Smart TV pod ręką - odtwarzacze sieciowe i z androidem

Smart TV pod ręką

Obecnie gromadzimy masę cyfrowych materiałów. Niezbędne są więc narzędzia do ich wygodnego przechowywania i dostępu do nich na ekranie telewizora, smartfona czy projektora.

Warto pamiętać również o tym, że pomimo rosnącej popularności usług streamingowych to wciąż dyski Ultra HD Blu-ray są rozwiązaniem oferującym najlepszą jakość obrazu i dźwięku. A gdyby tak i je przechowywać w pełni cyfrowo?

Odtwarzacze sieciowe

Odtwarzacze sieciowe

Z takiego podejścia zrodziła się duża oferta odtwarzaczy multimedialnych pracujących sieciowo. Jest to znakomity dodatek do zestawu kina domowego. Obsługują one praktycznie wszystkie najpopularniejsze formaty wideo z dźwiękiem wielokanałowym. Obecnie na rynku dostępne są podstawowe modele odtwarzaczy z wbudowaną pamięcią i bez możliwości jej powiększenia za pomocą dysku twardego. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli filmy czy inne materiały multimedialne mają być odtwarzane bezpośrednio np. z serwera NAS. Bardziej zaawansowane odtwarzacze są wyposażone w złącze SATA i możliwość podłączenia n a s tałe d ysku t wardego w rozmiarze 3,5 lub 2,5 cala. Takie urządzenia można polecić tym, którzy nie korzystają z serwerów NAS i chcą wszystkie pliki multimedialne gromadzić na jednym urządzeniu, z którego będą one dostępne w sieci.

Obecnie lista odtwarzaczy przystosowanych w pełni do przetwarzania obrazu Ultra HD z HDR jest bardzo krótka. Dotyczy ona produktów opartych na procesorze Realtek RTD1295. Procesor jest czterordzeniowy. W odtwarzaczu Zappiti Player 4K Duo pracuje on z 2 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci wbudowanej. Odtwarzacz wyposażony jest w złącze HDMI 2.0a. Urządzenie jest w pełni przystosowane do obsługi sygnału wideo HEVC, kodeka wideo VP9, 10-bitowej przestrzeni barwnej, HDR, 4K i palety kolorystycznej REC. 2020. Obsługiwane formaty plików to m.in. ISO Blu-ray, M2TS, MKV 4K, MVC. Najbardziej zaawansowane modele umożliwiają również odtwarzanie dźwieku zapisanego w formacie Dolby Atmos czy DTS:X. Wygodną obsługę odtwarzacza ma zapewnić interfejs graficzny. Producenci prześcigają się w jego ulepszaniu. Kilka najciekawszych i najważniejszych funkcji to przede wszystkim możliwość automatycznego katalogowania plików – pobrania okładek do filmów oraz oznaczenia ich dodatkowymi informacjami, takimi jak np. obsada, gatunek czy reżyser. Wszystkie te parametry możemy następnie wykorzystać w wyszukiwarce. Dzięki funkcjom kontroli rodzicielskiej możliwe jest ograniczenie dostępu do niektórych filmów za pomocą kodu PIN. Można tworzyć również kolekcje materiałów dla każdego użytkownika systemu. Filmy pochodzące z tego samego cyklu są łączone w kolekcje. Cała kolekcja może się również automatycznie synchronizować z innymi odtwarzaczami i komputerami.

Oczywiście, dane trzeba gdzieś przechowywać, dlatego najlepiej wybrać urządzenie z możliwością zamontowania dysku twardego. Najczęściej jest miejsce na jeden dysk w rozmiarze 3,5 lub 2,5 cala. Jaki dysk wybrać? Kwestia pojemności jest sprawą indywidualną, jednak jeśli mamy zamiar przechowywać dużo multimediów, to oczywiście najlepiej zdecydować się na jak najpojemniejszy dysk. Wbrew pozorom szybkość dysku nie jest najważniejsza. Obecnie większość dostępnych na rynku dysków twardych ma wystarczającą szybkość do wykorzystywania ich jako magazynów danych. Producenci dysków twardych oferują specjalne serie przeznaczone do stosowania w urządzeniach AV. Charakteryzują się one głównie zwiększoną energooszczędnością oraz mniejszym poziomem hałasu. Oprócz tego dysk jest przystosowany do pracy całodobowej i zoptymalizowany pod kątem transmisji strumieniowej. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w urządzeniu takim zastosować dysk SSD. Jednak ograniczona pojemność sprawia, że sensowność tego rozwiązania jest dyskusyjna. Niektóre odtwarzacze multimedialne są wyposażone w miejsce na dwa dyski z możliwością używania ich w macierzy R AID. Rozwiązanie to pozwala zabezpieczyć dane przez jednoczesne wykonywanie kopii zapasowej.

Sterowanie urządzeniami mobilnymi

Sterowanie urządzeniami mobilnymi

Obecnie smartfony lub tablety możemy bez problemu wykorzystać do sterowania funkcjami odtwarzacza multimedialnego, jeśli tylko producent oferuje odpowiednią aplikację. Najczęściej jest ona opracowana dla systemu Android lub iOS. Dla wielu osób rozwiązanie takie będzie wygodniejsze niż tradycyjny pilot. Pozwala ono na sterowanie treściami odtwarzanymi przez urządzenie. Szczególnie ułatwia również korzystanie z funkcji sieciowych, np. przeglądarki, ponieważ urządzenie można wykorzystać jako wirtualną klawiaturę lub mysz. Jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż wykorzystanie pilota do tego samego celu. Użytkownik może, oczywiście, przeglądać na ekranie urządzenia mobilnego zasoby zgromadzone w pamięci odtwarzacza. Są one katalogowane w różny sposób, np. pod względem gatunku, artystów, jak i alfabetycznie. Oczywiście, można wyświetlać dodatkowe informacje o przechowywanych plikach. To, jakie funkcje są dostępne, zależy od zastosowanej aplikacji. Wybierając odtwarzacz sieciowy, warto zwrócić uwagę, czy producent oferuje aplikacje na smartfony i tablety.

Przeglądarka i radio internetowe

Przeglądarka i radio internetowe

Dzięki przeglądarce możliwe jest oglądanie serwisów internetowych na ekranie telewizora. Większość stron będzie działać normalnie, mogą jednak pojawić się problemy z treściami wykonanymi przy pomocy Silverlight, Adobe Flash albo Javascript. Niestety, nie jest to pełnowartościowa przeglądarka, jak ta znana z komputera. Jej obsługę może ułatwić możliwość sterowania smartfonem lub przy pomocy specjalnej klawiatury QWERTY. Jeśli odtwarzacz ma system Android, to możemy wybrać co najmniej jedną z kilku przeglądarek. Co więcej, dzięki opcji synchronizacji zakładek czy haseł między przeglądarką w odtwarzaczu i w komputerze korzystanie z nich jest jeszcze łatwiejsze. Standardowo dostępna jest przeglądarka Chrome, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać Operę czy też Firefoksa.

Obok przeglądarki niezwykle pożądaną funkcją jest radio internetowe. Po podłączeniu odtwarzacza do Internetu zyskujemy dostęp do dziesiątek tysięcy stacji, które zaspokoją nawet najbardziej niszowy gust. Większość odtwarzaczy jest wyposażona w specjalną aplikację. Stacje są klasyfikowane na kilka sposobów. Po pierwsze, jest to typ stacji, czyli np. muzyczna, informacyjna, religijna, sportowa itp. Następnie konkretny rodzaj, czyli np. typ odtwarzanej muzyki. Kolejno mogą to być takie kwestie jak język nadawania czy terytorium. Niektóre aplikacje mogą również oferować możliwość odsłuchu lub pobierania podcastów. Oczywiście, jakość dźwięku zależy w głównej mierze od tego, w jakiej jakości jest nadawany program.

Platforma Android TV

Platforma Android TV

System Android na telewizorach zdobywa coraz większą popularność. Na rynku dostępne są specjalne przystawki pozwalające unowocześnić o funkcje smart np. starszy telewizor czy projektor. Jest to również dobre rozwiązanie dla tych użytkowników, którzy mają telewizory ze starą platformą, dla której wsparcie funkcji smart jest wygaszane. Na rynku dostępne są zarówno odtwarzacze z Android TV, jak i autorskimi dystrybucjami producenta sprzętu. Dużą popularnością cieszą się np. produkty oparte na procesorze Amlogic S912. Warto zwrócić uwagę na obecność takich rozwiązań jak możliwość dekodowania plików wykorzystujących HEVC i złącze HDMI 2.0a do przesyłania obrazu HDR w rozdzielczości 4K. Pojemność pamięci RAM powinna wynosić ok. 2 GB. Wbudowana pamięć przeznaczona jest jedynie dla podstawowych i niezbędnych aplikacji, jak np. serwisy streamingowe (Netfl ix, HBO Go). Urządzenia działające w oparciu o platformę Android TV charakteryzują przede wszystkim spójny i czytelny interfejs użytkownika i regularność aktualizacji. W zestawie znajdziemy pilot, który umożliwia sterowanie, przy jego pomocy można też skorzystać np. z wyszukiwania głosowego, jeśli ma wbudowany mikrofon. Odtwarzacz oczywiście współpracuje ze smartfonami – z poziomu telefonu możemy wybrać np. film na YouTube i następnie wyświetlić go na telewizorze. Często obecny jest slot kart pamięci, dzięki któremu można łatwo zwiększyć przestrzeń na multimedia.

Złącza audio-wideo

Złącza audio-wideo

Każdy odtwarzacz jest wyposażony w zestaw złączy audio-wideo, które pozwalają na podłączenie go do wyświetlacza lub zestawu kina domowego. Największą popularnością cieszy się, oczywiście, złącze HDMI. Przesyła ono cyfrowy obraz o dużej rozdzielczości i dźwięk wielokanałowy. W wersji 2.0a pozwala na przesyłanie obrazu 4K z HDR. Ewentualnie do wyprowadzenia cyfrowego dźwięku można wykorzystać wyjście optyczne lub koncentryczne. Jeśli z jakiegoś powodu musimy przesłać analogowy obraz z odtwarzacza, do tego celu można wykorzystać złącze kompozytowe lub komponentowe. Dzięki złączu Gigabit Ethernet odtwarzacz można podłączyć do sieci lokalnej przewodowo, co zapewni szybszy transfer przy strumieniowaniu materiałów niż połączenie bezprzewodowe.

Serwer NAS jako odtwarzacz

Serwer NAS jako

Od czasu udostępnienia aplikacji HD Station serwery nas QNAP z wyjściem HDMI spisują się znakomicie również jako domowe centrum multimedialne. Użytkownik ma do dyspozycji liczne aplikacje multimedialne, które pozwalają na odtwarzanie większości najpopularniejszych formatów. Dla bardziej wymagających klientów dostępna jest również platforma Kodi, jedno z najpotężniejszych narzędzi do zarządzania multimediami. Podłączony w ten sposób serwer można wykorzystać również jako stację roboczą. Zgromadzone dane można zabezpieczyć w konfiguracji macierzy RAID.

2017-09-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket