Dwa aparaty czy jeden?

Dwa aparaty

Bez wątpienia aparat fotografi czny to jedna z najważniejszych funkcji współczesnego smartfona, co widać m.in. po ilości zdjęć umieszczanych w mediach społecznościowych czy popularności aplikacji do edycji fotografii.

Producenci są tego w pełni świadomi, dlatego też prześcigają się w innowacjach, które mają zapewnić jak najlepsze efekty wizualne, są one oczywiście stosowane we fl agowych modelach. Obecnie nawet w urządzeniach ze średniej półki bez problemu znajdziemy takie, które poradzą sobie z wykonywaniem dobrej jakości zdjęć w dobrych warunkach oświetleniowych. Dlatego też rywalizacja ma miejsce głównie na polu fotografi i nocnej. Podobnie jak w tradycyjnych aparatach dla osiągnięcia dobrego efektu podstawa to jasny obiektyw oraz duża matryca. Obecnie w najlepszych smartfonach jasność obiektywu to nawet F/1.7. Dzięki temu na sensor pada więcej światła, co pozwala stosować krótsze czasy naświetlania i mniejszą czułość ISO. Duża matryca to z kolei lepsza zdolność rejestracji światła, a więc i mniejsze szumy. Rozdzielczość aparatu nie jest tak istotna i wystarczy, że będzie wynosić ok. 12 Mpx. Przy dłuższych czasach naświetlania pomocna będzie również optyczna stabilizacja obrazu. Niektóre smartfony udostępniają zaawansowanym użytkownikom również takie funkcje jak możliwość zapisu plików w formacie RAW oraz tryb profesjonalny. Pierwsza z nich pozwala na zapis danych w surowym formacie, które można później wykorzystać do obróbki w profesjonalnym oprogramowaniu i dzięki temu uzyskać lepsze rezultaty. Tryb profesjonalny pozwala z kolei precyzyjnie sterować parametrami urządzenia, możliwe są korekta ekspozycji, ustawienie czasu naświetlania czy czułości ISO. Oprócz tego ważny jest system autofokusu. Podobnie jak w najlepszych aparatach, tak w smartfonach coraz popularniejszy jest autofokus hybrydowy, wykorzystujący detekcję fazy i kontrastu.

Kolejną innowacją w świecie mobilnej fotografi i jest stosowanie dwóch aparatów z tyłu urządzenia. Mogą to być np. dwa aparaty o tej samej ogniskowej, gdzie jedna matryca rejestruje obraz kolorowy a druga monochromatyczny. Następnie oba zdjęcia są łączone, dzięki czemu zyskujemy bardziej szczegółową fotografi ę. Możliwe jest również użycie cyfrowego zoomu w lepszej jakości. Inny sposób to dwa aparaty o różnym kącie widzenia – jeden standardowy, a drugi np. szerokokątny lub odwrotnie – teleobiektyw. Przekłada się to na większą uniwersalność aparatów w fotografi i. Na przykład w architekturze lepiej spisze się obiektyw szerokokątny, a w portrecie przewaga będzie po stronie teleobiektywu. Podwójny aparat nie stanowi jednak gwarancji lepszych zdjęć niż przy pojedynczym.

Ze względu na dużą popularność selfie przednie aparaty również są stale ulepszane. Z przydatnych dodatków dla miłośników autoportretów warto wymienić jasny obiektyw szerokokątny, który pomoże uchwycić w kadrze więcej elementów. Oprócz tego w trudnych warunkach oświetleniowych przydatne będzie dodatkowe oświetlenie twarzy. Niektórzy producenci stosują również specjalne diody doświetlające na froncie, które przydają się podczas robienia nocnych selfi e – doświetlają twarz światłem o ciepłej barwie. Ewentualnie funkcję taką pełnić może rozświetlony ekran urządzenia.

2017-06-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket