W serwerach NAS zazwyczaj montowane są dyski twarde lub SSD w rozmiarze 2,5 lub 3,5 cala. Choć praktycznie dowolny dysk z interfejsem SATA będzie prawidłowo działał w serwerze, nie oznacza to, że nie ma różnicy, jakie dyski zastosujemy, wręcz przeciwnie – dobór dysku w serwerach NAS jest niezwykle istotny dla wydajnej, a przede wszystkim bezawaryjnej pracy.
Dyski SSD oprócz złącza SATA podłączane mogą być do portu M.2 lub mSATA. Wykorzystanie dysków SSD w serwerze jedynie jako magazynu danych w wielu sytuacjach jest nieuzasadnione ekonomicznie. Producenci serwerów pozwalają je jednak wykorzystać w rozmaitych scenariuszach, na przykład jako pamięć podręczną. Jej działanie polega na gromadzeniu danych o źródłach do plików, które mogą być wykorzystane w przyszłości. Dzięki temu dostęp do nich jest znacznie szybszy. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie dysków SSD w systemach zarządzających przestrzenią dyskową. Pozwalają one na przeniesienie często wykorzystywanych, tzw. „gorących”, danych na dyski o większej szybkości i danych mniej aktywnych na dyski o większej pojemności. System działa automatycznie, a rolą administratora jest jedynie zdefiniowanie parametrów, według których dane mają być migrowane pomiędzy nośnikami. Rozwiązanie to pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni dyskowej, zwiększenie wydajności oraz niesie ze sobą oszczędność, ponieważ niewiele firm mogłoby sobie pozwolić na wykorzystanie dużej liczby pojemnych dysków SSD.
Dla użytkowników domowych w większości wypadków wystarczy wydajność oferowana przez tradycyjne, talerzowe dyski. Mimo wszystko nie oznacza to jednak, że można wykorzystać dowolny dysk. Producenci oferują specjalne serie dysków, których konstrukcja jest zoptymalizowana pod kątem charakterystyki pracy w serwerze NAS. Przede wszystkim są one rekomendowane do pracy w macierzy RAID. Dyski pracujące w trybie ciągłym w macierzy RAID mogą osiągać większe temperatury, dlatego dyski do serwerów NAS są testowane w takich warunkach pracy. Kolejnym ze szkodliwych czynników są zakłócenia i drgania występujące w systemach wielodyskowych, dlatego specjalne systemy stosowane w dyskach gwarantują przed nimi ochronę. Mimo że serwer NAS jest stale włączony, może być tak, że dyski w nim znajdujące się, gdy nie podlegają obciążeniom, będą przechodzić w tryb uśpienia. Są także wyposażone w specjalne systemy odzyskiwania po wystąpieniu błędu macierzy RAID, co wpływa na minimalizację awarii. Oczywiście, jedna z funkcji serwerów NAS to rejestracja danych z monitoringu IP. Zadanie to jest jednak na tyle specyficzne, że również do niego należałoby zastosować wyspecjalizowane dyski. Przede wszystkim dyski do rejestrowania obrazu pracują bez przerwy w trybie całodobowym. Oprócz tego podlegają dużym obciążeniom. W ciągu roku na dysku może być zapisanych nawet kilkaset terabajtów danych. Muszą także zapewniać odpowiednią wydajność, aby bez problemu poradzić sobie ze strumieniową transmisją danych.
Oczywiście, w wielu przypadkach może zdarzyć się tak, że serwer NAS będzie w ykorzystywany w kilku zastosowaniach – zarówno jako rejestrator wideo, jak i do udostępniania danych lub jako chmura firmowa czy backup. Jakie wtedy dyski należy wtedy zastosować? Najlepiej wykorzystać dyski obu typów. W puli pamięci dyski do monitoringu mogą być przeznaczone tylko dla aplikacji rejestrującej obraz, z kolei pozostała część dysków może być wykorzystana na gromadzone i udostępniane dane.
© 2024 InfoMarket