Determinanty cyfrowej rozrywki

Determinanty cyfrowej rozrywki

Do pełnego cieszenia się jak najlepszym obrazem w domowym zaciszu niezbędne jest spełnienie kilku podstawowych warunków. Przede wszystkim musimy posiadać materiały źródłowe odpowiedniej jakości oraz dobrać rodzaj ekranu do pomieszczenia.

Dostępność materiałów

Dostępność materiałów

Nawet najlepszy telewizor i projektor zdadzą się na nic, jeśli podany im zostanie sygnał słabej jakości. Trzeba liczyć się z tym, że nadawcy telewizyjni nie do końca nadążają za rozwojem technicznym telewizorów i projektorów. Dlatego też jeśli zależy nam na obrazie najlepszej jakości, jesteśmy skazani na zapewnienie sobie odpowiednich materiałów. Te można pozyskać w zasadzie z dwóch źródeł. Przede wszystkim są to dyski Ultra HD Blu-ray. W standardzie tym można oglądać produkcje największych wytwórni filmowych, m.in. Warner Bros, Universal Pictures, 20th Century Fox, a także w przyszłości Disneya. Zarówno nowości filmowe, jak i liczne kultowe hity doczekają lub doczekały się swego wydania na Ultra HD Blu-ray. Drugie źródło to naturalnie serwisy streamingowe. Na polu jakości dominują Netflix oraz Amazon Prime Video, mający jednak znacznie mniej atrakcyjną bazę dla klientów z Polski. Oba serwisy oferują treści HDR, na Netfliksie również w formacie Dolby Vision. Bazują one przede wszystkim na własnych produkcjach, głównie serialach oraz rzadziej filmach pełnometrażowych. Nie oznacza to, oczywiście, ich miernej jakości. Tylko w 2017 r. Netflix na całą swoją ofertę ma wydać ok. 6 mld dolarów. Zestaw kinomana warto uzupełnić także o konsolę do gier. Obecnie Xbox One S, PS4 i PS4 Pro w wielu grach oferują efekt HDR, a ta ostatnia także w rozdzielczości 4K w niektórych tytułach.

Odpowiedni wyświetlacz

Odpowiedni wyświetlacz

Aby uzyskać obraz jak najlepszej jakości na telewizorze lub projektorze, powinien on spełniać kilka podstawowych czynników. Wybór odpowiedniej przekątnej to, oczywiście, kwestia indywidualna, zależna od pomieszczenia. Jednak przy rozdzielczości 4K zalecamy wybór przynajmniej 50-calowego telewizora. Do uzyskania efektu HDR niezbędna jest obsługa przynajmniej formatu HDR10 lub Dolby Vision, który jest jednak mniej popularny. Matryca telewizora powinna być 10-bitowa, a jasność dla uzyskania efektu HDR odpowiednio duża – przynajmniej ok. 400 nt. Większa jasność będzie skutkować bardziej widocznym efektem HDR, będzie również istotna, jeśli oglądamy filmy lub gramy w pomieszczeniu oświetlonym. W wypadku projektorów współpracujących z formatem HDR10 wymagana jasność jest mniejsza niż w telewizorach. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pomieszczenie projekcyjne jest zazwyczaj specjalnie zaadaptowanie i przynajmniej częściowo zaciemnione.

Kalibracja

Kalibracja

Pomimo nowoczesnych metod produkcji i bardzo dużej powtarzalności, nawet w obrębie danej serii nie ma dwóch identycznych telewizorów lub projektorów, do tego wszystkie one pracują w różnym otoczeniu. Przygotowane przez producentów standardowe ustawienia typu: kino, sport, naturalny obraz stanowią uśrednioną wartość parametrów, które w określonych odbiornikach prezentują się odpowiednio. Dla prawdziwych purystów obrazu niezbędnym procesem będzie jednak kalibracja, która pozwoli wycisnąć maksymalne możliwości z posiadanego sprzętu. Obraz powinien być bowiem dopasowany odpowiednio do źródła oraz, oczywiście, warunków, w jakich jest oglądany. Ta ostatnia kwestia dotyczy szczególnie projektorów, dla których warto zaadaptować pomieszczenie. Należy pamiętać o tym, że w wypadku najbardziej podstawowych modeli telewizorów opcje kalibracyjne mogą być po prostu niedostępne.

Akcesoria

Akcesoria

Wyposażenie się w dodatkowe akcesoria pozwoli na znaczne zwiększenie komfortu obsługi sprzętu. Jeśli intensywnie korzystamy z funkcji multimedialnych, warto wyposażyć się w klawiaturę bezprzewodową z touchpadem. Przeglądarki internetowe w telewizorach są na tyle zaawansowane, że pozwalają na dostęp do większości stron internetowych. Łatwiejsze będzie również wyszukiwanie interesujących nas pozycji, np. w serwisach VOD. Jeśli na telewizorze zamierzamy grać za pośrednictwem aplikacji dostępnych w smart TV, koniecznie należy dokupić do niego gamepad. Oczywiście, oprócz obrazu warto pamiętać także o odpowiednim dźwięku. Dlatego telewizor lub projektor zawsze warto wyposażyć w odpowiedni zestaw kina domowego lub soundbar. W wypadku projektorów niezbędny będzie ekran projekcyjny, który znacznie poprawi jakość obrazu.

2017-09-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket