Odtwarzacze Blu-ray Ultra HD - wzorcowy obraz

Odtwarzacze Blu-ray Ultra HD

Zwiększa się oferta odtwarzaczy Blu-ray Ultra HD 4K. Nareszcie telewizory Ultra HD będą mogły korzystać z wzorcowego źródła filmów i pokazać zalety obrazu 4K.

Ultra HD Blu-Ray jest standardem wideo, który z płyty Blu-ray nie tylko zapewnia obraz w rozdzielczości 4K (3840 × 2160 pikseli), format odtwarzania 2160p, ale także jest w stanie odtworzyć zakres jasności zgodny z High Dynamic Range i z szeroką gamą kolorów, zgodną z normami DCI-P3, Rec. 2020, aby odtwarzać obraz w rozdzielczości 4K przy dużej szybkości wyświetlania klatek, do 60 na sekundę. Płyta BD zawiera także ścieżki dźwiękowe w standardzie Dolby Atmos lub DTS:X.

Na rynku są odtwarzacze Blu-ray 4K ze standardowym funkcjami oraz rozbudowanym torem audio do odtwarzania nie tylko dźwięku wielokanałowego ale także stereo. Najtańsze odtwarzacze Blu-ray Ulrra HD są w cenie ok. 1500 zł, najdroższe przekraczają 3000 zł.

Sprawdź złącza

Sprawdź złącza

Najtańsze modele mają jedno złącze HDMI, wyjście optyczne audio oraz wyjście LAN do dołączenia do routera sieciowego oraz złącze USB lub dwa USB 3.0 i USB 2.0 z przodu i z tyłu do dołączenia pamięci typu pendrive i twardego dysku.

Modele z wyższej półki mogą mieć dwa wyjścia HDMI audio i HDMI audio/wideo. Oddzielne wyjście audio jest używane do odtwarzania płyt audio bez zakłóceń. Dzięki temu w torze audio wyeliminowano niepożądane szumy (Low Clock Jitter Process), aby umożliwić odtworzenie dźwięku w najlepszej jakości.

Ponadto mogą być analogowe wyjścia 7.1-kanałowego dźwięku do bezpośredniego dołączenia do wzmacniacza systemu kina domowego. Każde złącze jest pozłacane, aby było odporne na utlenianie i zapewniało najlepszą przewodność sygnału. Rzadkością są czytniki kart SD do odtwarzania zdjęć. Łącze Wi-Fi umożliwia komunikację w domowej sieci. Wbudowane łącze Bluetooth daje możliwość użycia słuchawek bezprzewodowych. Funkcja ta nie blokuje dźwięku w głośniku telewizora, dzięki czemu pozwala uczestniczyć w seansie także innym członkom rodziny. Możliwe jest również połączenie odtwarzacza z głośnikami bezprzewodowymi w celu równoczesnego słuchania dźwięku przed telewizorem i w miejscach od niego oddalonych, w których został umieszczony głośnik bezprzewodowy.

Funkcje

Funkcje

Odtwarzacze Blu-ray różnią się między sobą napędami i układami elektronicznymi sterującym ich pracą oraz układami przetwarzania obrazu i dźwięku. Dobry napęd płyty sprawia, że można uzyskać stabilne parametry odczytu praktycznie każdego nośnika optycznego: DVD Video i DVD Audio, CD i Super Audio CD, Blu-ray 4K i BD-ROM. W razie potrzeby można też skorzystać z portu USB, zapewniającego obsługę niemal każdego formatu. Ponadto odtwarzacze są wyposażone w różne kodeki wideo, umożliwiające oglądanie obrazu 4K przesyłanego strumieniowo z serwisów filmowych, takich jak Netfl ix czy YouTube 4K, oraz z pamięci USB, a nawet twardego dysku. Interpolacja materiału wideo SD i HD do jakości zbliżonej do 4K ma zagwarantować prawidłową reprodukcję poziomów jasności i przejść kolorystycznych – a w rezultacie najlepszy możliwy obraz.

Możliwości HDR dla posiadaczy telewizorów z tą funkcją

Możliwości HDR dla

Coraz częściej producenci filmowi korzystają z kamer umożliwiających realizację materiału wideo z poszerzonym zakresem dynamiki obrazu (HDR), co przekłada się na więcej szczegółów w jasnych i ciemnych obszarach obrazu. Taki materiał jest zapisywany na płytach Blu-ray 4K. Niestety, jest kilka różnych standardów. Podstawowym jest HDR10, mniej popularnym jest Dolby Vision, a trzeci to HLG.

Filmy z płyt BD z materiałem HDR należy oglądać w zaciemnionym pokoju, prawie tak jak kinie, aby zobaczyć szczegóły w ciemnym fragmentach obrazu. Praktycznie w odtwarzaczach Blu-ray 4K nie ma możliwości zmiany jasności obrazu. Firma Panasonic w najnowszych modelach DMP-UB400 i DMP-UB300 ma funkcję Dynamic Range Adjustment, pozwalającą na zmianę jasności filmów z HDR przy zachowaniu szczegółowości obrazu.

UWAGA! W telewizorze do połączeń z odtwarzaczem Blu-ray 4K należy wykorzystywać złącze HDMI 2.0, mogą być także HDMI 1.4. Istotny jest też rodzaj kabla HDMI. Powinien być to kabel HDMI High Speed (category 2) do transmisji obrazu o rozdzielczości 1080p i 2160p 4K (4096 × 2160 px). Najlepsze kable HDMI Premium są certyfikowane, co daje pewność transmisji sygnału 4K HDR.

Liderem jest Panasonic

Liderem jest

Japoński producent ma już 5 odtwarzaczy Ultra HD Blu-ray w swojej ofercie: DMP-UB900, DMP-UB700, DMP-UB400, DMP-UB310 i DMP-UB300. Wszystkie spełniają wymagania standardu Ultra HD Premium. Jeżeli telewizor Ultra HD i odtwarzacz Blu-ray 4K mają naklejki Ultra HD 4K, to uzyskamy obraz najlepszej jakości. W odtwarzaczach Blu-ray Panasonica jest stosowany procesor 4K High-Precision Chroma, obsługujący techniki przetwarzania sygnału chrominancji (koloru) i luminancji (jasność, przetwarzanie poziomów szarości) w oparciu o wymagania opracowane przez laboratorium Panasonic Hollywood Laboratory, zapewniające naturalne odtwarzanie filmów i zdjęć o realistycznej głębi i żywych kolorach. Procesor przekształca sygnały z płyty Ultra HD Blu-ray i Internetu w formacie 4K/4:2:0 do najlepszej postaci: 4K/4:4:4. Możliwe jest także skalowanie obrazu 2K do 4K – funkcja 4K Direct Chroma Up-scaling. Odtwarzacz DMP-UB900 ma wyjście typu Twin HDMI Pure AV – HDMI audio i HDMI audio/ wideo. Oprócz tradycyjnych formatów – WAV, FLAC, MP3, AAC, WMA – odtwarza również pliki muzyczne w formacie DSD (5,6 MHz/2,8 MHz) oraz ALAC. Symulowany jest dźwięk charakterystyczny dla brzemienia wzmacniaczy lampowych.

Odtwarzacze Blu-ray Ultra HD z torem wideo i audio klasy high end

Odtwarzacze Blu-ray Ultra HD

Cena odtwarzacza Blu-ray Ultra HD znacznie wzrasta do ponad 3000 zł, gdy tor wideo, jest wykonywany na wideofilskim poziomie, a nawet do ponad 8000 zł jeśli także tor audio jest na audiofilskim poziomie. (Oppo UDP-205). Urządzenia odtwarzają wtedy niemal wszystkie znane typy płyt optycznych, w tym Blu-ray (BD), BD-3D, DVD, DVD-A, AVCHD, SACD, CD, HDCD, Kodak Picture CD, CD-R/RW, DVD±R/RW i skalują materiał wideo SD i HD do rozdzielczości 4K oraz odtwarzają natywny 4K HDR .

Jednym ze wzorcowych odtwarzaczy Blu-ray 4K jest Oppo UDP-203 w cenie ok. 3800 zł. Urządzenia marki Oppo są znane z bardzo dobrych rozwiązań w zakresie przetwarzania sygnałów wideo i audio. Opracowano dla niego nowy, czterordzeniowy procesor OP8591, wyspecjalizowany w dekodowaniu i przetwarzaniu obrazu 4K UHD z obsługą wszystkich najważniejszych technik, takich jak 4K UHD, HDR i szerokiej przestrzeń barw. Jego możliwości nie ograniczają się tylko do filmów odtwarzanych z płyt – UDP-203 z powodzeniem odtworzy materiały zakodowane za pomocą kodeków HEVC, H.264, VP9 4K i Hi10P. W przyszłości, po aktualizacji oprogramowania, odtwarzacz będzie obsługiwał format Dolby Vision. UDP-203 potrafi w czasie rzeczywistym konwertować różne przestrzenie kolorów, takie jak BT.2020, BT.709 i BT.601. UDP-203 korzysta z 32-bitowego przetwornika DAC klasy premium firmy AKM, modelu AK4458VN, który przetwarza formaty PCM do 192 kHz/32-bit oraz wielokanałowe DSD64 lub stereo DSD128. Natywnie obsługuje formaty AIFF, ALAC, APE, FLAC i WAV. Poza standardowymi formatami nowoczesnych płyt Blu-ray, takimi jak Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio, zastosowany układ oferuje także obsługę najnowszych formatów: Dolby Atmos oraz DTS:X. To dzięki nim poczujemy dodatkowe efekty 3D, których próżno szukać we wcześniejszych rozwiązaniach. W celu zapewnienia kompatybilności wstecznej ze starszymi typami wzmacniaczy bez obsługi HDMI, UDP-203 ma wielokanałową analogową sekcję audio 7.1.

Odtwarzacze skalowane do 4K

Odtwarzacze skalowane

Na rynku są też odtwarzacze Blu-ray skalujące obraz do 4K, które są podobnie oznaczane, przez co łatwo się pomylić. Wyróżnikiem jest cena poniżej 1000 zł. Posiadacze telewizorów Ultra HD niższej klasy mogą korzystać z urządzeń BD, które skalują filmy do 4K. Warto przed kupnem sprawdzić, czy przeskalowany obraz spełnia nasze oczekiwania. Mają one rozbudowane usługi strumieniowania materiałów wideo, także 4K. Odtwarzacz Sony BDP-S6700 interpoluje filmy z płyt Blu-ray do rozdzielczości 4K (UHD). Zapewniono także łatwy dostęp do serwisów oferujących muzykę w transmisji strumieniowej, takich jak Spotify i Deezer. Aplikacja SongPal Link daje z kolei dodatkowe możliwości słuchania muzyki w całym domu z użyciem funkcji bezprzewodowego odtwarzania w wielu pomieszczeniach, a łącze Bluetooth z techniką LDAC gwarantuje czystszy, bardziej szczegółowy dźwięk w słuchawkach bezprzewodowych.

2017-09-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket