Tarcze do szlifierek

Dobierając tarczę do szlifierki kątowej, oprócz jej średnicy trzeba zwrócić uwagę na materiał, do obróbki którego będzie ona wykorzystywana.

Dostępne są tarcze do cięcia, szlifowania, polerowania i szczotkowania. Inna tarcza nada się się do cięcia czy szlifowania drewna, a inna do cięcia kamienia czy metalu. Istotne jest więc, z jakiego materiału wykonana jest sama tarcza. Ważna jest przy tym grubość tarcz. Tarcze do cięcia mają z reguły grubość od 1 do 3 mm, a tarcze do szlifowania ok. 5 mm. Z reguły na tarczach napisane jest, do jakich materiałów są one przeznaczone, co znacznie ułatwia wybór odpowiedniego narzędzia. Podawana jest także maksymalna prędkość obrotowa wrzeciona, przy której tarcza może być wykorzystywana.

Najpopularniejsze są tarcze diamentowe oraz ściernice korundowe i węglikowe. Tarcze diamentowe są zbudowane z ziaren ściernych, które połączone są za pomocą specjalnego żywicznego spoiwa, dodatkowo wzmocnionego włóknem szklanym. Do wyrobu ściernic producenci najczęściej wykorzystują syntetyczne ziarno ścierne. Pozwala to na otrzymywanie materiałów bez niepożądanych domieszek. Zwykle w tarczach do cięcia stali i metali nieżelaznych stosuje się różne odmiany ziarna korundowego, a w narzędziach do obróbki kamienia, betonu, stali specjalnych i metali kolorowych stosowane są ziarna z węglików spiekanych.

Wybierając tarczę do cięcia czy szlifowania, należy kierować się zasadą, że im twardszy jest materiał do obróbki, tym miększe powinno być spoiwo materiału ściernego. Istotną cechą tarczy ściernej jest jej nominalna prędkość obwodowa, podawana w metrach na sekundę i oznaczana dodatkowo barwnymi paskami umieszczanymi wzdłuż średnicy krążka. Należy sprawdzać, jaki system oznaczeń stosuje dany producent, gdyż w tej kwestii występują spore rozbieżności.

Tarcze do
2017-07-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket