Odkurzacze parowe to urządzenia łączące odkurzacze uniwersalne i parownice. Zbierają zarówno suche, jak i mokre zanieczyszczenia i czyszczą parą różnego rodzaju wodoodporne powierzchnie.
W praktyce więc i odkurzą i umyją. Na rynku można spotkać się z opinią, że nie powinno się i nie można jednocześnie odkurzać i wytwarzać pary. Jest wprost przeciwnie! Nie tylko są takie urządzenia, ale i warto je polecać. Są niezwykle funkcjonalne i dobre jakościowo. W ofercie ma je kilka marek, ale są to najbardziej doświadczeni producenci, a same wyroby przez nas testowane zdecydowanie warto polecać i stosować. Warto wiedzieć, że ich poziom techniczny i technologiczny to najwyższa obecnie półka. Sama konstrukcja jest innowacją i dobrze radzi sobie zarówno z zasysaniem zabrudzeń i myciem parą.
Odkurzanie parowe polega na nanoszeniu i odsysaniu pary z odspojonym brudem w jednym przejściu roboczym. Pozwala to na skuteczne czyszczenie bez zacieków i wody pozostającej na powierzchni. Urządzenie tego typu jest zwykle wyposażone przy tym w mikrofiltry HEPA od numeru 11 wzwyż, które zatrzymują roztocza, pyłki, zarodniki grzybów i inne cząsteczki o wielkości powyżej 0,3 μm, oczyszczając powietrze w niemal 99,9 proc.! Dlatego tak chętnie polecane są osobom z dziećmi lub alergikom.
Odkurzacz parowy może pełnić funkcję odkurzacza na sucho z filtrem wodnym (bez worków). Pozwala też zebrać niewielkie ilości wody (maks. 0,5 l). Adapter na dyszę ręczną wyposażony w gumowe listwy umożliwia czyszczenie gładkich powierzchni, takich jak szyby czy kafelki. Czyszczenie parą i odsysanie jej w jednym cyklu umożliwia skuteczne czyszczenie okien, luster, podłóg drewnianych i odświeżanie tapicerki. Po doposażeniu w odpowiednie akcesoria niektóre odkurzacze tego typu mogą być używane także do prasowania.
Jego korpus mieści pojemnik z filtrem na wodę, króciec wlewowy zbiornika, regulator pary, gniazdo wtykowe urządzenia oraz kółka. Ze zbiornika woda jest automatycznie dostarczana do bojlera. Przed uruchomieniem zbiornik na wodę musi być wypełniony dwa razy.
Sposób funkcjonowania odkurzacza polega na zawirowaniu zasysanego powietrza w filtrze wody. W zbiorniku na wodę zbierają się przy tym odkurzane brudy i substancje oraz pozostałości po środkach czyszczących z wykładzin, co może prowadzić do powstawania piany. Aby tego uniknąć, dodaje się do zbiornika z filtrem wody płyn przeciwpianowy, który jest przyjazny dla środowiska i ulega całkowitej degradacji biologicznej. Nieznaczne tworzenie się piany jest normalne i nie ma negatywnego wpływu na funkcjonowanie urządzenia. Trzeba pamiętać, że zawsze, gdy w kotle parowym znajduje się zbyt mało wody, pompa automatycznie tłoczy ją ze zbiornika do kotła. Gdy zbiornik wody jest pusty, pompa nie może uzupełnić wody w kotle i pobór wody do wytworzenia pary zostaje zablokowany.
W odkurzaczach parowych, podobnie jak w parownicach czy mopach parowych, stosuje się wodę z kranu – o ile nie ma ona zbyt dużej zawartości wapna, gdyż to skutkuje powstawaniem szkodliwego dla urządzenia kamienia kotłowego (patrz: instrukcja obsługi). Dlatego też bardzo często producenci zalecają stosowanie mieszanki składającej się w 50 proc. z wody z kranu i w 50 proc. z wody destylowanej. Zbiornik na wodę składa się z kilku elementów, które wymagają właściwego montażu. Jednym z głównych jest filtr wody, dbający o jej właściwe parametry. Nad zbiornikiem umieszczony jest uchwyt – jego podniesienie oraz przekręcenie pozwala na wyjęcie pojemnika z filtrem.
Obowiązkowym elementem odkurzaczy parowych jest specjalnie skonstruowana rura ssąca i tworząca parę (w praktyce rura ma podwójną budowę). W uchwycie umieszczone są przyciski zasysania i parowania. Wąż ssący wyposażono we wtyczkę przewodu parowego oraz jej blokadę. Proces zasysania rozpoczyna się z minimalną mocą. Pierwszy stopień lampek kontrolnych „moc ssania” świeci się stale. Przy ponownym włączeniu funkcji zasysania urządzenie włącza się z ustawionym poprzednio poziomem mocy zasysania. Co ważne, dzięki funkcji regulacji można ją ustawić w zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni. Pozwala ona wybrać trzy ustawienia intensywności parowania: słabe (do zraszania roślin, czyszczenia materiałów, tapet, mebli tapicerowanych itd.), średnie/ normalne (do czyszczenia wykładzin dywanowych, dywanów, szyb, podłóg itd.) oraz mocne (do usuwania silnych zanieczyszczeń).
Podobnie jak inne urządzenia parowe odkurzacz parowy wyposażony jest w różne dodatkowe dysze. Najczęściej stosowaną jest jednak ta podłużna, podłogowa z kilkoma wkładami – listwą z włosiem, ebonitem oraz z gumą do zasysania cieczy lub mycia szkła. Innym rozwiązaniem jest użycie dyszy do trudno dostępnych miejsc, czyli końcówki z punktowym strumieniem pary. Może być ona stosowana do usuwania plam na wykładzinach dywanowych albo dywanach przed użyciem szczotki, do czyszczenia stali szlachetnej, szyb okiennych, luster i powierzchni emaliowanych, armatury, futryn czy do zraszania roślin. Można ją także połączyć z dodatkowymi akcesoriami.
© 2024 InfoMarket