Telewizja DVB-S2 HD i Ultra HD - bogata oferta programowa

Telewizja DVB-S2 HD i Ultra HD

Na rynku platform satelitarnych konkurują ze sobą dwie: Cyfrowy Polsat i nc+, które dostarczają telewizję i dynamicznie rozwijają dodatkowe usługi, aby pozyskać nowych klientów. Dla entuzjastów filmów 4K pojawiły się pierwsze odbiorniki DVB-S Ultra HD 4K. Zwiększa się liczba kanałów nadających materiał wideo 4K.

Z roku na rok zwiększa się oferta kanałów telewizyjnych DVB-S nadawanych w dużej rozdzielczości obrazu (HD), które oprócz płyt Blu-ray są najlepszym źródłem sygnału dla telewizorów Full HD, a także dla Ultra HD dzięki skalowaniu obrazu sygnału telewizyjnego HD do Ultra HD. Większość jest dostępna na platformach cyfrowych. W tym roku satelity Eutelsat przekroczyły próg nadawania 1000 kanałów w HD. W roku 2016 powstało 240 kanałów HD, czyli tyle samo ile łącznie w latach 2014–2015. Z satelity Hot Bird 13° E korzystają także polskie platformy satelitarne: nc+ i Cyfrowy Polsat. Popularność telewizji satelitarnej w Polsce jest duża dzięki ofercie programów TV dwóch platform cyfrowych: Cyfrowego Polsatu i nc+. Można je odbierać za pomocą dekoderów satelitarnych DVB-S lub tunerów i dekoderów DVB-S wbudowanych w telewizor. Są one stosowane w większości telewizorów Full HD i Ultra HD z wyższej półki.

Platformy satelitarne nc+ i Cyfrowy Polsat

Platformy satelitarne nc+

Płatna telewizja satelitarna to przede wszystkim dostęp do najatrakcyjniejszej oferty telewizyjnej, zależnej od pakietu, jaki się wykupiło. Struktura programowa zapewnia dostęp do największej liczby kanałów filmowych, sportowych, rozrywkowych, informacyjnych, dokumentalnych, hobbystycznych czy dla dzieci.

Usługi dostarczane łączem satelitarnym

Tą drogą są dostarczane kanały telewizji satelitarnej, VoD, EPG, dostęp do strefy abonenta i nowe oprogramowanie do odbiorników satelitarnych. Dużą popularnością cieszy się funkcja nagrywania programów TV na twardy dysk.

Wypożyczalnie filmów VoD z anteny i sieci

Transmisja satelitarna jest też wykorzystywana do realizacji usługi wideo na życzenie (VoD – Video on Demand), umożliwiającej oglądanie głównie płatnych filmów. Filmy platformy nc+ są magazynowane na twardym dysku odbiornika, więc ich liczba zależy od pojemności dysku, zazwyczaj jest ich kilkadziesiąt. Filmy są dostępne przez kilka miesięcy, a potem zastępowane kolejnymi. Najatrakcyjniejsze filmy i seriale są płatne. Chcąc zwiększyć atrakcyjność filmów, platformy dzielą je na kolekcje. Wypożyczalnia filmów Cyfrowego Polsatu działa w systemie NearVOD. Do tego celu przeznaczono dodatkowe kanały satelitarne (VOD 201 – VOD 213 na liście kanałów Cyfrowego Polsatu).

Kanały TV i VoD z sieci

Dodatkowym źródłem materiałów audio-wideo dla dekoderów DVB-S nc+ jest łącze LAN po połączeniu z Internetem przewodowo (serwis VoD nc+Go TV na dekoderze) lub bezprzewodowo Wi-Fi (np. serwisu VoD nc+GO na tablecie lub smartfonie). Dzięki temu można oglądać materiały VoD i telewizję na dekoderach i urządzeniach przenośnych z Wi-Fi. Cyfrowy Polsat dostarcza łączem internetowym bezprzewodowo usługę Cyfrowy Polsat Go z kanałami online na urządzenia mobilne oraz za pomocą dekodera dołączonego do sieci serwis VOD HBO Go. Na urządzeniach mobilnych, komputerach i telewizorach niektórych producentów można także korzystać z telewizji internetowej Ipla.

Nagrywanie PVR

Jedną z największych zalet odbiorników platform cyfrowych jest funkcja PVR (Personal Video Recorder), która umożliwia nagrywanie filmów i programów na twardym dysku dekodera HD lub dołączanym do odbiornika. Większość odbiorników nc+ ma wbudowany dysk o pojemności 500 GB lub 1 TB. Czas zapisu zależy od pojemności dysku twardego i od zapisywanego programu. Średnio na jedną godzinę nagrania wymagane jest od 1 GB (program w jakości SD) do 2,5 GB (program w jakości HD) miejsca na dysku twardym.

W odbiornikach Cyfrowego Polsatu, np. EVOBOX PVR, można jednocześnie nagrywać trzy kanały i oglądać czwarty przy instalacji jednokablowej (unicable).

Moduł CAM do odbiornika DVB-S

Moduł CAM do odbiornika DVB-S

Wygodnym rozwiązaniem w użytkowaniu jest moduł CAM CI+ z kartą smart, który montuje się w gnieździe CI odbiorników DVB-S2 np. najnowszych 4K nieoferowanych przez platformy. Korzystanie z modułu CAM umożliwia jedynie dostęp do programów TV. Przed zakupem modułu CAM CI+ należy upewnić się u sprzedawcy lub producenta odbiornika satelitarnego, że jest on wyposażony w slot CI+ i będzie poprawnie współpracował z takim typem sprzętu.

Platforma nc+ rozwija usługę telewizji na kartę, czyli telewizji HD bez umowy, płaci się kiedy się chce. Można skorzystać z dekodera fi rmowego lub modułu CAM instalowanego w dowolnym dekoderze np. Pace HDS724.

Aplikacje do oglądania telewizji DVB-S na innych urządzeniach

Aplikacje do oglądania telewizji DVB-S

Popularne staje się oglądanie telewizji na żywo i korzystanie z serwisów VoD za pomocą aplikacji na urządzeniach mobilnych.

Na czym oglądać Iplę?

Dodatkowo dla swoich klientów Cyfrowy Polsat wprowadza nowość dla użytkowników telewizji internetowej Ipla korzystających z systemu operacyjnego Android lubiOS. W Google Play dostępna jest już nowa wersja aplikacji, dzięki której użytkownicy mogą pobierać niektóre materiały VOD, w tym seriale telewizji Polsat, na tablety i smartfony i odtwarzać je bez dostępu do Internetu. Funkcja pobierania wideo do pamięci umożliwia odtworzenie materiałów na tablecie lub smartfonie również w miejscach bez dostępu do Internetu lub z ograniczonym zasięgiem, np. w samolocie, pociągu czy w lesie. Kolejnym plusem jest możliwość zaoszczędzenia pakietu danych. Nowa wersja aplikacji Ipla na Androida wprowadza ponadto dodatkowe funkcje:

  • w większości seriali telewizji Polsat dostępne są napisy;
  • możliwość przełączania kanałów TV podczas oglądania jednego z nich;
  • możliwość dodania materiału do listy „Obejrzyj później”. Użytkownik może łatwo zaznaczyć materiał, do którego chciałby wrócić za jakiś czas;
  • użytkownicy korzystający z najnowszych wersji aplikacji Ipla za granicą będą mogli pobrać popularne propozycje telewizji Polsat, wykupując pakiet Ipla World.

Ostatnio użytkownicy telewizorów smart TV marek Toshiba, Hitachi, Telefunken i JVC mogą korzystać z materiałów dostępnych za pośrednictwem aplikacji telewizji internetowej Ipla.

Telewizja mobilna i naziemna DVB-T

Telewizja mobilna i naziemna

Telewizję mobilną działającą w oparciu o własne nadajniki DVB-T i ogólnopolskie ma Cyfrowy Polsat. Nadajniki obejmują swoim zasięgiem największe miasta. Dzięki specjalnemu odbiornikowi DVB- -T M-T 5000 telewizję można oglądać na smartfonach, tabletach i komputerach po zainstalowaniu aplikacji. Obraz i dźwięk z odbiornika są przesyłane łączem Wi-Fi. Możliwy jest odbiór 12 kodowanych kanałów Cyfrowego Polsatu i bezpłatnych kanałów telewizji DVB-T oraz 12 kanałów radiowych.

Niektóre odbiorniki satelitarne platformy nc+ mają wbudowany tuner DVB-T (mediaBox+ oraz Box+).

Nowe oprogramowanie w odbiornikach DVB-S2 platform

W tym roku nie pojawił się nowy odbiornik DVB-S, obie firmy (nc+ i Cyfrowy Polsat) zdecydowały się na nowe oprogramowanie, zmieniające wygląd menu i ułatwiające zarządzanie materiałami wideo.

Telewizja, internet i telefon

Telewizja, internet

Konkurencja między platformami dotyczy już nie tylko dostarczania atrakcyjnej oferty telewizyjnej, ale także innych usług, takich jak internet czy telefonia komórkowa. Wprowadzenie usług dla urządzeń mobilnych wymaga posiadania łącza internetowego.

Domowy internet LTE bezprzewodowy i przewodowy

Cyfrowy Polsat oferuje telewizję, telefon i internet LTE najszybszy na rynku.

Zestaw modem zewnętrzny ODU-200 i router Wi-Fi IDU-200 pozwala na pobieranie danych z prędkością do 150 Mbit/s. Dzięki montażowi modemu LTE na zewnątrz budynku (np. na dachu, balkonie) i podłączeniu do istniejącej instalacji antenowej telewizji satelitarnej lub naziemnej albo do nowego kabla antenowego, mieszkając nawet na granicy zasięgu sieci, wszyscy domownicy mogą korzystać z internetu LTE.

nc+ – internet bezprzewodowy, abonament telefoniczny

Platforma nc+ oferuje internet bezprzewodowy i telefonię komórkową w oparciu o współpracę z operatorem Play. Korzystając z nadajników sieci Play i najnowszej sieci 4G LTE ultra, klienci będą mogli skorzystać z:

  • maksymalnej prędkości pobierania danych do 70 Mbit/s,
  • maksymalnej prędkości wysyłania danych do 20 Mbit/s.
  • W pakiecie z telewizją można dokupić internet mobilny w różnych wariantach:
  • karta SIM instalowana w tabletach z czytnikiem kart SIM,
  • karta SIM i modem USB Huawei do laptopów czy komputerów,
  • karta SIM, modem i router D-Link.

W trzecim wariancie dzięki zainstalowaniu modemu w routerze możemy stworzyć domową sieć przewodową i bezprzewodową.

Warto dokładnie śledzić liczne promocje, aby wybrać dla siebie odpowiedni pakiet wzbogacony o inne usługi.

DVB-S – telewizja satelitarna 4K

DVB-S – telewizja satelitarna 4K

Dla posiadaczy telewizorów Ultra HD jest ważne, że zwiększa się liczba kanałów satelitarnych 4K, chociaż jest ich nadal bardzo mało. Posiadacze telewizorów Ultra HD z tunerem satelitarnym lub pierwszych dekoderów DVB-S Ultra HD mogą odbierać kanały satelitarne przez satelity Astra i HotBird. Pojawiły się też pierwsze kanały transmisji sygnału telewizyjnego 4K HDR zgodnego ze standardem HLG (Hybrid Log-Gamma), który może być odbierany przez najnowszej generacji telewizory Ultra HD HDR. To dobra wiadomość dla posiadaczy telewizorów Ultra HD HDR, k tórzy nie chcą kupować drogiego odtwarzacza Blu-ray i mogą sprawdzić, jak zmienia się obraz w wypadku takiego sygnału TV.

Telewizory z tunerami DVB-S i czytnikami CI

Telewizory z tunerami DVB-S

Telewizory z tunerem satelitarnym mogą odbierać kanały satelitarne niekodowane (Free to Air) i kodowane. Do odbioru kanałów kodowanych jest używane gniazdo CI do dołączania specjalnych modułów CAM, umożliwiających dekodowanie kanałów TV płatnych platform cyfrowych. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne dla klienta, ponieważ pozbywa się on dodatkowego urządzenia na półce, dodatkowego pilota i dodatkowych kabli połączeniowych. Z tym wszystkim wiąże się również oszczędność energii.

Dla wygody użytkowników platformy nc+ część telewizorów DVB-S (np. Sony i Samsunga) jest certyfi kowana przez platformę nc+. Instalowane jest w nich oprogramowanie z szybkim wyszukiwaniem kanałów TV platformy nc+, co ułatwia szybkie dotarcie do nich.

Moduł CAM umieszcza się w interfejsie CI odbiornika wyposażonego w tuner DVB-S2. Wykorzystując moduł CAM, dzięki funkcji PVR ready można nagrywać programy na dysk twardy HDD dołączony do portu USB telewizora.

Aby zapewnić dobry odbiór kanałów satelitarnych, konieczne są dobra antena DVB-S i akcesoria.

Przykłady kanałów satelitarnych
2017-09-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket