Akcesoria i końcówki

W standardowym wyposażeniu parownicy, mopa czy czyścika znajdują się rożne końcówki i akcesoria. Ich liczba oraz rodzaj uzależnione są od konstrukcji sprzętu, producenta i modelu.

Im jest ich więcej i są one bardziej różnorodne, tym większy zakres prac, jakie możemy wykonać. Kupując więc jakiekolwiek urządzenie parowe, należy bardzo dokładnie się z nimi zapoznać. Należy pamiętać, że w części urządzeń istnieje możliwość rozbudowy początkowego zestawu akcesoriów. To znacznie zwiekszość funkcjonalność danego urządzenia. W standardowym zestawie najczęściej znaleźć możemy dyszę podłogową, punktową lub ręczną oraz okrągłą szczotkę. Poniżej przedstawiamy najciekawsze akcesoria, które posłużą przy myciu, sprzątaniu, prasowaniu czy wygładzaniu tkanin.

Akcesoria

Końcówki i ich zastosowania

Akcesoria można podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich będą wszelkiego typu końcówki podłogowe, charakteryzujące się podłużnym kształtem i zastosowaniem włosia, zwiększającego efektywność odrywania zabrudzeń od podłogi. Inną grupą są końcówki, które przeznaczone są do precyzyjnego usuwania zabrudzeń, np. w szczelinach, na krawędziach czy fugach. W tej grupie znajdziemy też dysze ręczne, które dzięki włoskom usuną dokładnie różne drobne zabrudzenia. Ważną grupą akcesoriów są końcówki do mycia płaskich powierzchni, takich jak lustra czy kafelki, które mają specjalną gumową listwę do jednoczesnego zbierania pary wodnej i zapobiegania powstawaniu zacieków. Poniżej przedstawiamy te standardowe i te mniej uniwersalne końcówki dostępne w wyposażeniu parownic i czyścików parowych.

Dysza podłogowa – to uniwersalna końcówka. Dzięki wykorzystaniu pary i większej powierzchni czyszczącej zapewnia lepszy rezultat czyszczenia. Wyglądem przypomina klasyczne szczotki podłogowe z przełącznikiem, będące w standardowym wyposażeniu odkurzaczy. Nadaje się do wszystkich zmywalnych wykładzin podłogowych i ściennych, np. podłóg z PCW czy płytek podłogowych. Na silnie zabrudzonych powierzchniach powinna pracować powoli, aby para mogła działać przez dłuższy czas.

Szeroka dysza podłogowa – ma szerokość np. 315 mm i jest przeznaczona do użycia ze ściereczką podłogową. Służy do czyszczenia podłóg z płytek, linoleum czy kamienia.

Dysza punktowa – jest przeznaczona do czyszczenia wszelkiego rodzaju szczelin czy krawędzi wymagających użycia cieńszej końcówki. Doskonale sprawdza się podczas czyszczenia trudno dostępnych powierzchni. Im bliżej znajduje się ona czyszczonej powierzchni, tym większą ma skuteczność, gdyż temperatura i stężenie pary u wylotu dyszy są najważniejsze.

Dysza ręczna – służy do czyszczenia niewielkich powierzchni. Ma szczecinę ułatwiającą usuwanie zabrudzeń z kabin prysznicowych lub płytek ściennych. Może być przeznaczona do pracy z powłoczką z mikrofi - bry lub bez niej.

Dysza do okien – czyści szkło, okna bądź lustra. Często dołączona jest do niej specjalna gumowa listwa. Pierwsze użycie ściągaczki wymaga wcześniejszego odtłuszczenia czyszczonych powierzchni dyszą ręczną z nakładką z frotte.

Dysza do pielęgnacji tekstyliów – ma za zadanie odświeżać ubrania i tekstylia i usuwać z nich zagniecenia. Co więcej, taka końcówka pozwala na odświeżenie ubrań i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Ma także warstwę usuwającą meszek.

Zdzieracz do tapet – nie jest standardową końcówką. Za pomocą pary ułatwia usunięcie tapety oraz pozostałości kleju.

Szczotka ze skrobakiem – spełnia dwie funkcje: szczotki i skrobaka. Ma dwa rzędy szczotek oraz skrobak, dzięki czemu usuwa trudne zabrudzenia.

Przedłużka z dyszą – to dodatek ułatwiający czyszczenie szczelin i trudno dostępnych miejsc. Dysza z przedłużką zwiększa siłę czyszczenia dyszy do metali. Można zamontować ją jako uzupełnienie dyszy punktowej.

Dysza rotacyjna – sprawia, że wirujący strumień gorącej pary zwiększa skuteczność czyszczenia. Jest idealna do szczelin i narożników.

Szczotka turbo – służy do usuwania trudnych do wyeliminowania zabrudzeń. Wykorzystuje do tego wibracje i ruchy pulsacyjne.

Okrągłe szczotki – dostępne są w zestawie np. po 4 sztuki. Różnią się kolorami oraz zastosowaniem – do kuchni i łazienki. Okrągłą szczotkę można zamontować jako uzupełnienie na dyszy punktowej.

Szczotki z mosiężną szczeciną – usuwają uporczywe zabrudzenia, np. przypalenia. Nie są przeznaczone do czyszczenia delikatnych powierzchni.

Rękawica parowa – to wyjątkowe na rynku rozwiązanie (Black & Decker), odporne jest na wysoką temperaturę i chroni ludzką dłoń przed oparzeniami. Dzięki zastosowaniu ujścia pary na całej powierzchni myjącej możemy idealnie umyć różne powierzchnie tak jak tradycyjną metodą, pod dowolnym kątem.

Żelazko systemowe – ma za zadanie prasować delikatne tkaniny i jest elementem kilku parownic na rynku (Kärcher). Modele z żelazkiem zapewniają znakomite rezultaty prasowania i odświeżania, których nie dadzą klasyczne żelazka parowe. Razem z aktywną deską do prasowania pozwalają stworzyć zestaw, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Rada: Jeśli w trakcie pracy z parownicą chcesz wymienić końcówkę, uważaj, aby nie oparzyć się o nagrzane elementy łączenia. Zazwyczaj końcówki punktowe są wzmacniane metalem, dlatego nawet po wyłączeniu urządzenia mogą utrzymywać przez jakiś czas wysoką temperaturę.

Przykładowe końcówki

Dysza do czyszczenia tapicerek

Przykładowe końcówki

Dysza do framug

Akcesoria

Dysza do zdzierania tapet

Akcesoria

Dysza podłogowa

Akcesoria

Punktowa dysza z włosiem

Akcesoria

Szczotka ze skrobakiem

Akcesoria
2017-08-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket