie podzielone na 4 lub 9 segmentów odtwarzanych w jednym oknie, co pozwoli na znaczne szybsze przejrzenie nagrań w celu znalezienia określonych zdarzeń.

Konfiguracja systemu

Konfiguracja systemu

Innowacyjny układ pulpitu aplikacji Surveillance Station pozwala na zwiększenie efektywności pracy. Administrator ma do dyspozycji układ z wieloma oknami, który sprzyja wielozdaniowemu wykorzystaniu w celu zwiększenia efektywności. Dodatkowo, jeśli wdrażamy więcej serwerów NAS z podobnymi ustawieniami kamer, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawienia te zaimportować z głównego serwera do pozostałych. Czytelny i przejrzysty interfejs pozwala administratorowi dowolnie modyfikować harmonogram nagrywania od określonych godzin i dni tygodnia po reakcję na otoczenie, np. rozpoczęcie nagrywania wskutek wykrycia ruchu w kadrze. Rozwiązania te pozwolą nie tylko zadbać o bezpieczeństwo, ale także optymalnie zarządzać przestrzenią dyskową.

Dostęp z aplikacji mobilnych

Dostęp z aplikacji mobilnych

QNAP nie zapomniał również o aplikacjach mobilnych na urządzenia z systemami iOS i Android, które pozwalają wygodnie z praktycznie dowolnego miejsca na świecie uzyskać dostęp do naszych nagrań. Aplikacja VMobile jest aplikacją do monitoringu, która umożliwia zdalne i bezprzewodowe monitorowanie kamer IP zarządzanych przez serwer Turbo NAS firmy QNAP. Użytkownik może m.in. szybko przeszukiwać nagrania według czasu i miejsca, ustawić powiadomienia o zdarzeniach, konfigurować profile wyświetlania widoku z kamer czy dopasować transmisję strumieniową nagrania do przepustowości połączenia internetowego.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest również aplikacja Vcam. Pozwala ona zmienić urządzenie mobilne z systemem iOS lub Android w kamerę sieciową. Aplikacja Vcam nagrywa jakiekolwiek zdarzenia oraz przesyła obraz do serwera Turbo NAS. Jest to znakomite rozwiązanie do prostych, np. domowych, systemów monitoringu, gdyż nie trzeba kupować kamer IP.

Rozwiązania w aplikacji Surveillance Station

Rozwiązania w aplikacji

Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w aplikacji Surveillance Station pozwala na wygodne zarządzanie kamerami oraz wykorzystanie możliwości, jakie dają kamery o dużej rozdzielczości obrazu. Wśród dostępnych funkcji znajdziemy:

  • QNAP Qdewarp – jest to rozwiązanie przeznaczone do użycia z kamerami typu rybie oko, pokrywającymi dużą przestrzeń, często stosowanymi np. w monitoringu przestrzeni handlowych. Rozwiązanie to działa z kompatybilnymi kamerami i pozwala usunąć efekt rybiego oka, a przy tym nie wpływa na oryginalne nagrania;
  • kamery wirtualne – coraz powszechniej stosowane są kamery o rozdzielczości wielu megapikseli, które pozwalają uzyskać lepszą jakość nagrań. Dla każdej kamery fizycznej użytkownik może wyodrębnić maksymalnie cztery kamery wirtualne, z określonym ogniskowaniem i wycinkiem kadru z kamery fizycznej. Pozwala to uzyskać lepszy podgląd określonych obszarów kadru za pomocą jednej kamery. Nie wymaga również dodatkowych licencji na kamery;
  • ROI – funkcja ROI robi użytek z kamer o dużej rozdzielczości. Tryb ROI jest obsługiwany na stronie zdalnego monitoringu. Pozwala na wyświetlenie w jednym widoku oryginalnego obrazu oraz wielu obrazów regionalnych pochodzących z tej samej kamery. Użytkownik może wybrać między 5- lub 7-częściowym widokiem i wydzielić wiele obszarów ogniskowania na obrazie podglądu. Rozwiązanie to można wykorzystać również z kamerami z efektem rybiego oka i usunąć ten efekt na obrazach regionalnych. Nie wymaga dodatkowych licencji na kamery;
  • wyświetlacz lokalny – niektóre serwery NAS QNAP wyposażone są w złącze HDMI. Pozwala to na skorzystanie z funkcji lokalnego wyświetlacza w aplikacji Surveillance Station. Umożliwia ona monitoring i odtwarzanie przy użyciu monitora ze złączem HDMI obrazu na żywo w rozdzielczości Full HD. Szybkością odtwarzania oraz przewijaniem w lewo lub prawo można sterować przy pomocy paska odtwarzania. Rozwiązanie to oprócz wygody pozwala na obniżenie kosztów, ponieważ ogranicza potrzebę zastosowania stacji roboczej przeznaczonej do sterowania monitoringiem;
  • nagrywanie podwójne – w wypadku połączeń o małej przepustowości przydatna może być funkcja nagrywania podwójnego. Zachowywane s ą wtedy nagrania w dużej i małej rozdzielczości do przyszłego użytku. QNAP rekomenduje kamery zgodne z funkcją podwójnego nagrywania;
  • inteligentne nagrywanie – funkcja ta automatycznie, wskutek np. alarmu, włącza tryb nagrywania w dużej rozdzielczości. Rozwiązanie to pozwala na optymalne zarządzanie zasobami dyskowymi.

Rozwiązania w aplikacji Surveillance Station

Artykuł sponsorowany.
Wykorzystano materiały firmy QNAP.

2017-10-03
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket