Powerbank do smartfona

Powerbank do smartfona

Aby zasilić urządzenie, powerbank i ładowarka powinny przede wszystkim dysponować odpowiednią mocą. Może to być przeszkodą zwłaszcza w najtańszych produktach, które nie będą mogły sobie poradzić z zasileniem wydajnych smartfonów czy tabletów.

Jest to o tyle istotne, że najwydajniejsze powerbanki można wykorzystać nawet do naładowania komputerów przenośnych, np. Macbooka. Moc, jaka jest dostarczana, można wyliczyć ze wzoru: P = U × I (iloczyn natężenia prądu oraz napięcia). Urządzenie, w których prąd wyjściowy ma natężenie 2 A oraz napięcie 5 V, jest w stanie dostarczyć 10 W mocy. Co ważne, ładowanie urządzenia powerbankiem czy ładowarką o mniejszej mocy niż wymagana jest możliwe. Należy się jednak liczyć z tym, że będzie trwało dłużej.

Wybierając powerbank, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pojemność zastosowanego w nim akumulatora i dobrze jest porównać ją z posiadanym urządzeniem. Dzięki temu dowiemy się, ile razy powerbank pozwoli nam doładować posiadany smartfon. Mając więc smartfon z akumulatorem o pojemności 2500 mAh oraz powerbank 10000 mAh, powinniśmy liczyć, że urządzenie zostanie doładowane niemal czterema pełnymi cyklami. Niemal, ponieważ zawsze należy liczyć się z pewną stratą energii, np. przez ciepło.

Oprócz tego ważna jest szybkość ładowania, która zależy przede wszystkim od dostarczonej mocy. Ta z kolei, jak już wspomnieliśmy, zależy od napięcia oraz natężenia prądu. Standardowo dla złącza USB w wersji 2.0 jest to odpowiednio 5 V i 0,5 A. Przez to np. smartfon podłączony do portu USB będzie ładowany powolnie. Zazwyczaj jednak producent do urządzenia dołącza bardziej wydajne ładowarki, ładujące prądem o natężeniu np. 2 A. Nie bez znaczenia będą również dodatkowe cechy powerbanku. Wśród nich wymienić można funkcję szybkiego ładowania czy ładowania bezprzewodowego. Oprócz tego najbardziej zaawansowane modele z pojemnymi akumulatorami często mają kilka złączy USB, dzięki czemu jednocześnie możemy ładować kilka urządzeń.

Przydatnym dodatkiem może być również dioda LED pełniąca funkcję latarki. Na obudowie powerbanku mogą być również umieszczone wskaźniki LED, informujące o stanie jego naładowania. Ciekawym rozwiązaniem jest również powerbank wyposażony w panele słoneczne. Dzięki temu np. podczas wędrówek powerbank można przyczepić do plecaka i doładować w trakcie dnia. Powerbanki mogą mieć również funkcję ładowania bezprzewodowego.

W powerbankach, podobnie jak w bateriach smartfonów, stosuje się zazwyczaj ogniwa litowo-jonowe. Podobnie jak każda inna bateria, tak również one wskutek eksploatacji zużywają się i zmniejsza się ich trwałość. Dlatego też warto wybierać produkty sprawdzonych i renomowanych fi rm, w których stosowane są ogniwa o większej trwałości.

2017-06-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket