Przygotowanie ścian do malowania

W wypadku odnawiania ścian należy je na samym początku dokładnie umyć. Do tego celu można użyć najzwyklejszej gąbki, nasączonej wodą z odrobiną detergentu odtłuszczającego.

Ubytki i nierówności podłoża powinno się zaszpachlować gładzią gipsową i pozostawić do pełnego wyschnięcia. W wypadku powierzchni wcześniej malowanych najlepiej jest sprawdzić przyczepność starej farby do podłoża, wszystkie fragmenty odstające od ściany, tzw. „purchle”, czyli wybrzuszenia lub bąble powietrza pomiędzy warstwą farby a podłożem, należy usunąć przy pomocy szpachelki, następnie powstałe podczas oczyszczania ściany ubytki i nierówności uzupełnić gładzią gipsową. Po całkowitym jej wyschnięciu, miejsca uzupełnione gładzią należy przeszlifować papierem ściernym, aby doprowadzić do wyrównania i wygładzenia powierzchni. Robimy to zarówno na ścianach nowych, nigdy wcześniej niemalowanych, jak i ścianach już wcześniej malowanych. Dodatkowo, aby efekty prac były lepsze, w wypadku uzupełniania ubytków na ścianach wcześniej już malowanych można zmatowić całą powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Dzięki temu zabiegowi osiąga się lepsze rezultaty i dodatkowo nie ma obawy, że na ścianie pojawią się niepożądane „purchle”.

Szpachle

Szpachelki malarskie występują w kilku rozmiarach – od najwęższych (ok. 20 mm) do szerokich (ok. 100 mm). W zależności od ceny dostępne są szpachelki z drewnianą rączką oraz rączką z tworzywa sztucznego. Ciekawym rozwiązaniem są szpachelki/skrobaki do okuć okiennych i ram. Są one odrobinę droższe od tych tradycyjnych, ale niezwykle efektywnie usuwają resztki farb i kleju z taśm z ram okiennych.

Przygotowanie ścian
2017-07-07
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket