Czytnik linii papilarnych i bezpieczeństwo

Czytnik linii papilarnych

Rozwiązanie to stosowane jest przez producentów powszechnie. Niektórzy z nich umieszczają czytnik na froncie, np. zintegrowany z przyciskiem „Home” (pod kciuk), inni z tyłu urządzenia (pod palec wskazujący).

W pierwszej sytuacji najczęściej jest on aktywowany wciśnięciem, w drugiej czytnik jest stale aktywny i wystarczy dotknięcie, aby został użyty. Może jednak być również wciskany, dzięki czemu jest wykorzystywany jako dodatkowy przycisk. Podstawową funkcją czytnika jest oczywiście możliwość odblokowania urządzenia. Kolejne zależą od producenta urządzenia. Wciśnięcie czytnika może powodować odebranie rozmowy przychodzącej, zakończenie jej, przeniesienie do głównego ekranu itd. Czytnik może być wykorzystywany również przez inne aplikacje w celu autoryzacji użytkownika zamiast tradycyjnego loginu i hasła. W razie obaw o prywatność i niechęci do udostępniania swojego odcisku palca użytkownik, oczywiście, nie musi korzystać z tej funkcji.

W pewnym stopniu rozwinięciem tej funkcji są skaner tęczówki oka oraz rozpoznawanie twarzy. Również można je wykorzystać do autoryzacji użytkownika. Na smartfon wystarczy spojrzeć i natychmiast zostanie on odblokowany.

Oczywiście, na smartfonie możemy mieć również dane, którym chcemy zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo. Dlatego też w większości urządzeń dostępna jest możliwość zabezpieczenia folderów i plików. Są one przechowywane w tzw. sejfi e. Dostęp do niego można autoryzować odciskiem palca, jeśli jest powiązany, lub po prostu kodem PIN bądź hasłem.

2017-06-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket