Klimatyzacja w miejscu pracy

Klimatyzacja

Jak podają źródła, spędzamy w pomieszczeniach ok. 80 proc. czasu całego życia. Dlatego też tak bardzo ważny jest odpowiedni klimat w miejscach, w których się przebywa, szczególnie w pracy.

Dobre samopoczucie i zdrowie są wynikiem nie tylko odpowiedniego trybu życia, ale także odpowiedniego klimatu, np. w miejscu pracy, określonego przez normy dotyczące wentylacji budynków. Jak pokazały badania, mimo zgodności z normami w wielu budynkach często użytkownicy zgłaszali uwagi dotyczące złej jakości powietrza. Powodem tego mogą być nie tylko zanieczyszczenia związane z użytkowaniem pomieszczeń, np. dym papierosowy czy sama obecność ludzi, ale same budynki. Źródła zanieczyszczeń powietrza mogą być zewnętrzne (takie jak powietrze atmosferyczne, pojazdy mechaniczne czy grunt) lub wewnętrzne (m.in. materiały konstrukcyjne budynków – farby, kleje itp., wyposażenie budynków, obecność ludzi oraz ich działalność, np. przygotowywanie potraw). W pomieszczeniach można wykryć nawet ponad kilkaset różnych związków, jednak ich niewielkie ilości powodują, że pojedynczo nie wpływają na mikroklimat.

Najlepiej czujemy się w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza utrzymuje się w zakresie 23–26 °C, a jego wilgotność wynosi 40–60 proc. Gdy temperatura jest za wysoka, pocimy się, oddając nadmiar ciepła, a za duża wilgotność wpływa na samopoczucie – jest nam duszno, czujemy się ospali, co wpływa na wydajność pracy.

Temperatury nie można obniżać gwałtownie, gdyż groziłoby to przeziębieniem. Różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a otoczeniem poza nim powinna być nie większa niż 7 °C. Ważny jest też przepływ powietrza, który przy prędkości 0,2 m/s już jest wyczuwalny, co może być przyczyną przeziębienia. Warto jednak zadbać o to, żeby w pomieszczeniu były jak najlepsze warunki, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale również sprawią, że będzie ona bardziej efektywna. Dlatego też należy korzystać z najnowszych rozwiązań wentylacyjnych i chłodniczych. Jednym z istotnych sposobów poprawy jakości powietrza jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu.

2017-07-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket