Efekt szklarniowy

Klimatyzery, dmuchawy i wentylatory są przydatne w pomieszczeniach, w których produkcja powoduje wzrost temperatury, pogarszając komfort pracy pracowników i zmniejszając wydajność pracy.

Problem nadmiernego nagrzewania powietrza pojawia się w budynkach nadmiernie oszklonych lub takich, w których nagrzewający się dach bez dobrej izolacji stropowej wywołuje tzw. efekt szklarniowy. W jego rezultacie wzrost temperatury otoczenia do 30 °C może powodować przekroczenie nawet 40 °C w pomieszczeniu, w którym ciepło wytwarzają dodatkowo maszyny, co oddziałuje nie tylko na morale pracowników, ale może również prowadzić do zwiększonej absencji, spadku wydajności, a także wypadków. W ekstremalnych warunkach jest konieczne wstrzymywanie produkcji.

Badania NASA wskazują, że wydajność pracy człowieka zmniejsza się o 3,6 proc. na każdy stopień powyżej temperatury 22°C i o 4,7 proc. na każdy stopień powyżej 30 °C.

Utrzymywanie jakości powietrza i obniżenie temperatury oznacza:

  • wzrost wydajności,
  • poprawę warunków pracy,
  • zgodność z przepisami BHP,
  • zmniejszenie absencji wśród pracowników,
  • zmniejszenie wskaźnika wypadków.

Tradycyjna klimatyzacja może wydawać się oczywistym rozwiązaniem, jednak bardzo często okazuje się zbyt kosztowna w instalacji i utrzymaniu, a ponadto dla uzyskania pożądanego efektu konieczne jest szczelne zamknięcie drzwi i okien.

Efekt szklarniowy
2017-07-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket