Elektronika w akcji!

Elektronika

Do niedawna mieliśmy do czynienia wyłącznie z mechanicznymi włącznikami typu „on–off” (włączone-wyłączone). Dziś do gry wchodzą nowoczesne systemy sterowania z zaawansowanymi programatorami i wyświetlaczami LCD.

Owe kontrolery stają się przy tym niezwykle przejrzyste i czytelne. W większości wypadków są to duże wyświetlacze z dużymi ikonami i cyframi, na których prezentowane są poszczególne tryby i parametry pracy. Mimo że na rynku przeważają sprzęty standardowe ze sterowaniem mechanicznym z przyciskiem lub pokrętłem, nowa grupa produktów zaskakuje innowacyjnością, prostotą w obsłudze i wyjątkowym komfortem w doborze parametrów, jak i obsługą urządzenia.

Nowoczesne panele sterowania

Wyciskarki i sokowirówki do niedawna należały do jednych z prostszych w obsłudze sprzętów. Zazwyczaj stosowało się w nich praktyczne włączniki (niekiedy z dodatkową opcją), w postaci przycisku lub przełącznika. Jednak rynek stale się unowocześnia i zaskakuje klientów, czyniąc te sprzęty wysoce zaawansowanymi. Coraz częsciej więc można znaleźć urządzenie z programatorem pozwalającym na wybór kilku, a nawet kilkunastu trybów automatycznych. A jak one działają? Zazwyczaj są połączone z gotowymi parametrami pracy, tj. prędkością obrotów czy kierunkiem kręcenia się śruby (głównie tyczy się to wyciskarek wolnoobrotowych). Ich wybór ma dać klientowi komfort obsługi, ale także lepiej dostosować parametry pracy do przetwarzanego produktu.

Obok zaawansowanych urządzeń z elektronicznym, często sensorowym panelem sterowania stosuje się także zwykłe, mechaniczne elementy kontrolujące aktywność wyciskarki bądź sokowirówki. I te modele na rynku nadal przeważają.

Elektroniczna zmiana kierunku – reverse

Równie ważną funkcją, sterowaną elektronicznie jest funkcja pracy śruby w wyciskarce wolnoobrotowej w kierunku odwrotnym do standardowego, używanego podczas wyciskania. Odpowiada ona za zmianę kierunku obracania się śruby, co jest bardzo praktyczną opcją podczas wkręcenia produktu lub oczyszczania pojemnika z resztek wyciskanych owoców czy warzyw. Świetnie sprawdza się także przy przetwarzaniu ziół.

Elektroniczna zmiana kierunku

Zabezpieczenia – w trosce o komfort obsługi

W obu urządzeniach mamy kilka zabezpieczeń, które kontrolują pracę sprzętu i wyłączają lub w ogóle nie pozwalają go włączyć, jeśli warunki pracy są niebezpieczne dla użytkownika bądź urządzenia. Do takich zabezpieczeń można zaliczyć przede wszystkim blokadę przed uruchomieniem. Jeśli sprzęt po złożeniu wszystkich elementów nie działa, to oznacza, że został niepoprawnie złożony lub skręcony. Blokada aktywuje się także, kiedy brakuje któregoś z elementów wyciskarki bądź sokowirówki (np. sitka) albo wtedy, kiedy użytkownik źle zamontował któryś z podzespołów. To niezwykle prosta, ale i skuteczna metoda.

Innym zabezpieczeniem jest system samoczynnie wyłączający sprzęt, jeśli podczas wyciskania doszłoby do przegrzania mechanizmu (w tym silnika) lub do zablokowania produktu. Sprzęt wyłącza się, informując nas o tym, że albo produkt jest bardzo twardy i urządzenie nie może go przetworzyć, albo obroty silnika są zbyt małe do przetworzenia produktu i należy je zwiększyć, ewentualnie zagrożone przegrzaniem są obwody elektryczne.

W trosce o dłonie – popychacz

Innym, bardzo prostym elementem zabezpieczającym użytkownika przed uszkodzeniem palców i dłoni jest standardowy popychacz. Znajduje się on w wyposażeniu każdej niemal sokowirówki lub wyciskarki i należy z niego korzystać, a nie popychać produkty innymi produktami lub dłońmi. To dzięki niemu możemy wsunąć produkt głębiej, tak aby skutecznie został przetworzony. Nie powinniśmy używać innych elementów, w postaci sztućców czy akcesoriów kuchennych, poza dołączonym popychaczem. Nie wolno także używać samej dłoni, aby docisnąć produkt do mechanizmu wyciskającego, ponieważ może się to skończyć dla użytkownika bardzo niefortunnie.

2017-08-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket