Ekrany w smartfonach

Ekrany w smartfonach

Obecnie w smartfonach powszechnie stosowane są ekrany typu LCD i Super AMOLED. Jakość ekranu, odwzorowanie barw oraz kąty widzenia zależą głównie od jego klasy. Obecnie można stwierdzić, że najlepsze parametry zapewnią ekrany typu IPS oraz Super AMOLED.

Te pierwsze cechuje bardziej naturalne odwzorowanie barw. W ekranach Super AMOLED kolory mogą wydawać się nieco przesycone, jednak dzięki konstrukcji ekranu czerń jest idealna. Dużym problemem niektórych wyświetlaczy jest widoczność w świetle słonecznym, ekran powinien być więc odpowiednio jasny. Dzięki temu w silnym świetle słonecznym wszystko jest widoczne i wyraźne. Jasność można regulować ręcznie, ewentualnie czujnik oświetlenia może ją dostosowywać do aktualnych warunków, co będzie przydatne również w nocy. Pozwoli to na zaoszczędzenie akumulatora.

W najniższym segmencie dominują smartfony z ekranami o rozdzielczości 800 × 480. Dla mniej wymagających użytkowników, przesiadających się z telefonów komórkowych na smartfony, może to być wystarczająca rozdzielczość obrazu, jednak na dużych wyświetlaczach widoczne mogą być piksele. Standardem w średniej klasie smartfonów jest rozdzielczość 1280 × 720 pikseli. Nawet na 5,5-calowych wyświetlaczach może ona zapewnić przyzwoitą jakość obrazu, wystarczającą dla większości użytkowników. Rośnie jednak liczba smartfonów z wyświetlaczami o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Powoli staje się ona standardem w średniej półce wyższej, a i w zasadzie w najlepszych smartfonach wcale nie potrzeba więcej. Wyświetlacze o rozdzielczości 2560 × 1440 znajdą zastosowanie przede wszystkim, gdy smartfon ma być wykorzystywany również jako zestaw VR czy przy dużych, ok. 6-calowych ekranach. W pojedynczych modelach smartfonów wykorzystywane są również wyświetlacze 4K, jednak poza VR trudno znaleźć uzasadnienie dla ich stosowania.

Obecnie smartfony nieco się rozrosły. Większość urządzeń ma przynajmniej 5-calowe wyświetlacze. Jeśli zależy nam na mniejszym smartfonie, wybór jest zawężony do kilku modeli ze średniej półki, które mogą nie spełnić oczekiwań osób poszukujących urządzenia o jak największej wydajności Ekran należy odpowiednio zabezpieczyć, tak żeby po chwili nie pokrył się rysami. Niektórzy producenci w smartfonach stosują specjalne hartowane szkło, np. Gorilla Glass, które jest odporniejsze na rysy i zadrapania. Dla zachowania estetyki urządzenia warto wybrać model z powłoką oleofobową, która ogranicza gromadzenie się na ekranie odcisków palców. Przed stłuczeniem ekran warto zabezpieczyć dodatkowym szkłem hartowanym.

Trendem jest również stosowanie wyświetlaczy zakrzywionych. Jeśli chodzi o walory użytkowe, rozwiązanie to nie zmienia dużo. Pozwala jednak osiągnąć ciekawy efekt wizualny oraz zminimalizować ramki, dzięki czemu ekran jest większy. W najbardziej zaawansowanych smartfonach ekrany są również zgodne z techniką HDR. Rozwiązanie to przypadnie do gustu zwłaszcza fanom multimediów, ponieważ podczas oglądania odpowiednio przygotowanych fi lmów jakość obrazu będzie jeszcze lepsza. Kolejnym z trendów jest stosowanie wyświetlaczy o proporcji 18:9 zamiast typowych 16:9. Tego typu ekran jest nieco „wyższy”, dzięki czemu wyświetla więcej treści w pionie. Uzyskujemy również większą powierzchnię roboczą bez znaczącego zwiększenia rozmiarów samego urządzenia.

2017-06-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket