Strugi elektryczne

Strugi elektryczne

Strug to ręczne narzędzie do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych, kolokwialnie nazywane również heblem.

Obecnie tradycyjne strugi w większości zastosowań wyparte zostały przez ich elektryczne odpowiedniki, które pozwalają na szybszą, lżejszą i wydajniejszą pracę. Zasilane są zazwyczaj bezpośrednio z sieci elektrycznej. Modele wykorzystujące akumulatory to rzadkość. Strugi wykorzystywane są do obróbki drewnianych powierzchni płaskich.

Podstawowe elementy struga elektrycznego

Urządzenie wyposażone jest w silnik elektryczny o mocy od 500 do nawet ponad 1000 W, w zależności od tego, do jakich zastosowań jest ono przeznaczone. Te o mniejszej mocy można użytkować w pracach amatorskich, a te najwydajniejsze w profesjonalnych zakładach stolarskich. Silnik jest ustawiony równolegle do głowicy, na którą napęd przenoszony jest za pośrednictwem przekładni pasowej. Zazwyczaj głowica strugająca wyposażona jest w dwa noże strugarskie. Jako materiał do wykonania noży stosuje się stal HSS lub węgliki spiekane. Tych ostatnich nie można jednak ostrzyć. Sama głowica wykonana jest z metalu. Jako że podczas pracy jest poddawana dużym obciążeniom, musi być dokładnie wyważona, tak by nie wpadała w drgania, które mogą doprowadzić do uszkodzenia obrabianego materiału. W celu uniknięcia takich sytuacji należy również zawsze wymieniać wszystkie noże strugające jednocześnie i powinny one mieć taką samą wielkość i masę jak stare noże. W celu uzyskania dokładnej obróbki należy używać tylko ostrych noży. Prędkość obrotowa w strugach bez obciążenia może sięgać bardzo dużych wartości, nawet 15 tys. obr./min, nie ma możliwości jej regulacji. Stosowane układy elektroniczne mają podczas pracy zapewnić utrzymanie stałych obrotów głowicy, niezależnie od zmieniających się obciążeń. Ma to zapewnić właściwą jakość obróbki.

Stopa i parametry

Podstawę urządzenia stanowi rozdzielona przez głowicę strugającą stopa. Wykonana jest ona z gładkiego i wyszlifowanego aluminium tak, aby podczas pracy urządzenia nie powodowała uszkodzeń powierzchni, na k tórych pracuje. Tylna c zęść podstawy ma stałe położenie, a przednia ma możliwość regulacji za pomocą specjalnego pokrętła, które stanowi również rękojeść pomocniczą. To właśnie w ten sposób użytkownik może regulować grubość skrawanego materiału. Regulacja odbywa się płynnie, a na specjalnej podziałce użytkownik widzi wybraną wartość. Maksymalna głębokość skrawania jest zależna od elektronarzędzia. W tych najbardziej zaawansowanych może wynosić nawet 4 mm, a przy felcowaniu nawet 25 mm. W stopie znajdować się również mogą nacięcia w kształcie litery V, które umożliwiają wygodne fazowanie krawędzi. Szerokość strugania zależna jest od modelu. W ręcznych strugach kompaktowych typowa wartość to 82 mm. Oczywiście, dostępne są urządzenia, w których będzie ona większa, np. 110 mm czy 170 mm – przeznaczone są one do cięższych prac ciesielskich.

Ergonomia i bezpieczeństwo

Oczywiście, same urządzenia wyposażone są w szereg rozwiązań ułatwiających codzienną pracę. Jednym z nich jest automatycznie wysuwana stopka parkująca. Dzięki niej po zakończeniu pracy urządzenia noże nie będą miały kontaktu z podłożem, więc nie uszkodzą go ani nie stępią się. Kolejnym z rozwiązań jest krócieć pozwalający na bezpośrednie podłączenie do odkurzacza lub worka na pył. Znacznie zwiększy to czystość w środowisku pracy. Dla pewnego chwytu i prowadzenia urządzenia zarówno główna, jak i dodatkowa rękojeść mogą być pokryte powłoką antypoślizgową. Sama obudowa urządzenia wykonana jest z tworzywa sztucznego o dużej wytrzymałości, dodatkowo niektórzy producenci stosują aluminiowe obudowy przekładni, które cechują się zwiększoną wytrzymałością. Urządzenie chłodzone jest wentylatorem, a na wypadek jego przegrzania podczas pracy w szczególnie wymagających warunkach stosuje się układy antyprzeciążeniowe, które automatycznie wyłączą urządzenie. Dodatkowo, zwłaszcza w urządzeniach o dużej mocy, stosuje się ograniczenie prądu rozruchowego. Z racji tego, że strug pracuje w trudnych warunkach, wśród pyłu i wirów, musi być poddawany regularnemu czyszczeniu i przeglądom, np. w specjalistycznym serwisie. Szczegółowe informacje dotyczące eksploatacji oraz konserwacji urządzenia opisane są w dołączonej instrukcji obsługi. Wśród akcesoriów dostępnych do strugów znaleźć możemy prowadnicę równoległą. Jak wskazuje sama nazwa i podobnie jak w omawianych wcześniej frezarkach, pozwala na precyzyjne prowadzenie strugarki równolegle do krawędzi materiału, na którym pracuje.

2017-10-02
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket