Przydatne rozwiązania

Przydatne rozwiązania

W szlifierkach stosowane są rozmaite rozwiązania techniczne, mające na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pracy z tymi narzędziami.

Niemal obowiązkowym wyposażeniem szlifierki jest osłona, która chroni użytkownika przed iskrami powstającymi podczas cięcia czy szlifowania. Równie istotnym elementem szlifierki jest blokada wrzeciona, zabezpieczająca wykorzystywaną tarczę. Kolejnym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę w szlifierkach, jest liczba pozycji, w jakich może być zamocowana rękojeść boczna. Im jest ich więcej, tym zapewniona jest większa stabilność narzędzia podczas pracy (dzięki komfortowemu dopasowaniu do rodzaju obrabianego materiału i wykonywanych czynności). Ważnym elementem jest system szybkiej wymiany ściernic, który pozwala na wygodną wymianę osprzętu, bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi. Szlifierka może być też wyposażona w system antywibracyjny, ograniczający drgania przenoszone na operatora podczas pracy narzędzia, oraz rękojeść antywibracyjną – specjalny uchwyt dodatkowo pochłaniający drgania i wibracje.

Dla komfortu pracy ze szlifierką kątową ważna jest także stabilizacja prędkości obrotowej pod obciążeniem. Sprawia ona, że tarcza nie zmniejsza swoich obrotów w momencie kontaktu z obrabianym materiałem. Popularnym rozwiązaniem w szlifierkach kątowych jest ponadto blokada wyłącznika, pozwalająca na ciągłą pracę narzędzia z odpowiednią prędkością obrotową. Komfort pracy zwiększają rozmaite systemy odpylające, które chronią nie tylko operatora, ale również samo narzędzie przed pyłem, jaki powstaje w trakcie szlifowania.

2017-07-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket