Porządki pełną parą!

Sezon na porządki trwa przez cały rok, zwłaszcza gdy w domu są alergicy i małe dzieci, które wymagają sterylnej czystości. Skuteczną metodą usuwania zabrudzeń oraz bakterii jest stosowanie urządzeń czyszczących za pomocą gorącej pary. Mopy parowe, czyściki ręczne czy parownice mają wiele udogodnień. Spójrzmy zatem co oferują.

Mycie suchą parą spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Chociaż kojarzy się głównie z urządzeniami profesjonalnymi, to sektor skierowany do zwykłych konsumentów jest rozbudowywany z każdym rokiem. I dobrze. Obecnie do wyboru jest kilka typów produktów, które różnią się przeznaczeniem, możliwościami oraz rozwiązaniami. Co warto o nich wiedzieć i na co zwracać uwagę?

Porządki pełną

Dysza, dyszy nierówna

W urządzeniach parowych stosuje się suchą parę, która pod ciśnieniem jest rozprowadzana za pomocą specjalnych dysz. Dzięki temu, że ma ona niski stopień wilgotności, czyszczone powierzchnie nie są moczone tak jak np. w wypadku sprzątania za pomocą klasycznego mopa. Dla użytkownika oznacza to nie tylko wygodę, ale i higieniczność – brudna woda nie jest ponownie używana, tak więc nie tylko brud, ale i środki chemiczne nie są już rozprowadzane.

Dostępne dysze do mycia podłóg mają z reguły mechanizm mocujący nakładkę z mikrofibry. Wybrane modele mogą także obsługiwać dyszę nogą. Wystarczy nacisnąć (podobnie jak w tradycyjnych odkurzaczach) przycisk, a nakładka automatycznie wypadnie z mocowań. Z reguły większość dysz mocuje się dzięki dociśnięciu końcówki do rury, lub/i za pomocą systemu „klik-klik”.

Parownice i odkurzacze parowe – wybrane rozwiązania

Ważnym elementem ich budowy jest wąż parowy, który transportuje gorącą parę z bojlera do dyszy. Wąż musi być elastyczny i wykonany z dobrej jakości, bardzo trwałego materiału, który będzie odporny na uszkodzenia i uderzenia. Z korpusem łączy go specjalny otwór przyłączeniowy – z drugiej strony jest on zamocowany do pistoletu parowego. Ten ostatni przypomina uchwyt w odkurzaczach. Najczęściej to właśnie w nim znajdują się przycisk odblokowujący, przełącznik regulacji ilości pary oraz dźwignia parowa. W zależności od modelu pistolet może, ale nie musi być wyposażony w uchwyt ułatwiający obsługę urządzenia. Co ważne, można go używać bez żadnych akcesoriów, np. do usuwania zapachów i fałd z wiszących ubrań, do odkurzania roślin czy wilgotnego wycierania kurzy.

Trochę inaczej zbudowane są odkurzacze parowe. W ich wypadku ważnym elementem jest filtr HEPA, który zatrzymuje roztocza, pyłki, zarodniki grzybów i oczyszcza powietrze w 99,9 proc. Urządzenie może pełnić funkcję odkurzacza na sucho z filtrem wodnym (bez worków). Pozwala też zebrać niewielkie ilości wody (maks. 0,5 l). Adapter na dyszę ręczną wyposażony w gumowe listwy umożliwia czyszczenie gładkich powierzchni: luster, szyb czy kafelków.

Parownice i odkurzacze parowe

Przykładowe rozwiązania w urządzeniach do czyszczenia parą

Regulacja emisji pary – umożliwia dostosowanie ilości pary do czyszczonej powierzchni. Pamiętać trzeba, że czyszczenie maksymalną ilością pary powinno odbywać się tylko na tych powierzchniach, które są odporne na wilgotność i temperaturę. Uwaga! Tzw. sucha para to tylko para o wyższej temperaturze, która w kontakcie z powierzchnią schładza się i skrapla tak jak „zwykła” para.

Zabezpieczenie przed dziećmi – specjalna funkcja blokująca możliwość użycia urządzenia przez osoby niepowołane.

Wskaźnik poziomu wody – ponieważ poziom wody w urządzeniach wytwarzających parę jest szczególnie ważny, urządzenia wyposażone są we wskaźnik jej poziomu. Dzięki temu nalać można odpowiednią ilość wody. Ponadto wskaźnik informuje o niskim poziomie wody i konieczności jej uzupełnienia. Wskaźnik może mieć np. postać światła o różnych kolorach, może być zwykłą miarką z podziałką lub też po prostu pojedynczą diodą.

Regulowana dysza – to rozwiązanie spotykane w czyścikach parowych.

Wskaźnik gotowości do pracy – najczęściej spotykany w postaci świecącej się diody. W zależności od modelu może się ona świecić np. podczas nagrzewania parownicy lub kiedy urządzenie jest już gotowe do pracy. W czyścikach parowych gotowość do pracy jest sygnalizowana oświetleniem zbiornika na wodę. Zmiana z czerwonego koloru na niebieski oznacza uzyskanie przez urządzenie właściwej temperatury.

Zawieszanie naścienne – niektóre modele wyposażone są w elementy umożliwiające łatwe przechowywanie urządzenia przez zawieszenie go na ścianie.

Zabezpieczenie przeciw kamieniowi – zbiornik wyposażony jest w elementy filtrujące osady wapienne znajdujące się w wodzie.

Wskaźniki świetlne

Wskaźniki świetlne

Wybrane urządzenia mają sygnalizację świetlną. Informuje ona o gotowości do pracy, bądź nadal nagrzewającym się zbiorniku.

Regulacja i wyrzut pary

Regulacja i

Regulator pary znajduje się najczęściej na korpusie urządzenia, albo na jego uchwycie. W tym miejscu standardowo umieszcza się także przycisk wyrzutu pary.

Odłączany zbiornik

Odłączany zbiornik

Aby nalewanie wody było szybkie i komfortowe producenci dają możliwość odłączenia zbiornika na wodę, tak, aby napełnić go pod bieżącą wodą z kranu.

Innowacyjne końcówki

Innowacyjne końcówki

W kilku urządzeniach na rynku możemy znaleźć innowacyjne końcówki do mycia różnego typu powierzchni. Można choćby wspomnieć o „rękawicy myjącej”, lub końcówce do zdzierania tapet lub wygładzania odzieży.

Porządki pełną
Porządki pełną

Zwijany kabel

Zwijany kabel

Modele parowe w większości są urządzeniami sieciowymi. Aby kabel nie plątał się w trakcie lub po zakończonej pracy, warto umieścić go w przystosowanym do tego miejscu.

Rodzaje podłóg

Rodzaje podłóg

Nowoczesnym rozwiązaniem jest odpowiedni tryb pracy dostosowany do typu podłogi. Po wybraniu rodzaju mytego podłoża, urządzenie automatycznie dobiera odpowiednią ilość i emisję pary.

2017-08-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket