Czyściki parowe

Ich cechą rozpoznawczą są niewielkie gabaryty oraz krótka dysza ze zbiornikiem i rękojeścią. Wbrew pozorom są one skuteczne i funkcjonalne. Muszą być jednak dobrej jakości – szczelne i wydajne.

Czyściki parowe są lekkie, łatwe w użytkowaniu i pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc – a jest to duża wygoda i atut dla wielu użytkowników. Gdy pojawiły się na rynku, zrobiły ogromną furorę. Reputację zepsuły im, niestety, urządzenia złej jakości w oczywiście… w niskiej cenie. I przed tym szczególnie przestrzegamy. Te dobre modele, renomowanych marek polecamy i zalecamy.

Czyściki parowe

Dla kogo czyściki?

Niektórzy producenci nazywają je pistoletami parowymi lub czyścikami ręcznymi. Wynika to za faktu, że korpus podczas czyszczenia trzymamy w ręku (w mopach czy parownicach używamy głównie uchwytu). Czyściki parowe, choć mniej mają dostępnych końcówek niż klasyczne parownice, i tak można zaliczyć do grona najbardziej uniwersalnych i praktycznych urządzeń AGD na rynku. Mają kompaktową formę, są lekkie i poręczne. Najlepsze z modeli nagrzewają się wyjątkowo szybko, bo nawet w kilkanaście sekund (standardowe potrzebują na to ok. 2–3 min). Zbiornik na wodę standardowo ma pojemność 0,25–0,3 l. Wyposażony jest w korek oraz przycisk odblokowujący. Moc urządzeń waha się od 900 do 1300 W przy ciśnieniu 2–3 bar. Czyściki idealnie nadają się do mycia różnych niewymagających powierzchni, tj. armatury, łazienki czy szkła. Często są także wyposażone w blokadę przed przypadkowym uruchomieniem oraz wbudowany system filtracji. Ten ostatni zapobiega powstawaniu kamienia i wydłuża trwałość urządzenia.

Techniczne możliwości

Czyściki to dość proste technicznie urządzenia. Jak wspomnieliśmy, składają się ze zbiornika, dyszy oraz ergonomicznej rączki, zwykle z włącznikiem i regulacją pary. Umożliwia ona dostosowanie ilości pary do czyszczonej powierzchni. Istotnym wyposażeniem urządzenia jest zabezpieczenie przed dziećmi, które blokuje możliwość użycia sprzętu przez osoby niepowołane. Zazwyczaj blokada uaktywnia się przez zastosowanie specjalnego przełącznika.

Dużym atutem części czyścików parowych (należy to dokładnie sprawdzać) są załączone akcesoria. Podobnie jak mogą mieć dyszę punktową, standardową ze szczotką czy tę do szyb i luster. Mogą mieć także końcówkę przypominającą dużą rękawicę do pieczenia, która po założeniu na rękę staje się końcówką do czyszczenia np. okapu czy blatu.

Techniczne możliwości

Sprawdź, ile pozostało wody w zbiorniku

Czyściki, które z natury wykorzystują dość małe zbiorniki z wodą, powinny mieć wskaźnik poziomu wody. Mała ilość wody w zbiorniku łączy się także z krótszym dystrybuowaniem pary, dlatego warto kontrolować jej stan i w miarę możliwości uzupełniać go. Wskaźnik może mieć np. postać światła o różnych kolorach, może być zwykłą miarką z podziałką lub też po prostu pojedynczą diodą. Innym ważnym wskaźnikiem jest dioda informująca o gotowości do pracy. W zależności od modelu może się ona świecić np. podczas nagrzewania parownicy lub kiedy urządzenie jest już gotowe do pracy.

2017-08-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket